Emzirmeyi kestikten sonra hayat

sunny soruyor: 8

Emzirme konusunda hep teknik sorular soruldu ama işin duygusal boyutu var. Emzirme kesildikten sonra kızımda mahsunlaşma, durgunlaşma ve daha sık kucağa alınma isteği gözlemliyorum. Emzirirken salgılanan hormonların artık yokolması sözkonusu mu bilmiyorum ama kendimde de duygusal anlamda bir iniş sözkonusu gibi. Sizler neler hissettiniz ?
Şimdi korkularımdan biri de kızımın eskisi kadar bana bağlı olmaması, acaba bu da oluşur mu ?

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


fistikcik

Hissettikleriniz normal, hormonlarınızdaki değişimden kaynaklanıyor. Ve elbette memeden kesmenin bebek için olduğu kadar anne için de zor bir süreç olmasından...
Kızınız elbette size bağlı olur, bundan bir şüpheniz olmasın. Şu an gözlemlediğiniz mahsunlaşma ve durgunlaşma belki memeden kesmeyi henüz o hazır olmadan ve biraz hızlı yapmanızdan kaynaklanıyor olabilir. Ama bu durumun üstesinden kızınıza daha yakın olarak, ne zaman isterse kucağınıza alarak, eğer isterse göğüslerinizi sevmesine izin vererek aşabilirsiniz. Konuşun kızınızla "Evet canım, memelerden annenin sütü geliyordu. Şimdi memelerden süt gitti, sütü bardaktan içeceğiz. Şunu bil ki memeler de annen de seni çok seviyorlar" deyin mesela... Ya da birlikte uyuyun bir süre. Size daha yakın olmaya ihtiyacı varsa bu talebini mutlaka karşılayın.
Sizin duygularınız da zamanla düzene girecektir. Annelerin bu durumu yaşamaması için Nurturia'da hep aniden ve hızlı bir şekilde memeden kesmeye karşı olduğumu belirtiyorum ama sakalımız yok ki lafımız dinlensin :)

İngilizce okuyabiliyorsanız şu yazılara bir göz atın :
http://kellymom.com/ages/weaning/wean-how/weaning_mom/
www.breastfeedingbasics.com/articles/weaning-your-baby


GOGO05

bende aynen sizin gibi oldum 12 gün falan oldu bırakalı ama ben oğlumdan daha çok depresyona girdim.bizde durum daha farklı oğlum bana dahada çok bağlandı işe zor gidiyorum işten gelince mutfağa bile zor gidiyorum falan yani bağlılık açısından eskisinden daha çok bağlandı


PembeTavsanim

Emzirmek anne için doğal bir sakinleştiricidir.( tabi bebek icinde ) Duygusal yonden etkilemesi mutlak degisen hormon seviyeleriyle alakalidir. Bunun yaninda bebek emerken sadece besine olan acligini gidermez ; duygusal acligini da giderir anne de yasar bu yetebilme hazzini dolayisiyla tasvir ettiginiz gibi bir ruh haline burunmus olmasi ve olmaniz son derece normal gorynuyor bana. Acaba biraz daha zamani var miydi, kendinin birakmasini mi beklemeliydiniz? elbetteki emzirmeyi kesmeden evvel bunlari dusunmussunuzdur ama bu kadar etkiliyorsa belki tekrar gozden gecirmekte fayda olabilir. Nasil kestiniz bilemiyorum ama azaltarak yapilsa sanki daha az yipratici olurdu bu donem. Elbetteki gececektir bu huzunlu hal ama belki bir kez daha dusunebilirsiniz .


esra_26

ben çok kötü olmuştum ağlıyordum aslında emzirmek zor ama bırakmakta bir okadar zor benim kuzucumda bir süre mahsun mahsun dolaşmıştıaakin

hissettikleriniz normal tabi ama kızınızın size daha az düşkün olacağını düşünmeyin sakın. onlar hala anne kuzusu. uzun bir süre daha öyle kalacaklar :)


sunny

fıstıkçık ve diğer arkadaşlar teşekkürler ,

fıstıkçık, malesef o yazıyı geç okudum, burada hep göz atmıştım hep kademeli azaltmaya karşı olan annelerin yazıları vardı. Oysa ki kesinlikle KADEMELİ azaltılmalıymış. Birden kesmek lazım diyenler neye istinaden bunu söylüyorlar anlamış değilim. Anlatılırsa çok memnun olacağım.

Birden kesince resmen hormonlar yere çakılıyor, kaç gündür sürekli bir moral bozukluğu içindeydim daha yeni düzeliyorum araştırınca çat diye sütü kesmenin etkisinin olduğunu yabancı kaynaklarda ben de gördüm. Çocuk için neyse ki burda yine birileri telkin yöntemini anlatmıştı onu uygulamıştım. Yaklaşık 3-4 haftadır meme acı olacak annecim, sen artık çocuk oldun, yakında ememeyeceksin diyordum o da ara ara söylüyordu ne zaman olacak diye beklemeye başlamıştı. Gördüğü zaman da ( sarı sabırı sürmüştüm) hiç denemedi bile, acii accii dedi ve kapat dedi. Tabi bu süreçte dediğiniz gibi bol bol sarılıyoruz, yanımda yatıyor. Bir de masaj yapıyorum, gündüzleri birkaç kez hem göbeğine hem sırtına 10 dakika dokunuyorum ellerimle, göbeğini öpüyorum. Çok hoşuna gidiyor.


sunny

bu arada kendi kendine bırakacağı yoktu, şu anda 22 aylık , bir de ben 3 hafta sonra işe başlayacağım için mecburdum bıraktırmaya, gerçi en fazla 24 aylık olana kadar emzirirdim heralde normalde de bilmiyorum ki.


nadia

evet bu durum hormonal. hatta "post weaning depression" diye bir adı da var. ben kendi adıma emzirmekten pek keyif almadım, görev olarak yaptım, bitince de çok sevinirim diyordum ama bir kaç gün bahsettiğiniz hüznü ben bile yaşadım. kısacası çok normal.


Cevaplamak için Üye ol