Yeni bakıcı mı, bakıcımın kardesi mi?

moms soruyor: 7

4 aydır 13 ve 25 aylık 2 oglumun bakımında bize yardımcı olan ablamız isten ayrılıyor. kendisinden son derece memnunduk. hem oglanlara, hem eve , hem bana bakardı. ondan sonra evimizde kahkahalar eksik olmadı acıkcası gideceğini ogrenince oturup agladım :( . bizi madur bırakmamak icin yerine kardesını onerdi. dun kardesi geldi ama ablası ile olunca abla cocuklarla ilgilendi kardesı sadece getır gotur yaptı, evin duzenini ogrenmeye calıstı. kardesi ablasına gore daha az guler yuzlu, daha otoriter, daha disiplinli geldi. abla bugun de bizimle kalacak yarın kardesi bakmaya baslayacak. gunduz saatleri icin anlastık. ama icim icimi yiyor. cocuklar anlastı gibi ozellikle kucugu kucagından inmedi, sarıldı optu. ama dun ben evde calısırken kucuk odama girmek istedi, gel anne calisiyor dedi bizimki israr edince, bana bak bak yuzume bak, bi bana bakar misin anne calisiyor anne calisiyor biz iceri gidiyor diye oldukca kısa, net ve yuksek sesle soyledi. yani eski bakıcım olsa kusum, bebegim, anne calısıyor tatlım, hadi odamıza gidelim, gel bitanem falan derdi. boyle didaktik soyleyince iskillendim. aslında kardesi Harvey Karp metodunu birebir uyguluyor anlayacagı sekilde soyluyor ama bilemedim iste.. sizce kardesle devam mi yoksa yeni bakıcı mı? kardes 42 yasında, azeri,lisede 2 kizi ve kocası ile oturuor, kocası muzisyen, Baku'de universitede edebiyat okumus, ogretmenlik yapmıs bir bayan..

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


7bitirdi

Bakici tecrubem yok ama bende birazda olsa tanidigim birinden baslardim denemeye.

Denersiniz bakatsiniz olmazsa yollarinizi ayirirsiniz.

Birde ablasinin asiri sevkat cumlelerine alistiginiz icin davranisi belki sert gelmistir ama bence normal davranmis.


TATLI_CADI

Ben olsam sıfırdan birine güvenmeye câlismak yerine kardeşe bur şans verirdim.uslubu biraz sert ama otorite de lazım biraz.konusarak orta yolu bulun bence


moms

eski bakıcım oldukca sefkatlı, sevgi dolu, anac biriydi o yuzden belki de cok alıstık o tavra. basladıgında itici gelmisti bu kadar sevgi sozcugu kullanması ama oglanlar uzerinde pozitif etkisi olmustu. ama haklısınız otoritede lazım cunku biraz buyuyunce yumusak baslı olanı parmagında oynatırlar bizimkiler canavar.


moms

cevabı okuyanlara update olarak; iki kardesin birbiriyle uzaktan yakından alakası yokmus! ablası merhamet timsali, vicdanlı, iyimser, sevgi dolu, verici, mukemmel bir yardımcıyken; kardesi biraz da bizim mecburiyetimizi kullanarak ilk gunden sartlarını birbir saydı, ve gittikce artan bir grafikle tum isteklerini maddi manevi kabul ettirdi. en son ben cocugun odasını toplamam, aksam eve gelip kendiniz toplucaksınız ben yerini bilemem, ben nasil evime gidip cocuklarımın odalarını topluyorsam siz de yaparsınız, diyordu. siz dusunun gerisini. tabiiki yolları ayırdık.


yesil_erik

tabiki iyi bakıcı vardır ama görüşmelerim ve gözlemlerim sonucu çocuk 18 ayı geçene kadar anne sonrsı kreş.şimdi kimbakıyor peki bikaç ay biri baksa sonrasında kreşe verme imkannız yokmu çünkü bakıcıyla uğraşmak çok zor.


amasmid

geçmiş olsun diyorum moms, yol yakınken ayırmışsınız yolları hayırlı olsun.

bu arada update için teşekkürler. Birçok arkadaş burada soru soruyor ama sonrasında pek azı akıbet hakkında bilgi veriyor.

bakıcı konusuna gelirsek, elbette kardeşlerin birbirnden farklı olması kadar doğal bir şey yok; öte yandan kimi insanlar, karşındakilerin içinde bulunduğu güç durumdan faydalanmasını çok iyi biliyor. Yine de bu bakıcı çocuklara daha şefkatli / sevgi dolu yaklaşabilseydi emin olun siz oda toplanmış toplanmamış hiç gözünüz görmezdi.

Bu arada denetim aracı olarak kamera, ses kaydı vs. kullanmış mıydınız?nilayy

geçmiş olsun sevgili moms. inşallahistediğiniz gibi bir bakıcı bulursunuz.Cevaplamak için Üye ol