büyük çocuğun küçük çocuğu incitmesi sorunsalı

lilacblue soruyor: 3

Bir arkadasımın 2,5 yaşındaki oğlu her buluşmamızda oğlumu incitiyor. Bugün de ağır bir oyuncağı aldı oğlumun kafasına vurdu. Ğecen gece aksam yemeği için gittiğimiz arkadasların 5,5 yaşındakı kizi da oyuncak dolu poşeti bile bile oğluma çarptı ve düşürdü. Bundan birkac saat sonra da seviyormus gibi yaparak kafasına 3-4 kez vurdu. Ya bunların daha önceleri de var ve çok sık görüstüğüm bu arkadaslarımla elimden geldiğince az görüşmeye calisiyorum artık.  Onlar da üzülüyorlar, cocuklarına kızıyorlar falan ama yani bütün büyük cocuklar boyle değil ki kendinden kücüklerle incitmeden oynayanlar da var. Acaba arkadaslarım nerde hata yapıyorlar onlarla konusmadan önce buradan bikac öneri almak istedim.  

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


CokBilmis

Sizin oğlan da 3-5 yaşlarına gelsin, arkadaşlarınızın nerede hata yaptığını anlarsınız :) Çocuğun karakterinden, ailenin kaçıncı çocuğu olduğundan hatta anne-babanın o doğduğundaki ruhsal durumlarından bile kaynaklanabiliyor böyle hareketler.


lilacblue

Teşükkürler. 3-5 yaşına geldiğinde nerede hata yaptıklarını anlamam umarım :) Ama bu soylediginiz benim de aklıma gelmedi degil, oğlum da diğer cocuklara karsı agresif bir çocuk olursa diye korkuyorum bazen. Bol bol okuyup arastirip onunla birlikte kendimi de yetistirmem gerek. Daha iyi bir insan olmalıyım ki ondan da bunu bekleyebileyim.


CokBilmis

Bence eğer çevresinde agresif tepkiler görmüyorsa (bazen neyin çocuğu korkutabileceğini biz bile fark edemiyoruz, mesela kedim kızımı tırmalıyor ama kızım bunu agresiflik olarak görmüyor, ama babası saklambaç oynarken ani bir cööö hareketi yaptığında korkup ağlamaya başlıyor ve babası özür dileyene kadar susmuyor. Bu tür tepkileri televizyonda da görüyor olabilir.) ve agresif yapısı olan çocuklar (ki erkek çocukları daha eğilimli) doğru yönlendirilirse bence bu sorun rahat aşılır.

Her erkek güçlü olmak ister. Gücünü göstermek ister. Kötüleri alt etmek ve kahraman olmak ister. Erkek çocuğu kötüleri alt etmek için birilerini dövmeyi öğrenmek zorunda. Bunun farkında olan aile çocuğun dövmesini engellemek yerine dövebileceği doğru nesneler bulmalı :) Bir hacıyatmaz olabilir, bir boks eldiveni ve torbası olabilir, karate kursune gönderilebilir.

Bir de en iyi yöntem bir ev hayvanı ya da kardeş ile deneme yapmsına izin vermektir. Bizim evde bir kedimiz var. Kızımda gözlemledim. Diğer çocuklar parkta dengesiz hareketlerle birlbirlerini itip kakıp zarar verirken ya da meraktan birbirlerinin gözüne parmak sokarken kızım hep kontrollü oldu. Çünkü hangi noktadan sonra karşısındakine zarar verdiğini kedimin tırmıkları sayesinde çok iyi öğrenmişti :) Kedi yavruları da bu şekilde öğrenirlermiş. Mesela benim kedim hiç kardeşleri ile oynayamadı. Bu nedenle ısırığının hangi noktada oyundan çıkıp acıtmaya girdiğini benim üzerimde deneye deneye öğrendi. Kedi köpek yavrularının birbirlerini ısıra ısıra boğuşmaları bu nedenden dolayıymış. Özellikle erkek çocuklarının kardeşleri yoksa babaları ya da kuzenleri ile boğuşmaları da iyi olabilir bence :)Cevaplamak için Üye ol