Yiyecekleri yere atmak

ekin soruyor: 3

Kızım 18 aylık. Uzun zamandır yemeğini kendisi yemek istiyor. Ben de eliyle yiyebileceği şeyler konusunda teşvik ediyorum. Ama kaşık ya da çatal ile yenebilecek yemekleri de kendisi yemek konusunda ısrarlı. Buraya kadar herşey normal. Ancak;çatal ve kaşık kullanmak istemiyor. Herşeye elini daldırıyor. Kuru fasulye ve pilav gibi yiyeceklerin için de aynı şey geçerli. Bunun yanında doyduğunda ya da yemek istemediği bir yiyecekle karşılaştığında yiyecekleri mama sandalyesinden aşağı atıyor. Ne kadar uyarsam da gözümün içine bakarak devam ediyor. Bu durumda olan varmı aranızda? Çatal kaşıkla yemesi için ne yapabilirim? Benim yedirmeme de izin vermiyor. Yesin de nasıl yerse yesin demeye başladım ama elle yenebilecek yemek var yenmeyecek yemek var.  

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


heidi

Merhabalar,
Ayni probemi 1 ay once biz de yasamistik, hatta ben de ayni soruyu nurturiada baska bir grupta sormustum, buradaki yanitlarla, kendi yontemimi sentezleyip bu sorunu astik..belki de asma zamani gelmisti bilemiyorum :-) ama ben surekli ayni ses tonuyla, kizmadan, aciklayarak, hep ama hep ayni hareketi tekrarladim. Ayni sizde oldugu gibi, doydugu ya da doymasa bile oturmaktan sIkIldIgI an yaptigi icin, her attiginda sunu uyguladim. annecim, yemekler yemek icindir, yere atilmaz(gozunun icine bakarak, bitirince yere atmiyoruzdedim. bitti diyerek, catalini kasigini tabaga koyup, anneye veriyoruz dedim. ve o islemi yapip her seferinde gosterdim, kizmadim sinirlenemddim, tabii ki bir gunde dgismedi bu, bir sure hep ayni sekilde devam ettik, ogrendi bir sure sonra..tabii ki arada kacaklar oluyor, tam baslayacak olyuor mesela, bitti mi yemegin kizim diyorum, hatirliyor ve veriyor tabagi..
elle yemek yeme konusunda ise ben dert etmyiorum, kofte , patates gibi elle tutularak yenebilecek seyleri elle yiyor, ben bir kez catalina takip gosteriyorum, eline catla takilmis sekilde veriyorum, sonrasini ona birakiyorum. Zaten cok yemek yemeyi seven bir cocuk olmadigi icin, yesin de nasil yerse yesin modundayim :-) ama bazen elle, bazen catal kasikla yiyor. soyle soyleyeyim pilavi bile elle yedigi oluyor arada, zamani gelince ogrenecek diye dusunuyorum..


Aysegul_Yagmur_Irmak

Bizde de durum aynı. Artık korkumdan eline birşey vermiyorum mama sandalyesinde. Nedense yemek yerine biraz eliyle ufalayıp ya da parçalayıp yere atmayı tercih ediyor, sonra da eliyle işaret ediyor, yeni görmüş gibi!!!


annedennotlar

bende son 3ay bu dertten muzdariptim:)büyük bir inatla herşeyi atıyordu.sonra çocuk gelişimi bölüm başk. olan bir ablama danıştım.Rahat bırakmamı ve asla kızmamamı söyledi.Kendi özgüvenini ölçüyor aslında dedi.Beceremediğinde sinirleniyor ve nasıl yapması gerektiğini bilemiyor sende ısrarcı davranıp kaşıgı ağzına dayayınca hırçınlaşır dedi.'eee ne yapcam peki?' dedim tabiki.Bırak önce bir eliyle yesin,ağzına götürdüünde alkışla aferin de mutlu oldugunu görsün.Sonra kaşık çatalla nasıl yenileceğini anlat ve göster.bunlar sabırla zamanla olcak şeyler sakın sinirlenme yoksa yemek yemek istemicek bir süre sonra dedi.Bende 1 ay kdr Çınarla konuştum hep.neden atmaması gerekiğini konuştum.ben çözümü sakin kalıp zamana bırakıp konuşmakta buldum.zaten kızdıgımda inatla yapmıyorCevaplamak için Üye ol