doğum kontrol hapı ve tahlil ,

gulnurmertyigit soruyor: 9

arkadaşlar merhabalar...sorum doğum kontrol hapıyla ilgili ; rahimde ufak tefek kistler olduğu ve çok ağrılı adet gördğüm için doktorum bana  doğum kontrol hapını verdi ... ben bazen 1-2 ay özellikle atlatarak hemen hemen 3 yıldır kullanıyorum . Kullanmadığım zamanlarda hem adet sancım , hemde düzensizlik devam ediyor. Sorum şu normalde uzun süreli  doğum kontrol hapı kullanan kişilere 3 ayda bir tahlil yapılması gerekiyormuş.Bu tahlili yaptıran yada ne olduğunu bilen varmı ? Birde madem böyle birşey yapılması gerekiyor doktorlarımız bunu neden gerek görmüyor? Fikrinizi ve bilgilerinizi merak ediyorum . Çok teşekkürler :)

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


_helin

ben de yaklaşık seninle aynı sebeplerden dolayı doğumkontrol hapı kullandım ama ben de tahlil falan yaptırmadım. hatta bu tahlilleri ilk defa senden duyuyorum. yalnız uzun süreli hap kullanımının meme kanserine sebep olabileceğini ilk dr um söylemişti ama mamografi çektirmeyi önermemişti. ama mutlaka ultrasona (meme için) girmemi söylemişti. şimdiki druma söylediğimde gerek olmadığını söyledi. şimdi sen bu tahlil işini yazınca iyice şüphelendim. tahlillerin içeriğini öğrenince beni de bilgilendirirsen sevinirim.


yasea

Bir doğum kontrol hapı mağduru olarak daha önce hiç kullanmadıysanız hapa başlarken en azından kanınızın pıhtılaşma zamanına baktırın, hele sigarada içiyorsanız kesinlikle kanınızdan genlerinizde  faktör v mutasyonu olup olmadığına bakılması gerekir. Nedenide prospektüsü incelediğinizde göreceğiniz derin ven trombozu riskine karşı bir önlem olmasıdır.  bundan 6 sene önce doktor tavsiyesiyle ama herhangi bir test olmadan kullandığım "YASMİN" hapının 2. ay kutusunun bitimine yakın, bir sabah kalkmamla kendimi acilde bulmam bir olmuştu. sol bacağımın bacaktan kalbe kan taşıyan ana toplar damarı tıkanmış ve geç kalınsa emboli atma riskiyle size bu uyarıları yapamıyor olacaktım.neyse düzgün ve doğru bir tedavi sonrası düzeldim ama  bu risk yüzünden hamilelik sırasında göbeğimden günde 2 kere kan sulandırıcı iğne olmak zorunda kaldım.. 100.000 de 1 de olsa ihtimal sizi bulabilir.. kulaktan dolma bilgilerle hap kullanmayın derim naçizane..


ayberke

3 ayda bir tahlil yapılması gerektiini ilk defa duyuyorum.Bu arada yapılması gereken ne tahliliki(adı ne)Bence yanlış duymuşsun.


gulnurmertyigit

walla ben milliyet gazetesinde okudum. Doğum Kontrol Hapı Ölümden Döndürdü diye yazıyordu. Ne tahlili olduğunu bilmiyorum ben de ama yasea çok güzel açıklamış ... çünkü okuduğum makale de de aynı şeylerden bahsediyordu. sanirım kan pıhtolaşması ile ilgili bir tahlil....benim daha da merak ettiğim kendi adıma konuşuyorum Türkiye nin en iyi hastanelerinden birine , özel olarak gidiyorum hani devlet hastanelerinde bazı dr. burunlarından kıl aldırmıyorlar ,tersliyorlar filan ....ama özel dr. ve hastaneye gittiğim -miz halde neden bu tahliller istenmiyor ... biz bilmek mecburiyetinde miyiz ....TATLI_CADI

hapı kullanmanı önermeden önce dr un ayrıntılı olarak senin risk durumunu değerlendirmiş ve buna göre doğum kontrol hapı vermiş olması lazım. onun haricinde 3 ayda 1 test önermez kadın doğumcular.


septik

3 ayda bir değilde, yılda bir kez filan kadın doğumcuya hap kullandığınızı ve bunun size bir zararı olup olmadığını öğrenmek istediğinizi söylediğinizde, muayene vede yanında kan testi istiyor.Kan testi de hapın karaciğere bir yan etkisi olmuşmu diye bakmakmış.Yani en azından bende bu durum böyle gelişti.3 yıl hap kullanımından sonra ben bu kontrolleri olmuştum.


smmm06

doğum kontrol hapı aslında hiçde hafife alıncak bi ilaç değil aslında ama doktorlar dahil herkes çok rahat tavsiye edip kullanabiliyo bende bundan 4 sene önce yasea nın yaşadıkların ı yaşadım 7 ay doğum kontrol hapı kullandım birgün bacağımda çok çok şiddetli ağrı hissettim doktora gittim maalesef bilemediler ve tam 15 gün sonra teşhis kondu biraz geç kalındığı için tedaviye şu an bacağım diğerine göre şiş duruyo gözle görülür bi şekilde sonra gerekli tahliller yapıldı ve genetik pıhtılaşma problemim varmış hamileliğim boyunca günde 2 tane iğne kullanmak zorunda kaldım ama benim gittiğim doktor çokta ünlü bi kadın doğumcu ona sorduğumda hiç tahlil yapılmadan verildi tahlil yapılsaydı böyle olmazdı dedim bana  bu ilacı biz tedavi amaçlıda kullanıyoruz herkesede tahlil yapılmıyo yapılan tahliller maliyetli tahliller o yüzden yapılmıyor çok düşük bi ihtimal size denk gelmiş dedi ama bence siz kullanmak zorundaysanız tahlililerinizi yaptırın


ayberke

Aslında kullandığımız her ilacın yan etkisi var.Kiminde bu yan etkiler çok ağır seyrediyor kiminde ise hiç farketmiyor.Bu nedenle bence her insanın ilaç kullansın kullanmasın ayrıntılı bir tahlil yaptırması gerekiyor.Bu sadece doğum kontrol hapları için geçerli değil.Ancak bu şekilde davranırsak bence önlem alabiliriz.


gulnurmertyigit

walla şunu anladım hiç bir kadın doğumcu ilaç tavsiye edreken bu yan etkilerden bahsetmiyor... herkes okul bitirmiş değil , bu ilaçlar sağlık ocaklarında da parasız verilebiliyor, ben her ilacın prospektüsünü mutlaka okurum ve yan etkilerine bakarım ama doktor verince güveniyorsun .... ben gazetedeki yazıyı okuyunca şok oldum .çünkü hersene mutlaka kadın doğum doktoruna gideri, smear aldırırım .ne ilaç aldıysam söylerim. hatta dr uma verdiğinizden beri kullanıyorum arada boşluk veriyorum dedim . sigara alkol kullanıp kullanmadığımı sordu hayır deyince sen onu dengelemişsin zaten dedi...ne tahlil dedi ne de başka birşey...demekki uzun süre kullanmayacağız : ))


Cevaplamak için Üye ol