bebek muhallebisi için yardım lütfen

nihal58 soruyor: 8

Herkese Merhaba,
Oğlum Poyraz 7,5 aylık. 6 ay yalnızca anne sütü aldı. 7.ayına girince ek gıdalara başladım sebze çorbası vs. iştahla yerken diş çıkarmaya başladı 3 hafta içinde 7 dişi birden çıkınca iştahı tamamen kesildi sadece anne sütü ile beslendi son 1 haftadır tekrar ek gıdalara başladık, şimdilik kahvaltı ve yoğurt hariç az da olsa yiyor. Doktorumuz akşam öğünü olarak muhallebi verin demişti ben henüz hiç muhallebi yapmadığımdan bu konuda cahilim yardımınıza ihtiyacım var. Poyraz'a hazır gıda yedirmemeye gayret ediyorum marketlerdeki mama reyonlarına ağzım açık bakıyorum çoğunun ne işe yaradığını bile bilmiyorum fakat bulduğum tüm muhallebi tariflerinde formül mama kullanılıyor. Formül mamasız muhallebi yapılamıyor mu? eğer yapılamıyorsa annelerimiz 30 sene önce bize nasıl yapıyordu acaba onu merak ettim? hazır (kutuda satılan) birşey kullanmadan muhallebi yapamazmıyız? deneyimli anneler paylaşırsa sevinirim.
Ayrıca bir kısım anne muhallebinin çok da gerekli olmadığını yazmış eğer muhallebi vermezsek ne vermeliyiz akşam öğünü olarak?
şimdiden teşekkürler
http://poyrazligunler.blogspot.com

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


Kuzeytu

Ben milupanın gece tahıllı muhallebilerini kullanıyorum. Hazır muhallebiyi saglık acısından istemiyorsan tamamen organik HIPP markasının da gece için yulaflı elmalı muhallebisi var. Tadı da gayet guzel. Hazır muhallebi ama tamamen organik. Eskiden annelerimiz bize inek sütü ile yaparlarmış muhallebilerimzi. Pirinç unu süt ve seker. Sekersiz o muhallebinin yenebilir oldugunu hiç sanmıyorum. İnek sütü yasak oldugu için sanırım formul sutle yapmaya mecbursun gibi geliyor.
Belki baska tarifler bilenler de vardır :))

Bu arada bizde de durum aynı diş patlatana kadar herseyi yiyen çocuk simdi hiç birsey yemek istemiyor zorla yiyor :(


meycan

6 aydan sonra biz de pirinç unlu muhallebi yapmaya başlamıştık. İnek sütü yasak olduğu için doktorumuz su+pirinç ununu karıştırıp kaynatmamızı önermişti. Tadı berbat, yani berbat dediğim tatsız tuzsuz.... Şeker de yasak olduğu için ben içine biraz da bebe bisküvizi kırıp karıştırıyordum. Öyle epey yedi. 1 yaşına yaklaştığında da milupanın yine suyla hazırlanan tahıllılarından kullanmaya başladım.
Bir de yine 1 yaşına doğru "arımama pirinçunu" kullandım muhallebisinde....


balbocegim

bende pirinç ununu suyla yapıyorum tadı tatsız tuzsuz olduğundan bende içine pekmez ilave ediyorum. böylece talanmış oluyo. bende formül mama kullanmayanlardanım


ozges

Merhaba,
benimde ikiz bebeklerim var. 7. aylarında başlamıştım muhallebiye.hazırmuhallebi kullanmadım doktorumuzun tavsiyesi üzerine kendim yapıyordum.
tarifi:2 kahve fincanı günlük pastorize inek sütü,1 kahve fincanı su içine 1 çorba kaşığı tepeleme pirinç unu ilave edip pişiriyosunuz.kaynadıktan sonra içine bir tatlı kaşığı keçiboynuzu pekmezi(çünkü en doğal olanı bu) ve bir tatlı kaşığı sızma zeytinyağı ilave edip karıştırıyorsunuz.çok lezzetli oluyor.denemenizi tavsiye ederim :)ilknurr

muhallebi tariflerine bakarken gördüm de ne güzel hazır muhallebi vermeyen bir doktor :)
doktorunuz kimdi acaba?


gardelya

geceleri uyumadan önce hazırladığım muhallebimiz inek sütüyle hazırlıyorum artık ama pınarın 6-12 ay ve 12-36 ay adıyla çocuk sütleri var aynı şekilde ülkerinde var bu sütler inek sütlerinden farklı, ben kızıma muhallebiyi bunlarla hazılrayıp vermiştim inek sütüne geçmeden önce, ayrıca kemaraltında değirmen diye doğal bakliyatlar satan biryer var ordan doğal çekilmiş pirinç unu alıyorum, bulunduğunuz yerdede bu tür satış yapan çekilmiş pirinç unu satan yerler vardır pirinç ununu o şekilde temin edebilirsiniz, ayrıca pirinç unu yerine irmiklede hazırlayabilirsizniz mamasını çokda besleyici, değişiklik olsun diye arada irmikle hazırlıyorum. formulum ise 1 su bardağı(200ml) süt 2 tatlı kaşığı pirinç unu(tepeleme olmayacak) yarım tatlı kaşığı şeker veya pekmez


guven

Ben kahverengi pirinçi robotda çekiyorum, pirinç unu oluyor, çok lezzetli oluyor. 

ozges tarifini pişirdim çok tesekkurler, çok güzel bir muhallebi oldu. 

Devam sütleri ile ilgili bir yazı okumuştum, doktorlar kesinlikle tavsiye etmiyorlar. Zaten biz mama'yı birakmak için muhallebiye başvurduk, devam sütü de mama'nın daha az içerikli hali. 


ayfi

şu kahverengi pirinci bende denicem....

Gardelya umarım okursun yazıyı kemeraltındaki bakliyatcıyı sorucaktım tam olarak yeri neresi?aldığım pirinç unu ne kadar dayanır ne kadar almalıyım?


Cevaplamak için Üye ol