Uyku problemi,başladığımız yere geri döndük!!

hainkedi15 soruyor: 9

Merhabalar,kızım ayın 6sında 4. ayını bitiricek,3-4 gün öncesine kadar gece 12 de gece uykusuna yatıp sabah 8 e hatta bazen 9 a kadar deliksiz uyuyordu.3-4 gündür ilk doğduğundaki gibi her 3 saatte bir uyanmaya başladı ve deli gibi elini emiyor geceleri.Böyle bir deneyimi olan var mı aranızda?Yardım lütfen

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


ediluj

Belki doymuyordur,büyüme ataklarında olabiliyor.Birde uyku düzeni bebeklerde her daim değişebiliyor.


babu

Daha cook degisecek uyku duzeni ama tarifiniz bana da buyume atagi gibi geldi. Gnduz emzirme sikligini artirirsaniz bugunlere ozel belki yardimci olur.


mert_mert

ben hiç gaz uyku sorunu çekmedim yani butür sorunlar olduğunuda bilmiyordum açıkçası..bildiğim tek şey belli bir saatte sürekli ağlaması idi..kolit .


oğlum doğduğundan sonra yapışık olarak gezdik ..her 5 dakka meme .memede uyku .bırakınca ağlama .kucakta sallama..ama 2.ayda azalmıştı..fakat akşam uykusuna saat 7de yatardı 3 kere uyanıp karnı doyunca tekrar uyurdu..ellerini emmesi bendede mevcuttu. ama sanki et kemirir gibi yalıyordu bazen tüm parmaklarını sokmaya çalışırdı girmeyince ağlardı..şimdi 28 aylık değişen birşey varmı diyorsanız akşam 12de yatar sabah 7de uyanırız ...ele avuca sığmaz gel deyince gider gereksiz yere ağlar böle huyu suyu anlaşılmayan bir hal ..


canpare

Merhaba,yaşadığın şeyleri bugünlerde ben de yaşıyorum . Bizim de ayın 4'ünde dördüncü ayımız dolacak . Bu zamana kadar bazen şaşsa da oğlum en geç  9.30 ' da uyurdu. Ama son beş altı gündür neredeyse bizimle bir yatacak . Doymasında bir problem olduğunu düşünmüyorum , doyduğu zaman kendisi çekiliyor çünkü. Öyle ağlamaları da yok ama gece uyumak istemiyor . Ben de bu duruma tabii ki her anne gibi üzülüyorum . Tecrübeli annelere benim de sorum olsun bu,senin vesilenle :)cano

diş çıkarıyor olabilirmi ?


hainkedi15

2 hafta öncesine kadar ben de o uyanmadan gece 2 gibi mama veriyordum uyuması daha uzun süreli oluyordu ama doktorumuz artık gece beslenmesi olmasa da olur dedi,bir problem olmadığı sürece gaz vs gece 12 de emip sabaha kadar uyuması gerekiyo artık demişti,öyle de bir düzen oturtmuştum ancak son günlerde tekrar uyanmaya başladı,hatta uykuya dalması da çok zorlaştı,
@cano ben de diş çıkarmasında şüpheleniyorum ama bu kadar erken olur mu açıkçası onu bilmiyorum
@ediluj,@babu bu büyüme atağı nasıl oluyor ki,tecrübesiz anneyim:) aslında çoğu zaman mamayla besleniyor aldığı miktarı arttırmaya çalıştım ama onuda içmek istemiyor,kilo alımı gayet iyi olduğu için sorun yok dedi dr ama bana da doymuyormuş gibi geliyor


dincelay

zaman zaman nasıl daha az beslenmek istiyorlarsa, ki biz buna iştahsızlık diyoruz, zaman zaman da daha çok beslenme ihtiyacı olabiliyor. bir süre sonra eski haline dönecektir. 


Diş konusu genelde genetiktir. anne-baba ne zaman çıkardıysa bebek de ona benzer oluyor. benim kızım 4.5 aylık çıkarmıştı ilk dişini misal, bana çekmiş.


CokBilmis

Büyüme atağı... Normaldir, 4. ayda beklenir.

O gelgitleri ilk 2 sene süresince yaşayacaksınız. 2 ileri, bir geri olacak sürekli.


neretva

4. ay uyku gerilemesi (sleep regression) diye birşey var. Biz yaşadık. 4. ayda bebekler dış dünyayla daha fazla haşır neşir oluyorlar. Bu dönemde sık uyanabilir, memede etrafı seyretmek için mızmızlanabilir. Uyku rutininiz neyse hiç bozmayın, istikrar çok önemli.

Yalnız bebekler gece 11'de derin uykuya geçmiş olmalıdırlar. Yoksa gece boyunca rahatsız olurlar. Bunun için daha erken yatması gerekir. Mesela 8-9 gibi. 10-11 gibi uykusunda emzirebilirsiniz. Sonra tabii yine 3-4 gibi uyanabilir. Uyku saatini 15dk 15 dk geri çekmeye çalışın.


Cevaplamak için Üye ol