ek gıdaya geçince neler gerekecek

Aysegul_ soruyor: 4

Oğlum 4 aylık biraz daha vakit var ama şimdiden öğrenmeye başlıyayım ancak kavrarım çünkü hiç bir fikrim yok. Bir de tam ek gıdaya geçiş zamanında yani 5.5 6 aylıkken başka şehire taşınacağız o zamana bırakırsam zor olur. Ek gıdaya geçerken hangi beslenme aksesuarlarını almam gerekecek? Burada mağaza olmadığı için internetten alacağım iyice araştırıp topluca alayım diyorum. Şu an sadece annesütü alıyor. Doğumdan önce dr browns biberon almıştım ama hiç lazım olmadı, kullanmadım. bir de nuby ısıya duyarlı silikon kaşık aldım ilaç içirmek için kullanıyorum. Geçen hafta da hazır internetten alışveriş yapıyorken cam rende aldım ama daha elime geçmedi. İnternette bir sürü şey var biberonlar suluklar bardaklar mama tabakları kaşıklar meyve sebze filesi vs. Sizin kullanıp memun olduğunuz ürünler hangileri? Neler almak gerekir?

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


haticefincan

Ben o dönemleri atlatalı çok oldu ama hatırladıklarımı söyleyeyim.Öncelikle bir mama sandalyesi.Önünde onu oyalayacak oyuncakları olan ve 2-3 kademeli olarak oturulabilenler tavsiyemdir.Yemek yemek için ise kapaklı plastik bebek tabakları var.Hatta bazıları yemeyi sıcak da tutuyor.Metal olmayan kaşık çatallarada ihtiyacı olacak.Diş ve damak gelişimi için silikon olması önemli.Cam rende almakla iyi etmişsin o da çok gerekli.Ben yoğurt yapmak ve yanımda rahat taşımak için bebelac'ın cam mama kavanozlarını kullanıyordum.Dışarı çıkarken de rahat oluyordu.Ayrıca biberon ve suluk  olarak Avent kullandım ve çok memnun kaldım.Özellikle damlatmayan modelleri.Tupperwer 'in bebek ürünleri de çok güzeldir.Kesinlikle tavsiye ederim.Son olarak senin için dileğim:Umarım bebeğin iştahlı ve yiyen bir çocuk olur.


Iraz

çatalla mı ezeceksin, blender mı kullanacaksın ona göre el blender ı alman gerekebilir. yoğurt için küçük kavanozlar, kaşık ama varmış zaten, damlatmayan suluk, tabakla oynadığında mama sandalyesinden fırlatmasın diye bir sabitleyici almıştım ben, tabağın altını masaya sabitliyor, önlükler, katı meyve sıkacağıu olabilir eğer yoksa, buharda pişiriyorsum sebzelerini, öyle bir aparat alabilirsin..
baya oldu ama hatırladıklarım bunlar..bir de başlarda çok az yiyecek, sakın endişe etme ve zorlama, azar azar..ben hep eline kaşık verdim, kullanamasa da tuttu o da, şimdi çok güzel kaşık kullanıyor..
ailecek oturun sofraya mutlaka, sizi görsün yerken ve sofra alışkanlığı olsun, tv ile yedirme derim ben..
kolay gelsin, çok zevkli çok :)


Aysegul_

teşekkür ederim arkadaşlar, buharda pişirme aparatı nasıl bir şey? düdüklüde mi pişirmek gerekiyor? mama sandalyesine ne zaman oturabilir ki acaba?


lina

 biz tam 6 ay anne sütü aldıktan sonra yenice ek gıdalara başladık hatta böyle bir soru bende sormuştum -elim ayağım karışmıştı-ama rahat olun telaşa hiç gerek yok ve fazla şeylerede bence elma armut için cam rende almıştım ki-kırıldı artık yok-şimdi kiraz kayısı gibi meyvaları kenarından emdirerek veriyorum elimle de yardımcı oluyorum mama sandalyesi aldık- ikea-tabak kase ve birkaç kaşık aldım önlük aldım.sebze çorbasını haşlayıp çatalla eziyorum -bizimle sofraya oturtuyorum mutlaka ona uygun birşey varsa tattırıyorum yavaç yavaç yumurta ve peynire başladım kahvaltıda ezerek veriyorum ayrı ayrı karıştırmadan buğday ekmeğine bayılıyor...eline kaşık tutuşturuyorum ama pek hoşlanmıyor atıyor -yinede veriyorum tanısın diye-yoğurt için 2 kavanoz cam kullanıyorum minik işte bu kadar....başta çok az yiyorlar korkma sonra çoğalıyor...
ama şunu unutma ki temel besin yine anne sütü kendini iyi besle bol bol emdir 2 sene sonra ek gıda bolca var ama anne sütü yok unutma...kolaylıklar dilerim..Cevaplamak için Üye ol