Bebeğimi öpsünler mi ,öpmesinler mi??

shantaram soruyor: 10

belki çoğunuza saçma gelebilir ama ben bebeği dışarı çıkardığımda esnafın,gelenin geçenin gösterdiği sevgiden ne kadar memnun olsamda bebeğin elini öptüklerinde,yanağını falan sevdiklerinde engel olmak istiyorum.ha olabiliyormuyum olamıyorum.acaba kendi isteğimi biraz öne çıkarıp engel olsam mı?hele anneme götürdüğümde bütün arkadaşları öpüyo alıp çoçuğu geri gidesim geliyo.paylaşmak istememk değil huylanıyorum.evet bağışıklığı için bunlar da lazım ama bana fenalık geliyor.bide engel olup bebeğe gelen sevgi akışınıda engellemek istemiyorum.sizce kendimi mi değiştireyim,çevremi mi?yani öpsünlermi,öpmesinler mi?

Bu soruyu cevapla


35 Cevap


mother_of_sons

herkeste öpmesin bence.. kendini bilen temiz insanlara (bağışıklığı açısından) müsade edebilirsin belki ama herkesin öpmeside çok saçma. hele elini öpmeleri benide tilt ediyor.. güya yüzünden öpmüyorlar mikrop kapmasın diye, yahu bu çocuk oral dönemde!! elleri hep ağzında!!


son derece gıcık bir o kadar hassas konudur. insanlarıda kırmamak gerek nazikçe uzaklaştırabilirsin, mesela dr'un üztüne at suçu, öpülmesin dedi de.


nilinmasali

Öpmesinler bence,kardesim onu şapur şupur öpen birinin çürük dişi yüzünden kaptığı enfeksiyon yüzünden uzun bir süre hastanede yatarak tedavi gördü,çook uç bi örnek gibi gözüksede yasayan biri olarak olması imkansız bir ihtimal olmadıgını biliyorum,kimsenin çocuğunu öpmüyorum bunun için izin de istemiyorum bi çocuğu sevdiğini göstermenin tek yolu onu öpmekten geçmez,çocuklar samimiyeti,gercekten sevildiklerini onlara hiç dokunmayan insanlardan da alabilirler,niye benim anlık bi hareketimin geri dönüşü çocuğa hastalık olarak gecsin..
Kladı ki tek problem mikrop kapması falanda değil,karsımdaki insanın niyetini psikolojik durumunu vs sinide nerden bilebilirim,ne yazık ki herkesin çok iyiniyetli olduğunu varsayabileceğim bi ortamda yasayamıyorum,polyannacılık oynayamıyorum,heleki söz konusu çocuğumsa,ben kendim çok özen gösterdiğim bi konuda aynı özeni karsımdakindende beklemekte bi sakınca görmüyorum,çok hoşgörülü yaklasamıyorum


daco

benim bu konudaki düşüncem çok netti (ve hala değişmedi): annesi ve babası dışında bebek okşanmaz, öpülmez nokta....eşim hasta olduğu zamanlarda maske takıp severdi kızını, ben hasta olduğumda maske takıp emzirirdim, severdim, altını değiştirirdim. diyeceğim o ki, anne-baba kıyamazken dokunmaya, başkaları hiç dokunmamalı bence.


öpmek, dokunmak isteyenler; "ah sormayın daha yeni hastalıktan çıktık", "ay bu aralar çok huysuz hiç ellemeyelim ağlar şimdi, hem ben sizinle sohbeti çok özledim", "alerjik bir cildi var hemen kızarıyor, doktor cildine fazla temas etmeyin dedi" gibi buna benzer bir sürü gerekçe ile geri püskürtülür :)))) anneniz ile işbirliği yapın bence, sizin yerinize o söylesin.


fistikcik

Ben herkesten farklı düşünüyorum.
Elbette bulaşıcı hastalığı olduğunu bildiğimiz birisi bebeğe yaklaşmasın.
Ama ne bebekleri, ne de çocukları fanus içinde büyütmeyi doğru bulmuyorum. Kaldı ki grip gibi bazı hastalıkların bulaşması için öpmek şart değil. Aynı ortamda bulunmak, havayı solumak yeterli. Bebeklerin öpülmesine izin vermeyen bazı anne babalar bebeği gezmeye alışveriş merkezlerine götürmekten çekinmiyorlar, bu anlamsız bir durum.

Mesele sadece hastalıksa bebeğinizi öptürmek istemediğiniz kişilerle aynı ortamda da bulunmamalısınız. Çünkü dediğim gibi, solunum yoluyla bulaşıyor çoğu hastalık. Kendinizi ve bebeği eve kapatamayacağınıza ve insanlarla muhakkak görüşeceğinize göre bebeği kimsenimn öpmemesi ve dokunmaması anlamsız oluyor.

İşin başka bir boyutu daha var : siz bebeğe dokunmak ya da öpmek isteyen her insanı geri çevirdiğinizde ister istemez hem sizde hem de karşınızdaki kişide olumsuz duygular oluşacaktır. Bu duyguları bebek derinden hissedecektir. Ama anlamlandıramayacaktır. Tek bildiği, insanlar ona yaklaşmak istediği zaman annesinin olumsuz duygular hissettiğidir. Küçücük beyni bunu "insanlarla yakınlık olumsuzdur, annem endişelendiğine göre ben de korkmalıyım" diye kaydeder. Bunun ileride insan ilişkilerine nasıl yansıyacağını, çekingen, ilişki kurmakta zorlanan çocuklar yaratma riski bulunduğunu düşünmek gerek.

Hele de bebeğiniz anne sütü alıyorsa gerçekten endişelenmeyin. Sütünüz içinde bulunduğunuz ortamlardaki mikroplara karşı bebeğinizde bağışıklık yaratan bileşenlere sahiptir. Bir anne hastayken emzirirken maske takmaktan bahsetmiş. Buna hiç gerek yok. Zaten herşeyi sütünüzle ve ten temasınızla paylaşıyorsunuz bebekle. Hastalıklar da buna dahil, bağışıklık sağlayan bileşenler de.


ayazdeniz

Fıstıkçık bu durumu çocuk gelişimi ve insan ilişkileri ile nasıl bağdaştırdığınızı hayretle okudum. Ben hekimim eşimde immünoloji ve alerji uzmanıdır. Bebek her ne kadar anne sütü alsa dahi bu sebeple kliniğe gelen ve mikrobik hastalık geçiren bebek/çocuk sayısı az değildir. evde gribe yakalanmış aile bireyi varsa evet maske kullanması önerilir bu temkinli olma durumudur. Diş çıkarma döneminde bebeklerin elleri ağızlarından çıkmaz ya da yukarıda bir arkadaşın bahsettiği gibi parmak emme alışkanlığı olan bebeklerin sürekli ellerine temas edilmesi hastalıklara davetiye çıkarır.yere düşen emzik ağıza alınan oyuncağın hemen yıkanması ve steril edilmesi önerilmez bağışıklığını düzenlemek adına.. fakat bu durum tamamen farklı biraz araştırma yapmanızı rica ederim kesin yargıları ortaya koymadan önce..ayazdeniz

Sn Murty gelen geçen ve esnaftan bahsedilmiş yanılmıyor isem.. evet oyuncak ve emzik her yere düştüğünde kaynatılmaması öneriliyor bu konuyu çocuk doktorunuza sorarsanız aynı cevabı verecektir. 


MCA

http://www.nurturia.com.tr/questions/c2709d16-2b11-4113-b69f-a0660131dbc7/1/yabancilara-nasil-engel-oluyorsunuz

bu konuyu ben açmıştım, o zamanlar çok rahatsızdım (hala öyleyim). elimden geldiğince engel oldum. hatta kalp kırdım, aman ne kıymetli bebeği varmış da dediler :) engel olamadığım zamanlarda kızımın elini yüzünü sildim. şu an çok engel olamıyorum kendisi insanların yanına gidiyor. rahatsız oluyorsanız öptürmezsiniz bu da hiç kimseyi ilgilendirmez, bebeğiniz şu an küçük bence bunu yapmalısınız da.

fıstıkcık, kızımda asla bahsettiğin durum yok. çok sıcakkanlı bir bebektir herkese güler kucağına gitmeye çalışır vs. eğer bebek bundan etkilense idi (ne kadar gerildiğimi anlatamam) benim kızım dünyanın en asosyal insanı olabilirdi :) tabi yine de dediiğin gibi böyle bir risk söz konusu olabilir.


mona_roza

ben bebeğim soruyu soran arkadaşın ki kadar küçükken kesinlikle izin vermezdim, şimdi de çok hoşlanmasamda karışmamaya çalışıyorum hem daha büyüdü, hem de kendini sevenlere karşı sert tepki verdiğimi düşünmesini istemem.

ama dediğim gibi sizin bebeğiniz kadarken izin vermezdim, yumuşak uslübümü korumaya çalışarak, ellemezseniz sevinirim, ellerimiz kirli olabilir diyordum. hatta genel gözlemim bazı insanlar sen bunu söyleyince direk aaa bu çobuğun ağzını neden örtmemişsin, öyle üşümez mi gibi direk eleştiren tepki veriyorlardı, ki çok kompleksli bir davranış geliyor artık. çünkü bende ellerimin temizliğinden emin olduğumda dahi kimsenin bebeğini dokunarak sevmem. ayrıca tek sorun mikrop değil binbir türlü insan var...shantaram

cevaplar iiçin teşekkür edrim. cevaplardan ne gibi bir çıkarım yaptığımı belirtmek istedim.fıstıkçık ın olumsuz duyguları bebeğin hissetmesi fikri bana çok da mantıksız gelmedi,çünki gerçekten karşılıklı gerici bi ortam ,an oluşabiliyor.birde hamileyken katıldığım bi seminer de pedagog buna benzer bir örnek vermişti,şimdi hatılrladım paylaşmak isterim.bebekler yaşadıkları olaylar karşısında ne hissetmeleri gerktiğini ebeveynlerinin davranışlarından ve yüzlerinden öğrenirlermiş.mesela bebeğin üstüne dönenceden ayıcığı düştü ,bebek korktu ağladı.anne ağlayan bebek karşısında panikle noldu neyin var tarzı heyecanlı ve gergin davranırsa bebek şöyle algılarmış durumu.annemde korktu demek ki korkmakta haklıyım korkulcak bişey var şeklinde.oysa anne sakin bir sesle bebeğe senin oyuncağın, tatlım burdan düşmüş korkulcak bişey yok şeklinde yaklaşırsa beekte kendini güvende hiissedermiş.verilen örnek buydu .yani benim duygularıımı hissetme durumu bana çok da mantıksız gelmemekle birlikte çok da temas ettirmeme niyetindeyim.yani olumlu duygularla uzak tutmanın yollarını bulacağım .gerilmeden gülerek:))
Cevaplamak için Üye ol