Bebeğimi öpsünler mi ,öpmesinler mi??

shantaram soruyor: 5

belki çoğunuza saçma gelebilir ama ben bebeği dışarı çıkardığımda esnafın,gelenin geçenin gösterdiği sevgiden ne kadar memnun olsamda bebeğin elini öptüklerinde,yanağını falan sevdiklerinde engel olmak istiyorum.ha olabiliyormuyum olamıyorum.acaba kendi isteğimi biraz öne çıkarıp engel olsam mı?hele anneme götürdüğümde bütün arkadaşları öpüyo alıp çoçuğu geri gidesim geliyo.paylaşmak istememk değil huylanıyorum.evet bağışıklığı için bunlar da lazım ama bana fenalık geliyor.bide engel olup bebeğe gelen sevgi akışınıda engellemek istemiyorum.sizce kendimi mi değiştireyim,çevremi mi?yani öpsünlermi,öpmesinler mi?

Bu soruyu cevapla


35 Cevap


ipekkusgoz

Ben de bebeklerin, çocukların öpülmesinden,hatta iyi bir şey olsun diye bir de ellerinden öpülmesine, eve gelmiş misafirin ellerini yıkamadan çocuğuma uzanmasından hoşlanmam. Sırf bu da değil;sigara içtiğini bildiğim,bilmesem de o anda nefesi sigara kokan insanların yaklaşmasından da hoşlanmıyorum. Bir arkadaş daha yazmış özellikle kulağına yakın yerden sesli sesli öpülmesi de beni gerer. Yani kısaca bu konuda tabiri caizse tam bir kılım. Hatta bazen babasının kendisinin  hasta olup olmadığına bakmadan uzun uzun sesli sesli öpmeleri bile beni gerer.Perilievren öpmenin bir sevgi göstergesi olduğunu söyleyip öpen ve öpülen bundan hoşlanır diye de genelleme yapmış ama katılmıyorum. kendisine dokunulmaktan hoşlanmayan insanlar tanıdım zira.Bunun tam tersi karşısındakine dokunmadan konuşamayan insanlar da.Ha ben o boyutta değilim ama çocuk söz konusu olduğunda her şey başka oluveriyor. Ben tam da artık kendimden şüpheye düştüğüm bir zaman Naomi Aldort'un çocuğunuzla birlikte büyümek kitabında bu konuya yer verdiği paragrafı okuduğumda derin bir oh çektim. Çok da uçuk değilmiş hissettiklerim dedim.Paylaşayım:

...
Bazı çocukların dokunulmaktan hoşlanmamalarının nedeni,istemedikleri bir şekilde şefkat görmeleri olabilir.Çocuğun vücuduna saygı göstermek çok önemlidir.mesela dedesi vedalaşırken öpüşmenin önemli bir ritüel olduğunu düşünüyor olabilir ama çocuğunuz öpülmek istemiyorsa  onun onurunu korumak gerekir.Fizksel şefkat çocuğun istediği şekilde gösterilmelidir.Ebeveynlerin çocuğun bedeni üzerinde hiç bir 'hakları' yoktur.Çocuğa sarılmak ,onu havaya kaldırmakta inat etmek veya öpmek şefkatli davranışlar değildir çünkü bunlar çocuğun bedenine saygısızlık etmektir.Her ne kadar çocuğunuza sarılmaktan ve dokunmaktan hoşlansanız da sadece onun ihtiyaçlarını karşıladığınızdan emin olun ve aşırıya kaçmayın.Çocuğunuzun bedenine saygı göstermek ,onu karşı karşıya kalabileceği fizksel suistimallerden korumanın da iyi bir yoludur.
...


Hem zaten erken bebeklik dönemlerinde ne kadar aman soğuk biri olmasın ama asosyal olmasın diye ' halka açılan' bebek bir süre sonra anne babasına bile öptürtmez, dokundurtmaz  bir hale geliyor.


Isaura

ben babasına bile öptürmüyorum. gerçi pek sonuç alamadım şimdiye kadar. kendim de öyle şap şup öpmem. kafasını öpüyorum arada :P

hem bebek öpülmez koklanır :P


tuntibo

İsaura, bence bir an önce bebeğinizi kocaman öpün :) Çok çabuk büyüyorlar, sonradan pişman olabilirsiniz. Bebişiniz nasıl mutlu olacak siz onu öpünce. Yabancılara öptürmeyebilirsiniz,sizin tercihiniz ama babasını da bu konuda mahrum etmeyin bence. Çocuğun sahibi gibi, babasına da öptürtmüyorum demeniz çok garip geldi bana. Baba da anne gibi istediği gibi çocuğuyla yakınlaşmalı, arada sıcak ilişkiler kurmalı, bebekler için dokunmak, öpmek, koklamak çok önemli.


Isaura

ama sevgi ille de öperek olmaz ki. ben sevmiyor muyum bebeğimi her an kucağımda, gözünün içine bakıyorum sarılıyorum, kokluyorum konuşuyorum. şap şup öpmek tuhaf geliyor bana bilmiyorum :)


MCA

sosyallik konusunda bişey eklemek istiyorum. annem bu konuda çok rahat bir insandır. bizi küçükken hiç sakınmamış. sonuç olarak ben zor güvenen, mesafeli, tanımadığım insanlara soğuk bir insanımdır. kardeşim de benim gibi. ama kızımı çok sakınırım o da her gördüğü insandan ilgi bekler, güler, oyun yapar vs.
Cevaplamak için Üye ol