Zor durumdakiler boşanma davasını nasıl açabilir?

nurturia soruyor: 5

Üyenin kendi isteğiyle ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


asyanin_annesi

bizde boşanmak üzereyiz. çok bi bilgim yok ama ( mutlaka avukat arkadaşlar vardır) davayı gidip kendi açarsa masraflarını ödemek zorunda kalıyo ve sanırım dilekçe vermek 300 tl fln. avukat tutmasada barodan avukat isteyebilir. bide zaten güç bela ev tutmuş demişsin sonrası için geçimini nasıl sağlıycak? ne iş yapıcak. 3 çocukla nasıl yaşayacak? annesi ailesi fln varmı çocukları bırakıp işe başlayabilirmi? geliri olmadan velayetini vermiyorlarmış diye biliorum. keşke anlaşmalı boşanabilseler. hemen protokol imzalanıp tek celsede boşanılıyormuş. şayet biz öyle yapacağız. allah hakkında hayırlısını versin. ayrıca kocasının dayağını yemek zorunda diil. karakola gidip şiddet gördüğüne dair 6 ay geçerli rapor alırsa cocuklarının velayetiniasla babaya vermezler. ve söke sökede nafaka öder.


missmarttle

Şimdi trafikteyim ve çok ayrıntılı yazamıyorum fakat şiddet uyguladığını yazdığınız için şunu belirteyim. evet boşanma davası açmak ve takibi masraflıdır ve bunları sonradan kusurlu olan eşten isteyebilse bile baştan kendisinin ödemesi gerekir. ancak şiddet gören eş için ayrı bir usul daha var, o da ailenin korunmasına dair kanun kapsamında aile içi şiddetin ihbarı yoludur. şiddet gören eş cumhuriyet savcılığına giderek ihbarda bulunduğunda harç alınmaz. Yargılama süresince de tedbir nafakasına hükmedilir. ancak bu usul boşanmayı sağlamaz, yalnızca şiddet uygulayan eşin kusur tespit edilmiş olur, bu süreçte eşten ve çocuklardan uzak tutulur, ortak kullandıkları aile konutu şiddet gören eş ve çocuklara tahsis edilebilir ve dediğim gibi tedbir nafakası istenerek gelir elde edilebilir. 

boşanma sonucu nafaka ve velayet konularında tek bir unsura bakılarak karar verilmiyor.sırf eşine şiddet uyguladı diye babaya velayet verilmez diye birşey yok. ben bahsettiğiniz ailenin şartlarını ve her iki eşin kusuru olup olmadığını detaylı bilmediğim için bu konuda yönlendirme yapmayayım, ancak şunu söyleyeyim ki nafaka konusunda da, boşanma sonrası eşe verilen yoksulluk nafakasının bir çok şartı var ve örneğin nafaka ödemesi istenen eşin de yoksul olmaması gerekir. yani geliri ayrı bir ev geçindirmeye yetecek kadar çok değilse, verilecek nafaka 200-250 lira gibi sembolik kalabilir ki ben 100 lira nafaka bile gördüm. çocuklar için ödenecek iştirak nafakası da benzer şekilde. eşin kayıtlı geliri, yani hakim tarafından tespit edilebilir geliri ve üzerine kayıtlı malvarlığı üzerinden değerlendirme yapılacağı için "kesin nafakayla geçinirim" gibi plan yapılmamasını öneriririm.


emp

Barolarda bulunan Adli Yardım Komisyonuna başvurabilir. Staj döneminden itibaren bu komisyonda çalıştım. 10 yıl önce Ankara Barosu; ikametgah belgesi, yine muhtarın verdiği maddi durumunun iyi olmadığına dair bir belge ve başvuru formunu doldurmalarını istiyordu. her hafta komisyona çağırılan talep sahipleri önce stajyer avukat ile görüşüyor sonra komisyon üyelerinin değerlendirmesi için görüşmeye alınıyordu. uygun görülenler baronun kayıtlı avukatlarına yönlendiriyordu. avukat ücretini bu durumda baro karşılıyordu. mahkeme masrafları için hakimden talepte bulunabilirler.dava açama süreci şimdi eskiye nazaran daha masraflı. artık komisyonda görevli değilim bu yüzden neyin gerekli olduğunu bağlı olduğu baroya sormakta fayda var.

missmarttle söylediklerine ilave olarak, öncelikle bir avukata danışması. bütün yasal haklarından yararlanabilmesi  ve sorularına daha sağlıklı cevaplar alabilmesi için avukatı olmalı.nafaka ve velayet koşulları her olayda farklıdır ve ayrı ayrı değerlendirilir.bunun için dosya bilirkişilere gönderilir.


dtkeremm

Herşeyden  önce zor bir süreç olduğunun bilinmesi lazım.Maalesef anlaşmalı olarak boşanmıyorsanız davanız çekişmeli ise uzun sürecek. bunu baştan kabul etmek ve kararlı olmak lazım.
Şiddet gördüğünden bahsetmişsiniz.Önemli olan bunu belgelemek.Eğer Savcılığa ya da polise başvurmuşsanız koca hakkında bir soruşturma dosyası varsa veya 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun kapsamında elinizde bir tedbir kararı varsa kusuru karşı tarafa yüklemek konusunda avantajlısınız. Yoksa aradaki kusur durumu maddi belgelerle değil tanık beyanlarıyla saptanacaktır.Bu kısım boşanma sürecinde kusurun kime yükleneceğine ilişkindi.
Nafaka sorunuza gelice daha davanın başında genellikle usul olarak eşe ve çocuklara TEDBİR nafakası bağlanır.Nafaka miktarı eşlerin sosyal ve ekonomik durumlarına bakarak mahkemece tespit edilir.3 çocuk ve eş için toplam 500-600 Tl olur kanaatimce.çünkü kocanın bir işi olmadığından bahsetmişsiniz.ayrıca miktar tespit edilirken çocukların yaşları, eğitim durumları ve ihtiyaçlarıda göz önünde tutulur.
Velayet TR'de olağanüstü bir durum olmadıkça(Mesela kadının gayrimeşru bir ilişkisi varsa ya da çocularını ve evi terketmişse vs.vs.) genellikle anneye  verilir.Anne sırf çalışmıyor diye velayet babaya verilmez.Velayet verilirken de çocuların ihtiyaçları yaşları kendilerini ifade edebiliyorlarsa beyanları esas alınır.Yine dava esnasında çoçuklar üzerinde sosyal inceleme yaptırırlıp aldırılan rapora göre karar verilir.
Diyelimki dava sonuçlandı koca ağır kusurlu bulundu kadın kocanın kusuruna göre ve ekonomik durumuna göre maddi manevi tazminatta alır başta verilen TEDBİR nafakası ŞARTLARI VARSA YOKSULLUK nafakasına dönüşür kadın için.Çocuklar için verilen tedbir nafakası ise iştirak nafakasına dönüşür
şunu belirtmek isterim nafakaya hükmedilmesi demek karşı tarafın gelip kuzu kuzu bu miktarı vereceği anlamına gelmiyor maalesef.genelde hükmedilen nafaka icra yoluyla tahsil edilir
son olarak maddi durumunun dava açmaya ve avukat tutmaya yeterli olmadığını yazmışsınız.bunun içinde adli yardım yönetmeliği vardır.bulunduğunuz ildeki baronun Adli Yardım Bürosuna başvurursunuz.bildiğim kadarıyla başvuru sırasında Muhtardan alınacak fakirlik belgesi, Muhtardan alınacak ikametgah belgesi, Nüfus cüzdan fotokopisi veriliyor.durum değerlendirilerek baroca bir avukat görevlendiriliyor.
Genel hatlarıyla sorularınızı cevaplamaya çalıştım umarım bir yardımı olur.
ozgurcan

mor catı - 292 52 31-32
burayı  hafta içi mesai saatleri içinde arayarak yapabilecekleri konusnda bilgi alabilir..
haklarını ögrenebilir..Cevaplamak için Üye ol