Oğlum 3 aylık ve emziğe alışmadı, bundan sonra alıştırmalı mıyım?

sedaozkan soruyor: 6

 Bebeğim üçüncü ayını bitiriyor ve hala emziğe alışmadı, rahatlamak için parmağını ve ellerini emiyor. Bazı insanlar emziğe alıştır diyor, bazıları da şu zamana kadar alışmamış boşver alıştırma diyor. Parmak emmesinin bir sakıncası yok dedi doktoru ama ilerde parmak emme alışkanlığı oluşursa, korkuyorum. Emzik mi? Parmak mı? bilemedim :(

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


lopikcim

Ben 4. ayın sonunda işe başladığımda sadece memede uyuyan bir bebeği nasıl uyutabiliriz paniğiyle emzik verdim kızıma, bir kaç ayrı model denedim en sonunda kauçuk damaklıyı tuttu..2 yaşına 2 hafta kala da bıraktırdık, hiç de korktuğum kadar zor olmadı..Emzik kullandırdığım için hiç te pişman değilim,  oral dönemde emme ihtiyacını karşılaladığını, uyumaya geçişte de sakinleştirdiğini düşünüyorum, hatta reflülü bebeklerde de çok işe yaradığını okumuştum bir yerde..2 yaş sonrası kullanımın ortodontik bozukluğa yol açma ihtimali dışında bir zararı olduğunu düşünmüyorum açıkçası..


ayberke

Bizimkide almadı hiç başkada birşey verme gereği duymadım.Parmağınıda emmedi.


PembeTavsanim

emzik sizin parmak onun kontrolunde olan birsey dolayisiyla parmak emmesi daha saglikli diye okudum.( kendi kendini sizin yardiminiz olmadan sakinlestirir) parmak emme belli bir yasa kadar normal kabul ediliyor( 3 yada 4 olmali) daha sonra devam ederse zaten altinda dikkate alinmasi gereken baska problemler oldugunun isaretiymis.

emzik kullanip biraktiktan sonra parmagini emmeye baslamis cok ornek var yani bir garantisi yok. hem parmak emme anne karninda baslayan son derece dogal bir davranis kotu birsey oldugunu hic dusunmedim; emzigi de hic sevemedim.

http://www.elelecocukaile.com/makale25.htm


tiara

ben biraz ısrarla emzik verdim çünkü emme refleksi çok güçlü bir bebekti, üstelik gazlı kolikli ve zaman zaman huysuzlukları olan bir bebek halen. emzik uykuya dalarken ve sıkıntısı olduğunda çok faydalı. gerçi şimdi hem parmağını hem emziği emiyor, hatta ikisini aynı anda ağzına sokup emdiği bile oluyor keratanın. almıyorsa çok zorlamayın ama bir iki hafta deneyebilirsiniz arada, bazen hemen kabul etmiyor sonradan seviyorlar. baktınız olmuyor vermezsiniz, emziksiz de olur yani..


burcuveduru

bence parmak emmesi daha iyi. uyku arasında emziğini düşürünce tekrar bulup ememeyebilir ve uyanabilir. parmak/el de ise bu sorun yok. benim 2 kuzenim 6 yaşlarına kadar baş parmaklarını emdiler, dişleriyle ya da çene yapılarıyla ilgili de sıkıntı olmadı. zaten sanırım parmak emmek biraz da genetik olabiliyor, zira kuzenlerin babası ilkokuldayken sıranın altına saklanıp bi beş dakika parmak emip geri çıkıyomuş :)


burakpelin

Selam.emzigin agiz yapisini etkiledigini soyledi doktorumuz.o yuzden su an biberon ve emzigi pek tavsiye etmiyorlarCevaplamak için Üye ol