4 aylık bebek uyanıklık süresi ve gündüz uykuları

cyanide soruyor: 6

Merhabalar, bebeğimin gündüz uykularını düzene sokmaya çalışıyorum ama bir türlü düzeni tutturamadım. Genelde 1,5 - 2 saat kadar uyanık kalabileceği söyleniyor ama uyutmak için izlediğim adımları yapmaya başladığımda (müzik, emzik ve biraz pış pış) anlayıp direnmeye başlıyor. Uykusunun geldiği anı yakalamak için dikkatlice izliyorum fakat uykusu gelince durgunlaşan veya esneyen bir bebek değil. Bir bakıyorum huysuzlanmaya ve aşırı hareketlenmeye başlamış ve uyutmak için geç kalmışım. Tabi böyle olunca hem dalması zorlaşıyor hem de 20 - 30 dk'dan uzun uyuyamıyor. Sizin bebeklerinizin gündüz uyanıklık süresi, uyku sayısı ve süreleri nasıl?

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


fleez

o aylarda kızımın gündüz uykuları dalga konusuydu, kuş uykusu derdi herkes, yarım saati geçmezdi, ama gecelari o aylarda bir sıkıntımız olmazdı, bende o yüzden rahattım tabi zamanla çok değişti uyku düzeni, öyle kalmıyorlar merak etmeyin:)


cyanide

Aynen bizim de öyle hatta genelde uyutmaya çalıştığım süre uyuduğundan daha fazla oluyor :) Gece uykusu nispeten iyi sayılır inşallah bizim de düzelir. Gündüz uyku düzeni olmadığı için sürekli mızırdanıyor 4-5 kere kısa kısa uyumak istiyor. Tabi kendi kendine uyumak zaten yok bütün günümüz uyu - uyan kısırdöngü içinde geçiyor.


cyanide

Yanıtınız için çok teşekkür ederim evrimmm. Tracy Hogg'un kitabını ben de okudum. Onun tavsiye ettiği rutinde bebek uyanınca beslenip aktiviteden sonra uyutuluyor ben de hep bunu uygulamaya çalıştım ama belki de acıkmaya yakın olması da zorlaştırıyordur dalmasını. Biraz da uyku ile beslenmeyi bağdaştırmasını istemedim. Sizin gibi arada kısa bir uykuya hazırlık safhası bırakarak bir de öyle deneyeyim.


pukaa

canım tracy teyzenin anlattıklarını bende uygulamay çalıştım ama benim oğlum 4 saat aralıkla beslenmeye dayanamıyor acıkıyor 4 saatlik easy uygularken aynı sorunları bende yaşadım sonra saate bakmayı bıraktım oğlum 1,5-2 saat uyanık kalıyor bazen 2,5 saati buluyor uyanıklık süresi keyfi yerindeyse ellemiyorum yani biz saate bakmayı bıraktık daha az direnir oldu uyumaya...

gündüz uykuları süresine gelince sabahları 40dk öğleden sonra 1saat falan uyuyor çok uykucu bir bebek değil benim oğlum biyoritmi böyle uyandığında keyifli olıyor tekrar zorlamıyorum easy uygularken zorluyordum direniyordu en doğrusu bebeğinin sinyallerine odaklan emme belirtisi varsa bakma saate emzir bazen mememde de uyumak istiyor ellemiyorum mememi emiyor uykuda dalmadan önce yatağına koyuyorum meme aramıyor herzaman zaten..
 
amma uzun yazdım :P


cyanide

Birkac gundur emzirmede saate bakmayi biraktim resmen emzik yapti beni. Surekli emince sut tam birikmiyor emerken sinirleniyor o yuzden 3 saate dondum. Uykuyu biraz daha ona birakicam ama sanki 2 saat civarinda fazla direnmiyor erken veya gec uyutmaya calisirsam vay halimize.


nrgltvfk

bizim hiç düzenimiz yok çünkü çok gazlı bir bebek uykuda yken birden uyanıyor,ağlıyor,sinirleniyor sonra herşey başa dönüyor. 2 gündür düzene girdi gibi inşallah böyle devam eder.rutin uygulayarak uyku eğitimi vermek istiyorum artık başarabilirsem tabi..birde uykusu gelince gözlerini ovuşturuyor ve daha huzursuz oluyor.Cevaplamak için Üye ol