Gıda Alerjisi

ozguranne soruyor: 10

Ela'nın aniden yüzü, elleri kızardı. Bugün yeni aldığım baldan ilk kez denemişti, ona bağlı olduğunu düşündüm. Doktoru aradık, Zyrtec şurup verdi. Bunun dışında rahatlatmak için ne yapılabilir, önerisi olan?

Ilık banyo mu yaptırsam?

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


sevican

Ilık suya mısır nişastası ekleyerek kızaran bölgeleri silmek rahatlatabilir belki.  Çocuk doktorumuz ve benim gittiğim cildiyeci  kaşıntıya, kızarıklığa bu yöntemi tavsiye ediyor.


elvan

bu konuda maalesef bir önerim yok ama benim de bir sorum olacaktı... okuyanlar cevaplarsa sevinirim...

kızımın son 2-3 gündür vücudunda kabarmalar meydana geliyor. önce bölgesel bir kızarma oluyor. sonra beyaz bir kabarıklık (sivrisinek ısırığı büyüklüğünde), bazen kabarıklar birkaç tane oluyor. bunlar büyüyorlar birleşiyorlar ve büyük bir kabarıklık oluyor... bir-iki saat içinde de tamamen geçiyorlar. bunu internette arattım ama tam olarak bulamadım. bu kızarıklıklar gıda alerjisi belirtisi midir? kaşıntı yok bu arada. doktorumuzu aradım "endişelenecek bir duruma benzemiyor. isterseniz gelin bakalım." dedi. malum kar-kış dolayısıyla çıkamadık. şimdi azaldı gibi. ama tekrar çıkmasından endişeleniyorum. bana tavsiye edebileceğiniz bir şey var mı?


nozturk

Oğlumda de geçen haftalarda benzer kızarıklıklar olmuştu(Farkettiğimizde 1-2 cm e varan geniş kızarıklıklar vardı, belki küçük başlamıştır.) Doktora gidene kadar bir gün içinde biraz azaldı, o akşam da yok oldu. Doktorumuz zamanla azalması ve kaybolması alerji olduğunu gösterir dedi.ilk defa verilen bir gıdadan veya yeni kullanılan deterjan, sabun vs. den kaynaklanabilirmiş. Kaynağını tespit edebilirseniz bir daha kullanmazsınız.


Damla

Çocukluğu boyunca kaşınmış biri olarak yanıtlayayım. Zyrtec rahatlatır. Banyo o anda rahatlatır ama kesinlikle sıcak olmamalı. Cildi kurursa sonra daha çok kaşınır. Özetle daha kötü gelebilir.

Kaşınan yerlerine dikiş vs. olan giysi deymesin. Fazla ısıtılmasın. Yulaf ezmesini ılık suda bekletip bunun suyunu sürebilirsin.

Kaşımasına izin vermemek lazım. Tırnaklar uzunda kısacık kesmekte fayda var.


ozguranne

Zyrtec rahatlattı gerçekten. Kendim de alerjik bünyeyim, belki Ela'da olmaz diyordum. Oldu:(Damla

Bir şey yaptı diye alerjik bünyeli diye takmamak lazım. 3 yaşından sonra geçer tahminen.


neslihana

Uzun süre alerji (ürtiker) tedavisi görmüş, hatta uzunca bir süre kortizon kullanmış biri olarak, herkesin dediği gibi zyrtec rahatlatır. ılık banyoda rahatlatır. ama kesinlikle sıcak olmamalı. kesinlikle pamuklu çamaşırlar giyilmeli, vücudu kaşındıracak her türlü nesneden uzak durulmalı, banyo yaparken bana iyi gelen bir sabun vardı onu önerebilirim moos k  papatyalı sabun. onun dışında losyonlar ve kremler var ama çoğu kortizon içerikli diye çocuklar için bence uygun değil. bu dönemde mümkünse alerjik gıdalardan uzak durulmalı (domates, çikolata, bamya, her türlü konserve, hazır yiyecekler....). sebebine gelince, umarım sizinkiler çabucak geçer. ben hastane hastane, doktor doktor dolaştım ve hiçbir gıdaya alerjim çıkmadı. benimki tamamen stres odaklı. hatta hamileykende aynı şekilde ilaç ve kortizon almak zorunda kaldım:( .herkese geçmiş olsun. bir daha da güzel miniklerin başına gelmesin...


ozguranne

Neslihana hamileyken ciddi bir alerji atağı geçirdim ben de. Bebekten annenin kanına geçen bazı proteinlere alerjim varmış. Çok nadir görülürmüş. Belki seninki de öyle bir şey olmuştur? Çok geçmiş olsun... neslihana

çok teşekkür ederim. umarım bir daha olmaz. çünkü onu o anda yaşamak çok zor ve ilaç kullamak zorunda kalmakda ayrı bir stres..hiç kimsenin başına gelmesin inşallah..


burcubrsn

herkese meraba,
daha önce egzema konusunda bu sorun tartışılmıştı. Benim oğlumda da dönem dönem bazen kolunda, bazen göbeğinde kızarıklılar oluyo, kaşıyınca kanatıyodu..ve bazen kasınmaktan uyuyamıyodu..
doktorumuz dısardan kesinlikle surup ve ilaç vermememizi zamanla geçeceğini söyledi..basıc kremle nemlendirmemizi söyledi. FENİSTİL adında bi krem sürmemizi söyledi kasınan bölgeye..gerçekten super bi krem anında kasıntıyı alıyo ve kabırtalar yok oluyu..üstelik kortizonsuz..


Cevaplamak için Üye ol