Kahvaltı sevilmeyen bir öğün müdür?

sadeceanne soruyor: 10

Herkese merhaba :) Can genelde severek yer yemeklerini. Hatta yeni şeyleri de dener, çok dert etmez.. Gece uyanıp süt istiyordu eskiden ve kahvaltıya çok gönüllü olmamasını çok aç olmamasına bağlıyordum. Ama gece uyanıp da süt içmediğinden beri de kahvaltıya olan ilgide bir artma yok. Sorun "yemek yeme" ilgili değil, ama merak ettim, sizlerde de kahvaltı sevilmeyen/az yenen bir öğün mü?

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


CiciAnne

Gece boyu emmekten vazgeçtiğinden beri Ada'nın en sevdiği öğün! Ne hazırladığına da bağlı tabii. Krep ve pekmez ikilisini çatlayıncaya kadar yiyebilir ya da güzel hazırlanmış bir omleti. Ama bulamaç vs. hiç yemedi, yiyeceğini de zannetmiyorum! Damak tadı benden iyidir bu arada :))


Damla

Ilgaz kahvaltı sever, ama uyanır olmaz değil, çok geç de değil. Akşam öğünlerinde çok seçer. Hatta toplam yediği / benim hazırlamak için verdiğim emek, sofrada geçirilen zaman ilişkisine göre çabalara değmediği için akşam öğününü kaldırsam mı diye de düşündüm bir ara ciddi ciddi. Çocuğun metabolizmasına göre değişiyor sanırım.


yuksel_

bizde de kahvaltı uzun süredir en sevilen, en rahat yenen öğün. Hatta sıkı bir kahvaltı ettiğinde, ben öğlen öğününü atlasa bile dert etmiyorum. yumurta, peynir, zeytin, tahin-pekmez, tereyağı-ballı ekmek standart kahvaltı yapıyor hergün. Ama uyanır uyanmaz olmayacak, biraz zaman geçecek...


Mag

Yazılanları okuyunca özenmedim desem yalan olur ama her çocuğun yapısı,istekleri farklı farklı sonuçta. Benim oğlum kahvaltı yapmaya başladığından beri bu öğünü hiç sevemedi. Aklıma gelen her türlü değişikliği yaptım.(Kahvaltının içeriği, kahvaltıya başlama zamanı,açlık-tokluk durumu)Uzun uzun yazmayayım.Şu an kahvaltı ediyor ama katıksız ediyor yani ekmek,bisküvi,kek,kurabiye tarzı bir gıda ağzına koymuyor.Peynir-süt ve bal istiyor bazen de meyve.Diğer öğünlerde(ana öğün,ara öğün) hiçbir problemimiz olmuyor.Başlarda çok üzülüyor ve takıyordum ama artık bu duruma alıştım sanırım.


YesilAnne

sadeceanne,


Tenten ek gıdaya severek başladı. Verdiğimiz hiç bir şeyi reddetmezdi. İlk diş dönemleri dahil herhangi bir iştahsızlık söz konusu değildi. Anne sütünü de çok emiyordu, ek gıdayı da çok yiyordu..

8-9 aydan itibaren kahvaltıda bulamaca yavaş yavaş son verdik ve hiç problem yaşamadık. Tenten hemen kabul etti değişikliği ve uyum sağladı. Kaşık çatal tutmaya başladıktan sonra, daha da kolaylaşmıştı her şey karşılıklı olarak. 

Mesela 15-16 aylıkken bir video çekmiştim şaşkınlıktan; kahvaltı tabağına domates, peynir sürülmüş küp küp ekmekler, salatalık, küp küp kesilmiş omlet, kaşar vb. koyuyordum, yanında da portakal suyu sunuyordum. Hepsini itirazsız yiyordu ve benim yedirmeme de izin vermiyordu.. Kendi çatalıyla yerdi ve eyere düşürdüğünü bile isterdi..

Taki 17-18 aylıkkenn, köpek dişlerini çıkardığı döneme kadar.. O dönemden sonra özellikle kahvaltı bizim için tam bir kaosa dönüştü. Bir dönem o kadar baskı görmüştüm ki, bulamaca bile geri dönmüştüm ki en büyük hatayı burada yaptım. 

Şimdi tam olarak hala durum bu. Kahvaltıda portakal suyunu mutlaka severek içiyor, bazen kaşar yiyor. Asla yumurta yemiyor ama patatesli yumurtayı belki.. Zeytin katiyen yemiyor.. Domates, salatalık dönemi de geçti.. Ben geçici olarak böyle olduğunu düşünüp kendimi teselli ediyorum. 

Ama neden kahvaltı..ozguranne

Kahvaltı favori öğünü diyebilirim. En başından beri. Uyanır uyanmaz değil bi yarım saat sonra filan yapıyoruz biz de. Bizde akşamları az yer genelde. Ben de çok dert etmiyorum gün içinde iyi yediği için.
(Çocukluğundan beri kahvaltı sevmeyen benim bu arada. Belki bünyedir?)


yaseminun

sadeceanne,benim oğlum da aynı oğlunuz gibi,yeni yemekleri sever,iştahı fena değildir,ama bir türlü bizde barışamadık kahvaltıyla,hatta normal süte bile geçemedik,peynir süt hiç hoşlanmıyor,bende o yüzden arkadaşlardan gelicek cevapları merakla bekliyorum,,sevgiler 


yuksel_

Ben bir ara, bu kaş-göz-ağız olayını deneyeyim dedim...tam aksine yemeyi reddetti. Hadi zeytini yiyelim diyorum, anne o zeytin değil göz göz!! diyor zibidi..:)
her çocukta değişiyor durumlar...ozguranne

bizimki de ördek şeklindeki patatesleri yemedi aynı nedenle:)


senayc

20 aylıktan beri sanırım,şu an 40 aylık- kahvaltı diye bir öğün pek yok. yumurtapeynir,zeytin,bal vs yemez kendileri. Çikolatalı ekmek ya da mısır gevreği,patates kızartması  yer,nadiren.
Ben şu yaşımda bile kahvaltısız güne başlamam, alışkanlıkla ilgili sanırım,annem hep yaptırırdı kahvaltı,hala en sevdiğim öğündür.Cevaplamak için Üye ol