bbeğim doğduğu andan itibaren parmaklarını ve hatta ellerini emiyor.

anneciim soruyor: 6

Sütüm yeteli olmasına rağmen bebeğim parmaklarını emiyor.hatta geçen gün kolunu emmiş ve morartmış. (bebeğim daha bir aylık bile değil). Bu duruma çok müdahele etmiyorum ancak yalancı meme vermemi tavsiye ediyorlar. bense bu konuda çekinceliyim.  yalancı meme kullanmak istemiyorum. Tecrübeli anneler buu konu da ne tavsiye eder acaba? Yalancı meme zararlı mı? Fiziksel ve  özellikle de psikolojik açıdan? teşekkürler

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


hilaldefne

Verilmeli diyen de çok verilmemeli diyen de çok. Ben her iki görüşü de okudum, araştırdım ve emzik vermeye karar verdim.  psikolojik sıkıntıdan kastın bırakma döneminin zorluğu ise, bütün emzik kullanan bebekler zamanı gelince öyle ya da böyle bırakıyor, bunun travma yaratacağını düşünmüyorum hiç de görmedim zaten. Kullanmama sebebin dişlerin geç ve şekilsiz çıkması filan ise doktorum bana "kesinlikle diş ile emziğin alakası yoktur" demişti, zaten alakası olduğunu düşünmüyordum. Ben damaklı ya kiraz şeklinde emzik kullanmadım. Dişlerine denk gelen kısmı ince, damak ile dil arasına gelen kısmı da yassı bi emzik getirtmiştim. Hala kullanıyoruz.
TR'de PhilipsAvent'in bu şekilde yassı emzikleri var. Merak edersen.


sevfurkereym

benim oğlumda tok olduğunda parmaklarını yakaladığı an emiyor yada çok ağlıyor.emziği ısrarla vermeme rağmen oda ısrarla almıyo.bikaç emzik denedim ama reddediyo beni amzik niyetine kullanıyor.bence bi zararı olacağını zannetmiyorum.eskiler emziklerle büyümüş


anneciim

teşekkür ederim.

benim kızım da beni emzik yerine kullanıyor sanki. akşam bir vereyim dedim emziği önce aldı sonra hemen durumu kavrayıp itti diliyle.sanırım bir süre sonra mecbur kalacağız. dediğiniz gibi eskiler emzikle büymüş benim her parmağımda bir tane varmış sırayl emermişim sonra kendiliğimden bırakmışım. damak yapım da dişlerim de çok düzgün.

bana da anne meme ucuna yakın bişi tavsiye etmişlerdi,yassı memenin avantajı nedir?


ayberke

bu dönemde çok normal kendini keşfediyor.Bırakın istediini yapsın.


irmakveannesi

emzikten korkmayın. emzik benim hayatımı kurtarmıştı. 20 günlük olana kadar yapışıktık ve artık ara vermemekten dolayı bende süt az olmaya başlamıştı. 20 günlükken damaklı emzik verdik ve ben insan gibi :) 1 saat oturabilmeye başladım. sütüm de arttı. aç olduğu için ağlıyorsa ve emmek istiyorsa zaten emziği atıyordu. 7 aylıkken kendisi bıraktı. şimdi bebeğiniz çok içgüdüsel hareket ediyor. şu anki ihtiyaçlarını gözetin. "alışır" diye bazı şeylerden sakınırsanız kendinizi zorlamış olursunuz. bebekler zamanla bazı alışkanlıkları bırakıp yerine yenilerini koyuyor. büyüdükçe zaten yeni gelişim aşamalarına geçecek. şu anda emme ihtiyacı yoğunsa bunu karşılayın. tam tersini yaparsanız işte o zaman olmaz. 3-4 aylık olduğunda iyice herşeyi ağzına götürmeye başlar. bu da normal.
doktorumuz 2 yaşına kadar emziğin zararlı olmadığını söylüyordu. (tanınmış bir doktor) hastanedeki doktor da, kızım sürekli yapışık olduğu için "oyalayın, emzik verin" demişti. zaten o yaşa gelene kadar emzik falan kalmıyor. dediğim gibi, zaten büyüdükçe o kadar ihtiyaç duymayacak. siz günü kurtarın. önemli olan, emziği gerçekten gerektiği zaman kullanmak. gerekmediği zaman çıkarmasını bilmek. bence bebeğiniz daha da büyüyüp emziği reddetmeden deneyin.
sizinki için söylemiyorum ama aklınızda olsun, doktorlar çocukların parmak emmesindense emzik emmesini tercih eder. çünkü parmağı engellemek daha zordur. emzik ise çocuk büyüdüğünde çeşitli törenler ve ikna yollarıyla bıraktırılabilir. bu yüzden ben emziğe "gerektiği kadar, gerektiği zaman" evet diyorum :)


anneciim

sonuç olarak emzik vermeye başladım.Gerektiği zaman gerektiği yerde kuralını uyguluyorum ben de. uykuya geçişde zorlandığı an veriyorum memeyi. önceden beni emiyordu memede uyumayı sediği için ancak bu defa da fazla süt aldığından rahatsız oluyordu. Şimdi emzikle uykuya daha kolay dalıyor ve de iyice dalınca da atıyor. Atmamışsa ben alıyorum ağzından itiraz etmiyor.:) Parmak emmesi de azaldı.

 Cevaplamak için Üye ol