başarısız tuvalet eğitimi

chealnadle soruyor: 10

merhaba,

kızım bu ay sonu itibariyle tam 2,5 yaşında olacak...15 gün önce Datça'ya anneannenin yanına geldik....ve bezi çıkardık.....bir daha da bağlamadık....ama 15 gün geçmesine rağmen tuvalet eğitiminde pek ilerleyemedik.....biz götürürsek tuvalete gidiyor ama kendi söylemiyor....günde 2-3 kez kaza oluyor ve üst baş değşitiriyoruz...inat yapıyor gibi....ne yapmalıyım hiç bir fikrim yok :((((((((((

Bu soruyu cevapla


20 Cevap


idilhulya

merhaba bence her çocuğun hazır olduğu bir dönem var bu kesinlikle çocuktan çocuğa değişiyor.benim kızım 1 günde bezi bırakmaya karar verdi 8 yaşında olan kuzenini tuvalette gördü ve ben de öyle oturucam dedi daha sonra ki gün ise tuvalete gitmek istedi.tam 27 aylıktı,daha sonra pembe bi adaptör aldık ve her çişini yaptığında alkışladık.ama gece bizde halen problem ilk başlarda hem gece hem gündüz bez takmıyorduk ama daha sonra gece çiş yapmaya başladı sanırım kış olması ve üşütmesiyle alakalı da olabilir ,ben kesinlikle sabırlı olmaktan yanayım...ayrıca mecbur kalıpta bez takmak zorunda kalan arkadaşlara gece külodunu mutlaka öneririm ben kızıma onu kesinlikle bez gb göstermedim normal bir külod gb anlattım oda çişi geldiğinde bez yokmuş gb söyledi...


CokBilmis

Bir kere "inat yapıyor" kavramını kafanızdan silin atın. 4 yaşına kadar çocukları disipline edemezsiniz, istediğinizi yaptıramazsınız. O yapacak, siz temizleyeceksiniz. Ta ki çocuk artık tuvalete yapması gerektiğini idrak edene kadar. Ne zaman idrak edeceğini kendisi bilir. 3 ay kaka temizleyen anneler de tanıyorum. Bence bu süreci hızlandıramazsınız. Gevşeyin ve o altına yaptıkça birlikte banyoya gidip suyla oynayın. Sizin rahatlığınız, onu da rahatlatacaktır ve vicdanen kendisini tuvalete yapmak zorunda hissedecektir. Sizi sevindirmek hoşuna gidecektir.
Düşünün ki kızınızı 2,5 sene beze çiş yapmaya alıştırdınız ve şimdi de 10 günde tuvalete çiş yapmasını öğrenmesini bekliyorsunuz. Ama haksızlık değil mi bu? :)


bilgenilk

çok bilmişe katılıyorum. bence çocuğun canının istemesi lazım, zorla güzellik olmaz. kendimizi boşu boşuna yıpratıyoruz. benim kızım önümüzdeki ay 3'ü bitirecek. son bir yıldır sayısız kere defalarca denedim. istemeyince ara verdim, hiç baskı yapmadım vs. ama hep sonu hüsran oldu. en son denememizde kabız oldu ve bilerek kakasını yapmadı bekletti. 4. günün sonunda acıdan kıvranıyordu ki hiç daha önce böyle bir acı çektiğini görmemiştim. Allah yaşatmasın bir daha. sonuç olarak bu işi kendisine bıraktım. ne zaman isterse o zaman diyorum... herkese Allah sabır versin:)


amilie

ne yalan söyleyim, ben de "3 günde halletik" yazılarını okuyunca vay canına bu kadar kolay demek diye uygun zamanı kollayıp başladım. benim oğlum değişik gerekçelerle 1 yaşından beri klozetle tanıştı ancak düşündüğüm gibi erkenden kullanmaya başlamadı. bezi çıkardığımızda özellikle ilk günler 10 dakikada bir tuvalete götürdüm. sonra 20 dakikaya çıkardım. evde bağlamıyordum, dışarı çıktkığımızda bağlıyordum ama sonra gideceğimiz yerde tuvalet o zaman da bağlamadım. çişini tutma süre si git gide uzadı. kazalar olmadı değil. hatta o zamanlar gittiği okulda da çişee alışamadığını sölüyorlardı sürekli. meğer memnuniyetsizmiş, bize mesaj veriyormuş biz de okuldan almıştık. başka okula verdik yine altına yapmaya devam etti, bu da ilgisizliklerine bağladım, yine okuldan aldım. ama bu bir süreçti ve tuvalet eğitimi vermeye çalıştığımız dönem büyük değişikliklerin ve travmanın yaşandığı bir döneme denk geldi.şimdi artık kazaların sayısı çok azaldı. 1-2 haftada bir, o da oyuna daldığında. hala kimi zaman kendisi söylemiyor, 1-2 saat geçince biz tuvalete gitmeye teşvik ediyoruz, yani bizim ilgi ve takibimize kalmış. geceleri ise bağlamaya devam ediyorum, bugun 3.doğum günü. dün gece hiç altını ıslatmamıştı, bu sabah uyandığımızda ise az kaçırmıştı. bizim eğitimimiz zamana yayıldı. ama ilk zamanlarda ki umutsuzluğu taşımıyorum artık. biz de birilerinin söylediği gibi 3 günde bitmedi. ama 3 yaşına kadar bir hayli yol aldık. yakında gece de bağlamayacağız. yakında gece külotu alacağım. belki zaman alabilir ama acelesi yok, eninde sonunda öğrenecek!siz de endişe etmeyin, 18 yaşına kadar altını bağlamazsınız. :)  ayrıca bu süreçte kakasını en son ne zaman bezine yaptığını bile hatırlamıyorum. kakasını 1 yaşından belki de daha erken zamandan beri tuvalete yapıyor zaten.


karr

benim de gözümde büyüyordu çiş ve kaka olayı. çok korkutmuşlardı beni. halıları kaldıracaksın her taraf mahvolcak gibi.. geçen hafta bakcıımız altını bezlemeye çalışınca oğlumun  istememiş. zaten baydır istemiyordu. bakıcımız da madem öyle bağlamıyorum artık altını demiş ve o gün 10 kilotla akşamı etmişler:) ertesi gün 2 lilotla atlattık. bu arada gece yatağını ıslattı. su geçirmez alez almıştık... gece çişe kaldırmak istedim deliler gibi ağladı. uykusunun bölünmesini istemiyor... sabah 8 gibi çiş yapıyor uyanınca.. ikinci gece uyanmadı.. sabah uyanınca yaptı.. 1 haftadır böyle. şaşırttı bizi çok. kakası gelince kaka diyor tuvalete koşuyor ve bize git git git diyor. dışarı çıkıyoruz bekliyoruz. işi bitince de gel anne gel gel gel diyor.

bizde 1 ay öncesindne bezliyken çişe tutmaya başlamıştık... arada yaopıyordu. koçtaştan güzel bir tuvalet oturağı aldık. kendisi beğendi... 

pazar ilk kez tüm gün dışarıdaydık... iki defa kadınalr tuaveletinde klozete konan uturağıyla yaptı. yanımda taşıyorum her yerde mecburen:) bir defada açıkta çalılara işedi:p

sanırım çocuk hazırsa oluyor bu işler.. hazır değilse olmuyor...  baskı yapınca ters tepebiliyorlar...pratikanne

Cocugunuzun size haber vermesini beklemektense onu gun icinde duzenli olarak tuvalete goturmenizi tavsiye ederim. Boylece hem tuvalete yapma oranini artirip cocugunuza ve kendinize guven vermis olursunuz, hem tuvalete alismis olur, hem de kaza oranini azaltirsiniz. Tuvalet aliskanligi sirasinda de vamli cocugunuzu takip etmeniz gerekiyor. Tum sorumlulugu hemen onun omuzlarina atmayin. detayli yazimda isinize yarayacak bilgiler  bulabilirsiniz.

http://pratikanne.com/2010/06/tuvalet-aliskanligi-icin-puf-noktalar.html


amilie

ben de katılıyorum, takipte olmak gerekiyor! benim oğlum kimi zaman söylüyor, kimi zaman oyuna dalıyor, kimi zaman da canı söylemek istemiyor!tutmaya devam etse de kaçırıyor.. ya çişin geldi mi diye soruyor ya da bir sebeple banyoya gitmeye ikna ediyoruz. hiç birini yapamazsak, özellikle geceleri uykusunu bölmemek için, pet şişeye yaptırıyoruz.


yarki

Bizde pazartesi günü başladık. Daha yolun başndayım ama umutluyum. Benim oğlum kendi söylemiyor  lazımlığa oturtunca da yapmıyor ama bazen bardağa bazen ağaç dibine kısacası canı istediğinde yapıyor. Elbet öğrenecekler ama iş anneye düşüyor. Büyük oğlumda bu kadar zorlanmamiştım,küçüğü bıraksam beze devam ederdi hiç bir şikayeti yoktu.Bakalım allah büyük...chealnadle

öncelikle hepinize cevaplarınız için teşekkür ederim...bizde ilerleme kaydettik :)
kaza oranı epey düştü ama çoğunda biz götürüyoruz o söylemiyor....bir de kakayla ilgili olarak biraz sorunluyuz.....biraz zor çıkıyor....tuvalette ıkınıyor 1 parça yapıpı hemen bitti diye kalkıyor...beklemiyor....bu yüzden 4-5 defada anca tam rahatlıyor....bunun dışında iyiyiz....gece yatmadan gidiyor.....biz daha geç yattığımız için biz yatarken de onu uykusunda tuvalete oturtuyorum...yatarken süt içerek uyuduğu için uykuda da yapıyor...sonra da 3-4 saat sonrasına alarm kurup onu bir kez daha uykuda çişe tutuyorum.....olacak gibi bu iş :)
Cevaplamak için Üye ol