Başını duvara vurma

sbelinay soruyor: 2

kızlar kızıma yapma dediğimde yada kızdığımda başını gidip duvara yada kapıya vuruyor.canını yanıyor ve ağlıyor.koşarak öptürmeye geliyor.bu huyundan nasıl vazgeçiririm önerisi olan var mı.sizlerd eböyle sorun yaşandı mı

Bu soruyu cevapla


2 Cevap


silky

Eger henuz konusamıyor ise duygularını ifade edemedigi icin yapıyordur. Bir sekilde sinirlendigini, kızdıgını anlatması lazım.
Kızımında boyle bir huyu vardı, 2 yastan bir iki ay once baslamıstı. Kresin pedagogu basını duvara vuracagını hissettiginizde veya bunu ilk yaptıgında eline ses cıkarak sert bir cisim verin ve 'kızdıgını anlıyorum, ama basını vuracagına, bu cismi yere vurabilirsin' diyerek yonlendirin demisti. Bizde cok ise yaradı bu yontem. Artık kızdıgı, sinirlendigi, istemedigi bir sey yapıldıgı zaman etrafında yere vurabilecegi serrt bir sey arar oldu.


Zeynep_anne

2 yaş sendromu nedeniyle 18 aylıktan sonra çocuklarınız her istediklerini yaptırmak için ağlayacak, kafasını bir yerlere vuracak, saçını yolacaktır. Burada en önemli konu yapma deyince o hareketi daha çok yapacaklarını bilmenizdir. yani siz yapma dedikçe o daha çok pekiştirilen bir davranış olacak ve zaafınız olduğu çözecek, bunu sonuna kadar kullanmaya çalışacaktır. Bu durumlarda o hareketi yaparken yanından umursamaz bir şekilde geçip kendi işinize devam etmenizdir. İstediklerini bu yolla elde edemeyeceğini kısa sürede anlayıp vazgeçecektir.


Kopyaladım belki size bir cevap olur...http://www.pedmer.com/saglikli-cocuk.phpCevaplamak için Üye ol