üzüldüm...siz olsanız ne yapardınız?

asl22 soruyor: 10

Bu gün Başıma gelen bi olay canımı çok sıktı ne yapacağımı bilemedim Boğaz'ım hala Düğüm düğüm😔şimdi önce durumumuzu anlatarak başlayayım sonra olayı...büyük oğlum Çınarı hergün yaz kış yağmur demeden parka çıkarırız .hava güzelse 5-6 saati parkta geçer.dolayısıyla benimde bakıcımızında babasında tanımadığı yok..yani biz parka gelenlerin çoğunu biliriz onlarda bizi bilir.çınarda uyumlu bi çocuktur bu aralar kendinden büyük çocuklarla koşma atlama, kaydıraktan tersten kayma favori oyunları ..peşlerine takılan küçüklerden pek hoşlanmadığı bi dönemde.bunun dönemsel mi yoksa kardeşe bağlı bi durum mu henüz çözebilmiş Değilim..gelelim bu gün Yaşadığım duruma.baba kardei ve çınarı Alıp parka gitti bi saat sonradan ben onlara katıldım.parka girdimde gördüğüm Çınar kendinden büyük bi kaç çocukla Koşarak oynuyor..oturdum gözüm Üstlerinde.koşarak kaydıraktan çıktılar kaydıran içindeler,peşlerinde onlarla oynamak için Koşan 2,2.5 yaşlarında bi çocuk kaydıraktan ters çıkıp bunlara yetişmeye oyuna katılmaya Çalışıyor..Çınar diğerlerinden kaçmak için kaydı,çocuğu da kaydırdı tabi Aldı sürükledi aşağı..çocuğun babası bi hışımla yerinden fırladı eli havada çınara bağırıyor sen naptığını sanıyorsun dikkat etsene diye..hani trafikte adamlar elleri havada ağızlarından köpükler saçarak birbirlerini üzerine Yürür ya işte adam aynen o durumdaydı..uzaktan bakınca sanırsınız ki karşısında kendisi gibi bi adam var.. Şaşırdım öyle kaldım ne yapacağımı bilemedim bağırdı çağırdı çocuğu kucağında tabi bu arada kenara Çekildi .. Uzaktan söyleniyor Yanındaki adamada anlatıyor bi taraftan ..çocuk benim olmasa koşup adama saldırır bi güzel kavga ederdim ..benim olunca nutkum tutuldu öyle kaldım seyrettim .dün tv de vardı adam İzmir'de 5 Yaşında bi çocuğu hırpalıyor o geldi aklıma .ya ben olmasaydım benim Çocuğum değilde Suriyeli bi çocuk olsaydı adam kesin hırpalandı..üzülüyorum kendi çocuklarından başka çocuğun çocuk OLDUĞUNU unutuyorlar.(bi YAŞ büyük olunca diğeri çocuk olmuyor mu hata yapmaması,vurmaması,herşeyini kendinden külçükle herzaman paylaşmasımı gerekiyor,?ver abisi KARDEŞ ağlıyor deyince vermek zorunda mı?vermeyince paylaşmayı Öğren nutukları..bu nutuklar çocuk üstünden anneye tabi 😀çocuk oyuncağı ister hemen atılır annene yada babaanne alma senin evde bi Sürü var,döner bana anlatır evde kaç kutu oyuncak olduğunu😖ve daha bi Sürü şey bana çok garip geliyor.).dikkat etmesi gerekenin hep büyük olan olduğu yanılgısı bu bence..oyunun o Heyecanlı halinde çocuk bişey Görmez dikkat etmesi gereken küçüğün ebeveyn iidir . ya çocuğu o gruptan uzak tutarsın yada çocuğunun Peşinde dolanırsın ki böyle kazalar Olmasın..adam unv. Mezunu tepkisini, hala sindiremiyorum😔dediğim gibi başka bi çocuk olsa çok güzel tartışıdım ama yapamadım..siz olsaydınız benim yerimde napardınız ne derdiniz bu adama iyi mi Yaptım tartışmadım😕😞😟bişey deyin içime su serpin(Karışık anlattıysamda affola sinirime verin)kusura bakmayın

Bu soruyu cevapla


22 Cevap


ilknurbade

Geçmiş olsun öncelikle. Neden müdahale etmediniz? Ben olsam sessiz kalamazdim doğrusu. Adama onun da henüz bir cocuk oldugunu ve bilinçli zarar vermedigini hatirlatirdim. Ben bazen parkta ya da markette vs. Cocuhuma daha büyük bir çocuk zarar verecek gibi oldugunda o cocugun ebeveyninin mudahale etmesini istiyorum. Siz sessiz kalinca adam da kendini daha hakli gördü sanırım. Ben de gecen bir olay yasadim. Hastanede sira bekliyorduk. Yanimda bir tesetturlu kadin oturuyordu kucagindada kızı vardi. Benim kucagimda da kızım vardi. Cocuk benim kizima turkurmeye basladi down sendromlu kiz. Kizim 13 aylikti o zaman o cocukta 4 yasinda filan. Annesi afedersiniz mal gibi izledi sadece ben cocuga hayir ne yapiyorsun diye mudahale etmek zorunda kaldım ve kötü de hissettim kendimi. Sinirim bozuldu yani. Bazen hakikaten nasıl davranacagimizi bilemiyoruz. Daha kim bilir neler göreceğiz.gulsah_ata_mete

Merhaba,

Karsilastiginiz ebeveyni ve cocugunuzu gozumde canlandirdim ve uzuldum gercekten. 3.5 yasinda bir cocuga boyle tepki vermesinin cok yanlis oldugu ortada. Cok tahammulsuz bir toplumuz biz. Nezaketsiz. Birbirimize karsi boyleyiz de, bari cocuklara biraz hassas olsak. Sizi rahatlatmayacak ama daha cok karsilacaksiniz boyle olaylarla, insanlarla.. Kres, okul, park vs derken, ben cok karsilastim buna benzer seylerle.. Hic anlatmayim uzun uzun.. Biraz hazirlikli ve dirayetli olun diyorum.

Paylasma konusunda da bir iki sey soyleyim. Ben cocuklarini hep paylasma yonunde tesvik eden bir anneyim. Bence paylasmasi her halukarda paylasmamasindan iyidir. Ama tabii ki onlar cocuk. Paylasmak istemedikleri zamanlar olacak tabii.. Paylasmak istemedikleri oyuncaklar olacak. Cok cok normal. Paylasmak istemeyen cocuga karsi tarafin soyleyecegi birsey olmamali.

Turk anane-babanne tipolojisine hic deginmicem, cok uzun surer :)))

Mutlu gunler diliyorum..


meriden

Adam çok kötü tepki vermiş, dediğin gibi onunki küçük daha başında durması dikkat etmesi gerekir. Herkes kendi çocuğuna göz kulak olmalı. Bizimki oğlan da 2.5 yaşında ve tabi büyüklere gidiyor, bazısı oynar diğeri oynamaz, zorlayamam ki büyüğünu. Bende o baskıyı sevmiyorum o küçük bak ağladı gibi. Sanki iyice küçükleri sevmez istemezler gibi de geliyor. Hepsi çocuk kimseye zarar vermeden istedikleri gibi oynasın lar. Ama bazen de bakıyorum bazı büyükler çok güzel Küçükleri kolluyor oynuyor bunun da öğretmekle mi ilgili kendi mi oluyor öyle bilemiyorum. Eğer büyükler çok coşkulu oynuyorsa kaydirakta Deniz de oradaysa ikaz ederim büyükleri çocuklar abiler dikkat küçükler de var diye. Hepsinin hakkı oradan kaymak büyüklerin tapusunda değil neticede. Iste park bu bazen ortamı iyi oluyor bazen de bir daha gelmem dedirtiyor bana.

Adama tepki olarak bilemiyorum nutkum tutlur muydu başına gelmeden bilemezsin. Ama herhalde kendime yediremezdim eğer o kadar vahşi tepki verse biri hoop diye araya girerim o an benim de nevrim dönebilir ama iyi olur da demiyorum. Bazen sakin kalmak daha iyi. Ama bir görünürdum. Veya eşimi yollardim madem orada bir baksana duruma diye.

Deniz de uyumludur ben o kadar herşeyine dikkat ederim vurmak nedir bilmez dilimi isirayim geçen ondan küçük biri ona vurdu yere düşürdü agliyor bana bakiyor garibim. Cocugun annesi de mal mal pardon bakiyor ne yapayım ben şimdi orada? Tekrar vurmak istedi hoop dedim annesine artık bakar mısın dedim onlar da suriyeli olabilir türkçe konuşmuyordu. En son Denize geri vur dedim, öğrensin bari. Hep ben olmayacağım yanında. ne yazık ki çok kişi çocuktur yapar zihniyetinde. Eğitim şart:)

Sıkma canını olan olmuş, adamla birbirinze girmekten iyidir. Yarın öbür gün olay soğumus olur başka düşünürsün.

Sevgiler
asl22

Uzun uzun yazmışsınız çok teşekkürler😌Şimdi dediğim gibi çok vakit geçiriyoruz parkta ve çok olaya şahit oluyorum.önceliklle ben çocukların ciddi anlamda birbirlerine zarar vermedikleri sürece olaya karışma taraftarı değilim..bu ne demek çınarı bir başkasına vurduğunu görürsem müdahale ederim tabi ki ama diğer durumlarda seyirci kalmayı tercih ederim..bunun sosyalleşmede ve özgürlük sınırlarının belirlenmesinde gerekli olduğunu düşünüyorum.şimdiye kadar hiçbir anneye gidip oğlunuza söylermisiniz çınara vurmasın,itmesin,dürtmesin demedim demem.diyelim ki çınara vuran bi çocuk gördüm yanlarına giderim tatlım vurmayın birbirinize siz arkadaşsınız deyip daha önce güzel oynadıkları bi Zaman'ı hatırlatıp olayı tatlıya bağlamayı denerim..bazen bende müdahale etmiyorum meşale ne Zaman oyun oynarken birbirlerine çarpıyorlar olabilir düşer kalkar çocuk bu ..anne hemen fırlıyor evladını bağrına basmaya evlat annede gelince basıyor yaygara yı iyice.belki anne beklese biraz hiç bişeye gerek kalmıcak ..helikopter anne diye bişey duydum sürekli çocuğun peşinde dolananlara denirmiş🙂Çocuk 4 yaşında anne peşinde koşuyor koşma yavaş koş ,salıncaklara dikkat et diye..Belki de ben fazla rahatım ama bi atasözü vardır itle çocuğun arasına girilmez diye..çocuktur birbirinin Kaş'ını gözünü yarar sonrada sarılır birlikte oynar..çocuğumu koruyupbkollayacağım kısmını fazla da abartmamak gerekiyor kanımca.zaten eğitim sistemi Allah'a emanet bi de bu kadar korumacı anneden babadan yetişen çocuk...yazık olur 🙁


mutluannelif

Anında ayağa kalkar, beyefendi sıkıntınızı bana söyleyin derdim nasıl sakin kalıp uzaktan izlediniz anlamakta zorlandım. Bir de büyükler küçüklerin yapamayacaklarını tam anlayamıyorlar. Kızım parkta hem yaşıtlarıyla, hem büyüklerle ve kimse yoksa henüz yeni yürümeye başlamış bebeklerle bile oynamaya çalışıyor. Mesela yeni yürüyen bir çocuğu merdivenlere çıkarıyor, tehlike yoksa uzaktan izliyorum (genelde o bebeğin yanında ebeveyn oluyor tabii) ama bazı durumlarda 'o henüz küçük, hızlı yapamaz, elini çekme, yavaş olmaya çalış' diyorum çünkü bir başka bebeğin kızımın yüzünden zarar görmesini hiç istemem. Çocuk bunlar tabii düşe kalka büyürler. Kızım sosyaldir, bazen oynadığı çocukların anne-babaları ile de sohbete girer. Bundan hiç hoşlanmıyorum ve anında çocuğumun yanında bitiyorum. Tanımıyorsa eğer bir küçük çocuğun kendinden yaşça çok büyük insanlarla gereksiz sohbeti bana iyi gelmiyor. Son yorumunuzda çocuktur birbirinin kaşını gözünü yarar demişsiniz ama yarmasın mümkünse...Evet görünmez kazalar yaşanabilir vs ama şiddet eğilimi olan çocukları fark ettiğim zaman herhangi bir ortamda, çok daha yakından takip ederim. Küçükken mahalle arkadaşım kullandığı oyuncak silahını dikkatsizliği yüzünden gözüme sokmuştu, 1 hafta bandajla gezmiştim, kör bile kalabilirdim. Parkta çocuğunuzun kafasını yarsa biri -Allah korusun- çocuktur işte yapar eder mi dersiniz ? Bu arada korumacı anne de sayılmam uzaktan izlerim hep, küçüklüğünde dahi kızım düştüğünde yanına gitmezdim, kızım da çok nadiren ağlar düştüğü zaman ki o zaman da gerçekten canı yandığı içindir, düştüğü için değil.

Çocuklar iyiyi kötüyü bazen deneyerek buluyorlar ama iş anne babada bitiyor. Öyle duyarsız insanlar var ki benim de yaşadığım bazı tatsız olaylar oldu, canınızı sıkmayın, o adamı bir daha nerde göreceksiniz.


bluelysian

Asl 22 hanim o zaman neden caninizi sikiyorsunuz ki en guzelini yapmissiniz siz kendinizce sessiz kalarak .. oglunuza da iyi bir ornek olmussunuz bu konuda. ben size boyle bir durumda cocugunuza kotu ornek olmadan ve karisnizdaki insanla agiz dalasina girip cirkinlesmeden insiyatif kullanarak ancak ikili munakasadan kacinarak girisimci bir yol onerdim .. sizin aciklamalariniza kendiniz tamamen inaniyorsaniz zaten soru sormanizi gerektiren bir sey yoktur burada. elbette cocuklar duser  kalkar tartisir mucadele eder ebeveynin rolu gozlemek ve yol gostermektir. her seye mudahale etmek degil.. helikopter annelerin tutumu ne kadar yanlissa cocugu koskaca bir adamin bagirtilari karsisinda yalniz birakmak ve reaksiyon gostermemek  de o kadar sagliksiz bir ebeveyn tutumudur ortosportos

Ben hemen müdahale ederdim elalemin adamının çocuğuma bağırmasını izleyemezdim kızımada hep söylerim dışarıda biri sana sesini yükseltirse dinlemek zorunda değilsin diye ayrıca bluelysian a katılıyorum büyük biri çocuğa bağırırken ebeveyinin bişey olmamış gibi izlemesi çocuğa bu davranışın doğal olduğunu düşündürür ve ebeveyine güvenini sarsar


asl22

😌kedisever anne;çocukların birbirinin Kaş'ını gözünü yarmasına bende tabi ki müsade etmem,sadece uç bi örnekti bizimkilerin yaş gurubunda olmuyor Zaten o denli büyük kavgalar ya da ben görmedim .ama ben bi devlet orta okulunda öğretmenim ergenler arasında sık yaşanıyor ,Kaş'lar patlayıp gözler morarıyor bi bakmışsınız iki gün sonra birlikte aynı takımda maç yapıyorlar...aslında demek istediğim çocuklar arasında paylaşma küçüğü kollama gözetme zaten var biraz kendi hallerine bırakmak gerekiyor fazlaca yapma etme demek olayı konuşmak,olayı anlamsız hale getiriyor..ben olumsuz davranışların direk uyarılarla düzelebileceğine inanmıyorum ..farklı Zaman'larda farklı yerlerde farklı şekillerde verilecek mesajın daha etkili olcağı kanaatindeyim ..sürekli arkadaşlarımızı sevelim,onlara vurmayalım demektense kavga eden iki tavşanın hikayesini uydurup akşam yatarken anlatmak sanki daha etkili ..ayrıca çocuklarında günü gününe uymuyor ki bazen anlamsız bi hırçınlık oluyor üzerlerinde bu nada anlayış göstermek lazım .düşündüm çınar bu durumdan etkilendi mi diye ağlayarak yanıma gelmedi dahası yanıma gelmedi adamı dinledi koştu gitti diğer çocukların yanına..üstüne alınmadı o denli büyük tepkiyi sanırım.. gözüken o ki ben daha çok sarsıldım😊Ahmağa verilecek en güzel cevap susmakmış sanırım bende girdiğim şok sebebiyle böyle bi mesaj verdim karşı tarafa😊Cevaplamak için Üye ol