yürüteçler için neden zararlı deniyor?

alev soruyor: 10

ben 32 yaşındayım. ve 6 aylık bir bebeğim var.yürüteç konusunda çok şey okudum, zamane anneleri ve doktorları yürümeyi geciktiriyor, düşebilir, bacakları eğrilir falan filan gibi garip düşüncelerle interneti doldurmuş durumda. isterseniz eski kafalı deyin ama benim yaşıtlarımdan yürüteç kullanılmamış varmıdır acaba ve kim şuan sakat veya geç yürüdü?
hem hangi anne veya baba minicik bebeğini yürütece koyup çekip içeri işlerini saatlerce yapmaya gidiyor. zaten başında olduğumuz ve epi topu 10-15 dakikalığına alıştırma olsun diye kullanılan bir yürüteç neden zararlı?ve bebeklere gerçekten de keyif veren birşeyken ne suçu var yürütecin?fikri olan benimle paylaşırmı?
ben henüz doktoruma sormadım ama cevabı %90 yürüteç almayın gerek yok, zararlı diyecektir diye düşünüyorum okuduğum ve duyduğum bunca kişi gibi.

Bu soruyu cevapla


12 Cevap


selibuyuk

yürüteç yerine playskool ilk arabam denediniz mi?çok eğlenceli.hem araba gibi oturabiliyor hem de oturup yürüyor.tabiki 6 aylık bebeğinize bu olmaz ama yürüteç yerine oyun parkının içinde 10-15 dakika da keyif yapabilir.bi çok doktor bu zararlı diyosa bişi vardır bunda diil mi :)
ben bindiğim ilk gün burnum üstüne düşmüşüm ve burnum yarılmış,güçlükle dikiş atmışlar.yürüteç tehlikeli de olabiliyor.ama tabiki tercih sizin..


burcaksahin

Biz doktorumuza sormuştuk. Kısa işlerinizi halletme süreniz boyunca yani 10-15 dakika kullanabilirsiniz demişti. Arada her ne kadar bez olsa da, yumurtalıklarına uzun süre baskı iyi değilmiş diyorlar. Ben yürüteçte tutmak yerine bebek arabasında yanımda tuttum böyle anlarda. Ya da park yatağını oyun parkına çevirdik artık.

BEn bu fikrin de biraz çok ve fazla bilmişlik, ve dönemsel değişiklik olduğuna inanıyorum. Dediğiniz gibi eskiden çok yaygındı.


CiciAnne

ben almadım: sebebi ise bebeklerin ev kazalarının %90 ına yürüteçteyken karışması...


keremseda

ben kullanmak ıstemedım önce,sonra babası aldı,tek bı kez halıya takıldı dustu,canı yanmadı cok,yurumesıde 12 aylık calısmalara basladı,14 aylıkken tam bagımsız yuruyodu,zararını görmedeım yanı,zaman zaman faydası bıle oldu bana..


sevican

bu başlıkta jaleozendural'ın açıklamasını okumanızı tavsiye ederim

http://www.nurturia.com.tr/questions/26587005-6c00-49f4-b779-9d0500efbfe3/1/yurutecyurume-arabasi-vsAysegul_Yagmur_Irmak

Bizde yürüteçli aktivite masası vardı. Yürüteci masanın etrafında dönüyor. Bebek yürütecin içinde de dönebiliyor. Bunun dışında şu yeni nesil yürüteçlerden aldık, ittirilerek gidilenlerden. Fisher Price olanını almıştık sanırım. Çok işe yaradı. 1 yaşından birkaç gün önce adım atmaya başladı, 1.yaş gününde birkaç adım atıyordu.  


Zelal_

Yürüteç kullanılırken oturur pozisyonda olunduğu için bebeğin diz altı bölgesindeki kaslar gelişirken, diz üstü kısmındaki kaslar pasifize oluyor demişti doktorumuz, elinden tutarak, ya da kendisi önce koltuğa vs tutunarak daha sonrasında da itmeli yürüme arabalarıyla devam etmesini tavsiye etmişti. Buna ilaveten ev kazalarında önemli bir paya sahip. Günde 15dk için böyle bir riski almaya gerek yok diye düşünüyorum.


EsraEA

Bir tıp dergisinde bu konu hakkında bir yazı okumuştum. Sadece güvenlik açısından ele almıştı. şimdi hatırlayamıyorum, çok oldu okuyalı, sayılarla ev içi kazaların oranını, yürütecin etkisini, sakatlık ve diğer oranları veriyordu.  O dönem o rakamları okuyunca etkilendiğimi hatırlıyorum. Yazının asıl söylemek istediği ise çocukların sağlığı için yürüteçlerin yasaklanması gerekliliğiydi.jildando

Açıkcası bende yürüteçe kesinlikle karşıyım. Bizim neslimiz de kim sakat ki demekte yanlış. Türkiye koşullarında sakat insanları ne yazık ki sokaklarda göremiyoruz. O yuzden de aslında ne kadar çok olduklarının farkında değiliz. Kaldırımlar, ulaşım araçlarına erişebilirlik, kaldırımların otopark olarak kullanımı vs. gibi sebeplerle çok zor. Ben de köşe başındaki markete kadar 10 defa kaldırım atlatıyorum puesete. Hepsinin sakatlık sebepleri tabiki yürüteç değil ama inanın olanlarda vardır. Ayrıca bir tek sakatlıkla değil, yürüteç kazaları ölümle bile sonuçlanabiliyor. Başka bir sürü de ev kazası yaşıyor çocuklar normal olarak ama bu kadar bilinen bir alet için bence de hiç bir şekilde risk almaya değmez.
İlk arabam türü şeyler  oldukça kullanışlı, daha sonra arabaya da dönüşüyor uzun süre kullanabiliyorlar.
Biz de park yatağı oyun parkı olarak kullanıyoruz, ayrıca koridorda bir bebek kapısı var. ben mutfakta iş yaparken etrafımda dolanıyor ve salona vs. gidemiyor. Odası gibi bir yeri guvenli hale getirip boyle bir kapı takabilirsiniz.


yuksel_

yürüteçlerin çocuklar için ciddi ev kazalarına yol açtığını, bir de onun içinde çocukların ayak ucunda ve hızlı hareket etmeye alıştıklarını, sonra düzgün basmada sorun yaşadıklarını okumuştum, o yüzden hiç düşünmedim. onun yerine playskool ilk arabam almıştık biz de, 9-11 ay arası baya işimize yaradı, zaten 11.ayda yürüdü. sonra da araba olarak binmeye devam etti. Bir de Tomy markasının çok benzer bir modeli var, hem yürüteç oluyor hem bisiklet oluyor, küçük bir de aktivite masası benzeri bir aparatı var, çıngıraklı falan. tavsiye ederim, bir bakın isterseniz.

http://www.e-bebek.com/bisiklet/tomy/tomy_ilk_bisikletim_12_ay/TOM-5872Cevaplamak için Üye ol