yürüteçler için neden zararlı deniyor?

alev soruyor: 2

ben 32 yaşındayım. ve 6 aylık bir bebeğim var.yürüteç konusunda çok şey okudum, zamane anneleri ve doktorları yürümeyi geciktiriyor, düşebilir, bacakları eğrilir falan filan gibi garip düşüncelerle interneti doldurmuş durumda. isterseniz eski kafalı deyin ama benim yaşıtlarımdan yürüteç kullanılmamış varmıdır acaba ve kim şuan sakat veya geç yürüdü?
hem hangi anne veya baba minicik bebeğini yürütece koyup çekip içeri işlerini saatlerce yapmaya gidiyor. zaten başında olduğumuz ve epi topu 10-15 dakikalığına alıştırma olsun diye kullanılan bir yürüteç neden zararlı?ve bebeklere gerçekten de keyif veren birşeyken ne suçu var yürütecin?fikri olan benimle paylaşırmı?
ben henüz doktoruma sormadım ama cevabı %90 yürüteç almayın gerek yok, zararlı diyecektir diye düşünüyorum okuduğum ve duyduğum bunca kişi gibi.

Bu soruyu cevapla


12 Cevap


kgulse

Merhaba.Benim kızım 6 aylık ve doktorumuz kendi bize tavsiye etti biz danışmadan.ben kızımı yalnız büyütüyorum ve gün içinde rutin işlerimi  halletmek için bana cok yardımcı oluyor.yani yalnız bebek büyütenler için cok yardımcı.kızım da yürütec de cok mutlu.kazalara neden oluyor diyorsunuz da bebek ev içinde zaten her türlü kazaya cok acıktır. benim gözüm hep üzerinde yürütece koyup saatlerce baska odada iş yapmıyorum,yanıma alıyorum. belli sürelerle kullanıldıgı müddetçe ben bir zararım oldugunu düşünmüyorum.


nilinmasali

KGULSE siz daha iyi bilirsiniz tabiki ama kafa travması geciren çocukların %75 inin sorumlusunun yürüteç olduğunu ve bu kazaların coğunun ebeveyn kontrolündeyken gelişen anlık olaylar olduğunu bir çok önemli kaynaktan okudum,6 aylık bir bebek normal şartlarda masanın örtüsünü çekip üzerindekileri mesela sıcak tencereyi kafasına düşüremez ama yürüteç buna olanak sağlıyor,bu sadece bir örnek çeşitlendirilebilir,ayrıca mesleğim gereği az çok anatomi bilgisine sahibim 6 aylık kadar küçük bir bebek için bunun omurgaya ciddi yük demek olduğunu biliyorum,skolyoz kifoz gibi rahatsızlıkları tetikliyebileceğini düşünüyorum,kızımı bende tek basıma büyüttüm ,gündüzleri hiç uyumayan bir bebekti buna rağmen yürüteçsiz atlattık o günleri,en basındada dediğim gibi akıl vermek gibi algılamayın yazdıklarımı  sadece fikrimi paylasmak istedim..
Cevaplamak için Üye ol