2 küçük çocuklu hayat

rapunzel_34 soruyor: 8

Merhabalar.kendimi burad sürekli 2 çocukla ne zaman rahat ederim gibi yazıları okurken buluyorum.oğlumu isteyerek dünyaya getirdim.fakat doğum yaptıktan sonra çok kötü lohusa depresyonuna yakalandım ve oğlumu istememeye sanki hayatım bitmiş.birdaha eski günlere dönemiyecekmişim gibi hayal ettim.neyseki zamanla herşey düzeldi.oğlum çok zor bir bebekti çok zorlandım.tek başına vaktım kimsem yoktu.vardıda yoktu aslında.sonra tekrar çocuk istemediğim için korundum.çünki gerçekten hiç istemiyordum ve sipiralı hamile kaldım.çok ağladım hamile kaldığıma hiç sevinmedim.çünki oğlumdan sonra eve kapandım.işi bıraktım.tam düzeliyorum işr dönücem oğlumu büyüttüm derken.tekrar başa döndüm.aldırmayı düşündüm ama allahtan korktum vardır bi hayır dedim.doğum yaptım.bu arada oğlum tam iki yaş sendromunu ağır geçiriyor.kıskançlıkta cabası yemiyor döküyor.bana vuruyor dışarı çıkamıyoruz durmuyor.bebeğimi kucağıma alınca kafamdaki bütün kötü düşünceler bitti.

Şimdide yorğunluğun dibine vurdum.heş düşünüyorum ben ne zaman rahat ederim söyleyin bana anneler ne zaman nefes alabilicem oğlum bi yandan ağlıyor bebeğim bi yandan ağlıyor kafayı yemek üzereyim.

Birde gelen giden demezmi allah kolaylık versin.senin işin çok zor.sen işin bitti artık bundan sonra rahatlık yok.otur evde iki çocukla kimselere sığamazsın.yaşlandın felan.evet şuan öyleyim sığamıyorum.ama canları sağ olsun napalım allah böyle istemiş.vardır bi hayır

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


aakin

Sizi çok iyi anlıyorum benzer bir durumdan ben de geçtim. kızım ve oğlumun arası yaklaşık 24 ay. ilk yıl oldukça zor geçti zamanla zorluklar azaldı. şimdi biri 7,5 diğeri 5,5 yaşında. hala zorlandığım zamanlar oluyor ama hayatım bitmiş falan değil. çalışıyorum, kendime zaman ayırabiliyorum. Çevrenizin ne dediğinin hiçbir önemi yok. bu zamanları geri gelmeyecek ve inanın öyle özleyeceksiniz ki. zaman zaman eşinize bırakıp çıkın bir hava alın, destek olmak isteyenleri asla geri çevirmeyin, bırakın eviniz pis, çamaşırlarınız ütüsüz olsun. hepsi geçiyor geriye sadece anılar kalıyor. O anılarınızı güzel kılmaya bakın. Sağlıcakla büyüsün yavrularınız.


SelmaOnurEmre

Ben de aynı süreçten geçtim. Büyük oğlum 2 yaşındayken 2. oğluma hamile kalmışım. Üstelik birkaç ay sonra yurtdışına tayinimiz çıktı. Küçük orada doğdu. Elimde bir 2,5 yaşında sendromun dibinde bir de hiç uyumayan hep kucak isteyen 2 çocukla kalakaldım. Eşim de çok yardımcı oldu denemez o süreçte. Öncelikle şunu söyleyeyim Allah sağlık versin de hepsi geçiyor. Hatta bir süre sonra iyi ki yaşları yakın demeye başlayacaksınız. Ama önünüzde iyi yönetmeniz gereken bir süreç var. Malum çocukların kişiliklerinin oluştuğu en önemli dönem 7 yaş öncesi. Alabildiğiniz kadar yardım alın. Mümkünse haftada yarım gün de olsa olsa temizlik için bir yardımcı bulun. Aile büyüklerinize durumunuzu anlatın yardım isteyin. Eşinize güzel bir dille yardıma ihtiyacınız olduğunu anlatın. Planlı olun.  Gereksiz tembellik yapıp işlerinizi sıkıştırmayın. Azıcık da olsa kendinize zaman ayırıp kafanızı boşaltmaya çalışın. Sizin psikolojiniz iyi olursa çocuklara da yansıyacak daha sakin ve daha huzurlu olacaklar.

2 yaş sendromu sürecini de iyi yönetirseniz 3 yaşında pamuk gibi bir çocukla karşılaşacaksınız. Evinizi çocuklara göre düzenleyin. ortada mümkün olduğunca kendilerine zarar verecek bir şey bırakmayın. Sonrasında büyüğe çok çok az hayır deyin. Büyük oğlum2 yaşındayken 2 yaş sendromu seminerine katılmıştım. Psikolog demişti ki; "Hayır dediğiniz birçok konu ebeveyne iş çıkarak olmasından kaynaklıdır. Misal su ile oynamak istiyor. Siz ortalık ıslanacak diye hayır derseniz hem onunla inatlaşma başlayacak hem de onun belki yeni bir keşif yapmasını engellemiş olacaksınız. " Bu perspektiften bakın olaylara.

Bol bol sarılın sevginizi dile getirin. İnanın zaman çok çabuk geçiyor. Ve yükler gittikçe hafifliyor...


bayselif

Arkadaşlara katılıyorum.İlk oğlum çok uysal , sakin bir bebekti , 2,5 yaşındayken kendi isteğimizle 2.çocuğu denedik,çok şükür oldu.Doğumdan sonra etrafımda kimseyi bulamadım.Eşim bile dayanamıyordu , çünkü ev ortamı tam bir kaostu.Küçük oğlum çok ağlayan , çok ilgi isteyen bir bebekti , büyüğüm de daha çok küçüktü.Açıkçası 2 yılı gözden çıkarmak gerekiyor.Sonrasında herşey unutuluyor , hoş hatıralar kalıyor.Şimdi ikisi oynadıkça hatta kavga bile etseler iyiki diyorum yaşları yakın yapmışım.

Biraz sabredin , çok çok zor bir görev annelik , dünyanın en zor işi.

Ama sonuçlarını alıyorsunuz , içindeyken zaman geçmiyor gibi dursa da geriye dönünce o kadar çabuk geçiyor ki , bu yaşadığınız sıkıntılı dönemi fazlasıyla özlüyorsunuz bile.


sahinur

Çok zor bir süreç ama geçiyor.Arkadaslara katılıyorum biraz sabır ve kendinize çok yüklenmeyin. Sizi kötü hissettirenleri duymazdan gelin.burada en büyük is eşinize düşüyor.size nefes aldıracak zamanlar lazim bunu da o sağlamalı. zehrashn

Bende sizin gibi tek büyütüyorum kayinvalidem yok annem var ama oda sadece sevmeye ..iki çocuk evet baya zor oluyor 2.doğumum biraz yordu beni o yüzden 4 5 sene düşünmüyorum 3. Yü ..Ne zaman biter bilmiyorum ama daha başlamadık diyebilirim daha okula gitmiyorlar ne alsak giyiyorlar ne versek inatlada olsa yiyorlar ilerde nasıl olurlar bilmiyorum ama inşaallah hayırlı akıllı uslu ailesine vatanına imanına bağlı birer insan olurlar ..kısacası şimdinin keyfini sürelim en iyisi çocukken yapmayıp ne zaman yapacaklar bu nazi bu inadı 🙂bide gelene gidene bakmayın onların çocuğu yokmu hicmi yaramazlık yapmadılar kırıp dökmediler boşverin siz onları valla çocuklar evde istediği yeyip içiyor istemeyen gelmesinde gitmemde  cocuk var simarik derler olmasa olmiyor derler onlara yaranilmaz yani ..rabbim sizede sabir versin inşaallah hayırlı günler cocuklarinizla mutlu olun 😊


derya275

Hepsi geciyor merak etmeyin sabir sab8r sabir size ihtiyaclari var 


momanddad

Merhaba Rapunzel, diğer arkadaşların da dediği gibi bu geçici bir süreç ancak çok kötü hissediyorsan bir psikologdan yardım alarak çok daha rahat atlatırsın. Çünkü çocuklarnın senin sevgini hissetmeye ihtiyacı var ama iyi hissetmiyorsan bu kolay değil ve en güzel yılarınız buhranla geçer :( 


Afitab

Allahkolaylık versin.Rabbim kimseye dayanamayacağı yük vermezmiş .Şimdi sizin gibi ben de bir bebeğim varken ikinci bebeğime hamile kaldım.Henüz çevremde kimse de bilmiyor.Oğlum 1 yaşını 1 hafta geçti  hamileliğimin ise 18.haftasındayım.Sürecin zor olacağının farkındaydım ama  doğmadan önce bazı şeyler olması insanı yıpratıyor.Oğlum anne sütü almayı hep çok seven bi çocuk oldu şimdi ise sütüm çok çok azaldı istiyordum ki 2 yaşına kadar emzirebileyim veya doğuma bir iki ay kalana kadar ama tabi nasip süt azalınca mecbur ek gıdaya yöneldim bundan önce hiçbir şey yemezken açlığa yiyor maşaAllah yemeyi de seven bi çocuk  ama gel görelim ki sonuç sindirim problemi başladı. Daha önce hiç bu tür zorluklar yaşamıyorduk poposu yara oldu.:(  Anne olarak hep çare hep eksikligi kendinde arıyor insan neyi yanlış yapıyorum diye ama elimden ne gelirse en iyisini yapmaya çalışıyorum .Bebeğin süt istemesi göğüse sarılması  boş boş emmesi de ayrı üzüyor insanı.Süt olmayınca uyuması da zorlaşıyor ....Saatler alıyor hatta .Tek başına çabalayan bi anneyim .Çevremde kendi tarafımdan kimse de yok .Ne bileyim insan paylaşmak istiyor zorluklar olacak diyorum kendimi  hazırlamak adına ama belki 2 bebeği birden büyütmüş olduğumda da ilerde rahat edeceğim diyorum .Hem sezaryen doğum yaptım yaş ne kadar erken olursa 2 .de iyileşmem daha rahat olur diyorum kendimi teselli ediyorum .Rabbimin emanetlerine layık olmayı Rabbim inşaAllah nasip eder .Siz de öyle düşünün başkaları 2.bebeği beklerken siz ikisini de büyütmüş olacaksınız yaş aldıkça insanın bebek bakması daha da zor olabilir .Sabır,tahammül güçleşebilir.Mevlam neyler neylerse güzel eylermiş.Rabbim yar ve yardımcımız olsun.


Cevaplamak için Üye ol