Hala neden uyumuyor:(

Puccanne soruyor: 8

Artık medet aramak istemiyorum ama sizden duydugum tek cümle beni rahatlatmaya yetiyor.durumumuz su; sabah 9 da 10 da 11 de 12 de yanımda emerek uyuyor aksam 11 buçukta yattıysa ya emerek ya dizimde sallayarak uyuyor 45 dk sonra uyanmaya başlıyor diyceksiniz 11 cok geç diye ama doğduğundan beri öyleydi erken yattığı gün gece kalkıp oynuyordu neyse 45 dk sonra uyanıp ya emıyor ya sallıyorum uyuyor 10 dk sonra tekrar tekrar tekrar en sonunda yatir kaldır yoruluyorum mecbur yanımda emerek uyuyor Ramazandan sonra memeden kesicem peki düzelecek mı? Artık kaylesizce yok kiZim daha uyanmaz diyerek oturmak yatmak esimle beraber olmak istiyorum:((( medeeeeeeeeeeeet:(

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


tubafirat

merhaba bebeğin 13 aylık anne sütü yetmiyor olabilir diye düşündüm nacizane acıktığı için sık sık emmek istiyor olabilir .. 


fistikcik

Uyku saatlerini düzenlemeniz gerekli. Sabak kaçta kalkıyor ?
"sabah 9 da 10 da 11 de 12 de yanımda emerek uyuyor" demişsiniz. Bu cümlenizi anlayamadım.
Sabah 9'dan 12'ye kadar sürekli uyutmaya mı çalışıyorsunuz ? Niye ? Ne zaman kahvaltı ediyor peki ?

Bu ayda artık çoğu bebeğin gündüz uykuları 1'e iner. Bazı bebekler 2 uyku yapmak isteyebilirler. Ama maksimum bu kadardır. Gündüz gereğinden fazla uyutuyor olabilir misiniz bebeğinizi ?

Sabah kalkma saati de, akşam yatma saati de önemli. Evet 11 çok geç. Ama bunu değiştirmek sizin elinizde. Sabah 9'da kalkan bir bebek elbette akşam daha geç uyur. Sabah 7'de kalksa akşam çokdaha erken uykusu gelecektir. Her gün onu sabah 15 dakika daha erken uyandırırsanız 1 hafta sonra 9 yerine 7'de uyanacaktır.

Eğer siz 7'de kalkmasını tercih etmiyor, bu yüzden 9'a kadar uyutuyorsanız, akşam geç yatmasına katlanacaksınız. Ama her durumda bu bebek için tercihedilen bir düzen değildir. Sabah geç kalkan bir bebeğin kahvaltı, öğle ve akşam yemeği, tüm düzeni sarkar.

Size önerim uyku saatlerini yeniden düzenlemeniz. Günde 2 uyku uyuyor ise birinci uykusu sabah 7'de kalkan bir bebek için 10'da olacaktır. (9'da kalkarsa bu saatler 2 saat ileri atar).
İkinci uykusu ise eğer ilk uykusundan kaçta kalktığına bağlıdır. Sabah kısa uyursa saat 14'te daha uzun bir uykusu olur.

Eğer gündüz tek uyku uyuyorsa sabah kalkma saatine göre bu uykusu saat 13-14 gibi olabilir.

Gündüz tek uyku uyuyup, bu uykunun yaklaşık 2 saat sürmesi sizin için daha iyi olacaktır.

Akşam uyku saatini de ne yapın edin erkene alın. Sabah erken kaldırısanız, zaten akşam daha erken uykusu gelir. Bebekler güneşe programlıdır. Bu aralar güneş 21 gibi battığına göre en geç 21:30'da uyumalıdır. Kışın bu saat çok daha erken olmalıdır.

Memeden sadece uykusunu düzenlemek için kesecekseniz, hiç gerek yok derim. Anne sütünden daha faydalanabildiği kadar faydalansın. Tamamen kesmek yerine sadece gece emzirmesini kesin. O zaman kesintisiz uyur, siz de dinlenirsiniz, gündüz de anne sütünden faydalanmaya devam eder. Gece beslenmesini kesmek ile ilgili Nurturia'da pek çok mesaj var, onlara bakabilirsiniz.


Sanemm

Memeden kesmek için erken bence. Bebeğinizin uyku sorunu varsa sorunun kaynağını çözmek, uyku eğitimi vermek daha doğru gibi.

Bebeğiniz kendi kendine uykuya dalamadığı için, yarı uyanıklıktan rem uykusuna kendi başına dönemediği için sizden emerek yardım alıyor. Konuyu memeyle bağdaştırmamak gerek.

Bebeğinizin aç olduğu için de uyandığını sanmam, eğer yine de böyle düşünüyorsanız öğleden sonra sık aralıklarla basleyip/emzirip tecrübe edebilirsiniz. Buna rağmen bebeğiniz gece uykusunda uyanıyorsa kendi başına derin uykuya dalamadığının kanıtıdır.


Puccanne

6 aylikken mamadan tiksindi ve ne denediysek icmedi dün gece inek şutu verdim icmedi.uyku saatleri düzenliyor saati şaşmaz ama gece uyumuyor gunduz 2 defa uykuya yatıyordu bu ara geç kalktığı için 1 e düştü.sabah 7 de kalkmasını bende istemem ama 9 da kalkması için cabaliycam.peki gece memeden nasıl kesicem?Puccanne

Gunduz 2,5 saat gece de eger 10 a kadar uyursa 10 saat uymuş oluyor.mama yemiyor dediğim gibi sadece bebe buskivisi yiyor yatarken çünkü kiZim yemek yemiyor sürekli çorba iciyor yatarkende çorba icsin istemiyorum.durum vaziyet bu:(


fistikcik

Prensesim, bebek bakımı konusunda dikkate değer bir kitabın yazarı Tracy Hogg der ki "Bebeğim şunu yapmıyor-etmiyor" diyen anne-babalar sorunu doğru teşhis etmek için önce kendilerine bakmalıdırlar".
Bebeğiniz bu dünyaya bisküvinin tadını bilerek gelmedi. Sadece çorba içeeğini bilerek te gelmedi. Çorbanın da bisküvinin de ne olduğunu bilmiyordu. Bunları onunla siz tanıştırdınız. Kızım bisküvi nedir hala bilmez mesela.

Diyeceksiniz ki "Ne yapayım, diğerlerini yemedi, ben de aç kalmasın diye bisküvi, çorba verdim". Bebek bu, her sunduğumuz besini, her sunuş şekliyle beğenmek zorunda değil. Ama bu yüzden biz de pes edip bisküvi vermek zorunda değiliz.

Ne verdiniz de yemedi ? Nasıl verdiniz ? Ne zaman verdiniz ? Hiç zorladınız mı ? Kendisinin yemesine izin verdiniz mi ? Uzun süre püre ve çorba vererek pütürlüyle tanıştırmasını geciktirdiniz mi ?
Tüm bunlar çok önemlidir.
Biran önce bu beslenme şeklinden vazgeçmenizi kızınız ve sizin rahatınız, iyiliğiniz açısından naçizane öneririm.
Beslenme durumu bu şekilde ise uykusunun düzelmesi de pek mümkün olmaz.
Memeden keserim, o zaman yemek yer diye umuyorsanız böyle bir beslenme sorunu olan bebek meme olmadan da yemek yemez, onu söyleyeyim.
Size beslenmeyle ilgili bir mesaj atacağım.


Puccanne

Fistikcik neler denemedim ki kasığı elinde verdim bizim yemeğimiz gibide pişirdim onun yemeği gibi ama yemedi dişler cok tuhaf çıktı belkide cigneyemedigindendir diycem ama yiyen cocuk hersekilde yer.bebe buskuvisininne zararı varki evde pekmezler meyvelerle tatlandirilmis fırında yaptıgım birsey.yemek yeyip yatirma taraftarı değilim ama gece daha sik uyandığını gözledim mama icsin diye hiç ısrar etmedim memedende isteyerek kesmem ama boğazımda nodl var 2 ay önce tedaviye başlamam lazımdı hep erteledim 2 3 ay daha erteleyecegim.Bebegimin saglıgı benim için daha önemli varken emsin ben emen cocuğu cok severim:).


fistikcik

Sağlığınız çok önemli, tedavi görmeniz gerekiyorsa bunu ertelemeyin.
Size bir mesaj gönderdim,
Sevgiler


Cevaplamak için Üye ol