Anne sütü alan bebekte kabızlık

fatima soruyor: 10

mrblar
oğlum sadece anne sütü almasına rağmen kabız oldu 2 haftaya yakın kakasını yapamıyor.muayenede karnınd abi sertlık olmadığını bebeklerde uzun sürebileceğini söyledi ama onun üzerindende 1 hafta geçti ve kakasıda sıvı değil.geceleri  bu ıkınıyor uyanıyor bu yüzden.kilosu
yerinde.birde totosu pişik olmuştu geçti ama şimdi semsert kabuk bağlamış soyuluyo:(
 şuan uyuması gereken saatte ayaktayız.siz böyle sorunlarla karşılaştınızmı?
çok canım sıkıldı


Bu soruyu cevapla


22 Cevap


sseellii

bebeğinizin kakası top top ve sert mi eğer böyle değilse kakasını geç yapması kabız olduğu anlamına gelmiyormuş. benim oğlum artık anne sütünün tek başına yetmediği 5.ayda ıkına ıkına haftada 1 falan yapmaya başlamıştı ama yaptığında sert olmuyordu kakası yani sıvı da değildi ama yumuşaktı. fitili düzenli kullanmak bağırsaklarda tembelliğe neden oluyor diye duymuştum. biz o zamanlar çözümü 1 tatlı kaşığı sızma zeytinyağı içirmekte bulmuştuk. bizde işe yaradı ve zararını görmedik. umarım en kısa zamanda normale döner geçmiş olsun. 


Damla

Benim oğlum bir dönem 3 günden sık yapmazdı. En uzun sürdüğü 8 gün oldu. 8 günde bile yaptığı kaka katı değildi, biraz daha kıvamlıydı diyelim. Doktorum fitil önermemişti, katı olmadığı sürece sorun yok anne sütü ile beslenirken demişti. Ama çok sıkıntı verdiğini biliyorum oğlumdan, kaka yapınca rahatlardı ilk an ama sonrasında bir sıkıntı olurdu takip eden yarım günde çok huzursuzlanırdı. Ya da ben yoruyordum buna bilmiyorum. Bence doktorunuza sorun ve problem yok diyorsa kafanıza takmamaya çalışın. Katı gıdalara başlayınca düzene giriyor.


Daphnes_Mum

Benim kızımda sadece anne sütü aldığı dönemde kabızlık çekerdi hatta 1 kere 8-9 gün yapamamıştı , müdahale etmek istemedim, tam müdahale edeceği gün kendiliğinden yaptı sonrada tekrar aynı sıkıntı olmadı. Ek gıdalara geçince yandık diyordum ki hiçte tahmin ettiğim gibi olmadı 1 kez bile kabızlık çekmedi çok şükür, endişelenme yakında yapar.


tubatulay

sen kabız kalmamaya calış,bol su iç,kaysı ye...3 günü gecerse bence de bi fitil dene,yarısı tabi...


fatima

kendi doktorumuz zeytin yağı verebilirsin bebeklerde gecikme olur demişti.eniştemizde çocuk doktoru ona gösterdim poposundaki yaradan dolayı yapmıyo dedi bi kaç kren verdi başladım bakalım.kakası öyle çok sert değildi temizlerken poposuna yapışıp kalıyodu.değişik yani.ama hala tık yok.bende kabızım bendeki durum onu etkilermi.yandık ozaman...rabisceren

valla içinizde bu dertten en çok ben muzdaribimdir herhalde.çoook gittik doktora kullanmadığımız şey kalmadı nerdeyse poposuna kremler,ağızdan prebiyotikler,alttan fitil lağmanlar,benim kızda 10 gün yapmadığı oluyordu dr normal dedi.fitil bir süre sonra işe yaramıyor fazla kullanma bence alışkanlık yapıyor.lağmanda çok kullandım (libalaks)o daha etkili ama onuda çok kullanma derim çok aşırı sıkışınca kullan tabi önce dr una sor.zeytinyağını artır.bende çok zeytinyağı kullandım önceleri faydası oluyodu ama artık artırmama rağmen fayda etmedi.biz hala kabızlık çekiyoruz artık şurup(duphalak)kullanıyorum.sanırım 1-2 sene daha kullanacağım.tutuyormuş hanımefendi çok kıymetliya:)))bin doktora bedel demişler sal kızım diyorum ama anlamıyorki:)))çocuklar işte gaz çıkarınca bi seviniyoruz kaka yapınca ayrı bi seviniyoruz.şurupta bulduk çareyi onuda bir ayarda durduramıyoruz bazen çok cıvık oluyor her kaka yaptığında altını komple değiştiriyorum yada banyoya sokuyorum bu yüzden hiçbir bezdende memnun kalmadım yani sizin anlayacağınız mevzudada geçtiği gibi kaka üstüne kaka yani.bu gariban ne etsin söylen bakim bana.valla fatıma senden çok ben sızlandım:))baya döktürmüşüm.


fatima

:) galiba o günler benide bekliyo.anasına cekti oğlum:)) diğer herşeyi babası benzeye benzeye bumu benzedi diyorum hep.kaç doktora sordum kimse telaşlanmadı yediklerine dikkat et,tutuyodur vs. telaşlansın istiyorum herkes:))) bugün biraz zorlamış yavrum ama çıkmamış.zeytin yağını arttırayım bakalım inş işe yarar.


gulerkaya

poposunu uyarmayı denedinizmi ?
bizimki 5-6 günde yapardı
beklerdim 6. güne kadar sonra kulak çöpünü zeytinyağına batırıp poposunu kenarlarına sürüp, hafifçe içeriye sokardım. çöple beraber kakasıda gelirdi..
anne sütü alan bebeklere fitil ve ya şurup önermediğini söyledi dr.umuz.
çareyi böyle bulmuştum.Damla

Bizim doktorumuz uyarmayı önermemişti.


gulerkaya

ben kbızlık için dr.a götürdüğümde dr.umuz kendisi uyarmıştı poposunu
bize sizde yapın demedi ama 6 gün yapmayınca mecbur müdahale ediyodum
ek gıdaya geçince kabızlık kalmadı hatta bazen günde 3 kere bile yapıyoCevaplamak için Üye ol