süt artırma yolları...

ritalar soruyor: 10

arkadaşlar memelere sütleri hücum ettirecek yöntem önerisi olan var mıdır?

sütüm yeterli değil ve de sol memem emilemeyecek kadar acıyo onu hep sağıp veriyorum. sağı emiyor ancak sağ memede ufak ve az süt veriyor. mama takviyesi yapıyoruz ama hiç haz etmiuorum bu naneden. napam ne edem kuzuma sütümü yetirem.

Bu soruyu cevapla


19 Cevap


anneyazar

1. Kendine ve bebeğine güven.


2. Bol su iç.

3. Günkurusu kayısı, siyah üzüm, dut kurusu, siyah erik kurusu ile hazırlanmış hoşaf iç. Müthiş etkisine inanamazsın.

4. Eart Mama Angel'ın emziren anneler için çayından al kulan. Pahalı bulursan içeriğine bak aktardan topla aynını hazırlayıp afiyetle iç. 

5. Stres yapma hepsi geçecek, zor bir dönemden geçiyorsun ama ilk 2 ay en zorudur. Sadece daha mutlu ve daha rahat bir şekilde dayanmaya çalış.

6. Bol bol bol emzir. Mamadan mümkün olduğunca uzak dur. Emzirdikçe sütün artacak, gögüs ucu yaraların azalacak unutma.
 
7. Emzirme sürecinin ilk zamanlarında illa ki meme ucu yarası, mastit, v.b. gibi sorunlar yaşanıyor:( Çok can sıkıcı, çok yorucu ve yıpratıcı bir süreç olduğunu biliyorum ama bunu doğal ve geçici bir süreç olarak kabul edip sabırlı olmaya çalış. Lansinoh marka gögüs ucu kreminden vazgeçme. Emzirdikten sonra 20 dk kadar gögüslerinin açıkta kalması ve oksijenle temasını sağla. Yine Avent'in gögüs kalkanı gögüs uclarını sürtünmelere karşı koruduğu ve hava alımını sağladığı için kullanabileceğin yöntemlerdendir. Ama sterl bir şekilde kullanman önemlidir. 
Emzirmeden hemen önce sıcak havlu kompresi, emzirmeden sonra da buzlu havlu kompresini mutlaka tekrarla bu seni mastite karşı da koruyacaktır. 

8.Bulduğun her fırsatta dinlen, uyuduğu her an uykun yoksa bile gözlerini kapatıp dinlen. Ev işlerini mümkün olduğunca etrafında kim ya da kimler varsa onlara paylaştır. Gerekirse konundan komşundan bu iki ay süreç için yardım dilen ( ben yapmadım, herşeye gücü yeten harika anneyi oynadım pişmanım:) )

9. İlk iki ay kilo aldım kilo verdimi kafana takma yediğine içtiğine dikkat et. Her gün sütünü, yoğurdunu ihmal etme. En iyi kalsiyum kaynaklarından biri eski kaşardır. Süt artımına da birebirdir muhakkak tüket. Ama günlük 45 .dk lık yürüyüşten asla vazgeçme. Kesinlikle 45 dk lık yürüyüş ve emziriyor olmaktan dolayı harcadığın kalori seni kilo meselesinde koruyacaktır inançlı ol:)

10. Her türlü kafeinden uzak dur. Günde 1 fincan dan fazla çay ya da kahve tüketme. Çikolatayı sınırla. Tatlı ihtiyacını sütlü tatlılar üzerinden gider. Bol yeşillik tüket ama maydonozdan uzuak dur. Roka, tere, dere tercihin olsun.

11. Kendini sev, o tatlı şey kucağında olduğu için şükret, onun sana gelmesini sağladığı için eşine hayranlıkla bak, adamı ve kendini ihmal etme:)

12. Bebekler bazen illa ki tek memeden emme isteğine girebiliyorlar. Sen ısrarla ikisinden de emzir. Ama bazen diğerinde fazla kalmasının nedeni bebeğin ihtiyaç duyduğu vitamin ve minerallere göre vücudun ayarlamasıyla da ilgili olabiliyor. Bu konuda bebeğinin seçimine saygı duyarak her ikisinden de emzirmeye devam et. 
13. Sütüm yeterli değil fikrini kafandan at ( böyleyse bile kafandan at), allahım bu ne be ne çok sütüm geliyor diye düşün:) Secret'tan vazgeçme:)

14. Ağla rahatla, gülümse rahatla :) Yalnız değilsin unutma:)

Sevgili Ritalar banim nacizane tavsiyelerim bunlar umarım işini görür. Ayrıca Nurturia da bu konuyla ilgli çok soru ve cvp var tarama yapabilirsin. Ben de sayende bu konuyu böyle toparlamışken bir de bloguma geçeyim bunları:)) Bebişini uzaktan öper bol sütler dilerim:)


nerec

bozanın da sütü artırıcı bir etkisi var...


didoba

üzüm suyu bende inanılmaz işe yaramıştı. oğlum 2 aylıktı sanırım. dışarda yemeğe gitmiştik ve ben yemek yanında şıra (üzüm suyu içtim) o gece akan sütle yatağı bile ıslatmıştım. o günden sonra %100 üzüm sularından içtim. kalorisi bol ama çok işe yaradı 


burcuege

anneyazar, ne güzel bilgileri toparlamışsın öyle bir kerede :)
lazım olacağını düşünerek kaydetmek istiyorum bunları :)


barok

dereotu ve sarı leblebifundad

sütün miktarı kadar kalitesi de çok önemli,benim öyle sütüm taşmıyordu ama oğluma inanılmaz yaramıştı,bir arkadaşımın süt kalitesi çok düşüktü ve bebek sürekli emdiği halde doymuyordu,sütüne kalite testi yaptılar,çok sulu olduğu ortaya  çıktı,çok iyi bir doktoru vardı kendisinin, kuzu eti ve baklava bol bol tüketmesini söyledi,gerçekten çok işe yaradı, sütünü sağdığında rengi koyu sarıya dönmüştü,aslında mantığı basit,kuzu etinde bol protein old.için kalitesini arttırıyor,baklava da miktarını.kalorili şeyler yediğimiz zaman vücut o kaloriyi hızla süte çeviriyor, o yüzden bol bol kalorili şeyler ye,tahin ,ceviz,şerbetli tatlılar vs.,bol bol da su.nasılsa emzirirken kilo alınmıyor.
bol sütlü günler ..esinesin

kuru börülce şiddetle tavsiye ediyorum ama bebekte gaz problemi varsa(gerçi daha çok erken)yediklerine dikkat etmen gerekebilir ayrıca humana stilltea bende çok işe yaramıştı,bir de emzirdikten sonra sütünü sağ ilk başlarda süt gelmeyebilir ya da çok az gelebilir ama mutlaka arttıracaktır,en en önemli tavsiyem de sütünün artacağını düşünmek inanırsan olur bu bir hurafe ya da psikolojik tatmin değil inanırsan hormonların çalışır denedim gördüm:)ritalar

ilginiz için çok tşk ederim arkadaşlar. çok yeni anneyim ve şaşkınım. yönlendirmelerinizi dikkate alıcamm... ama secret bana ters. dün akşam 2 memeyi 20ser dk emdi ki doluydu memeler, sonra iğneye gidildi dönüldü 90 cc mama içti. pozitif düşünmeyi basarmam lazım. ama korkuyorum. dr umuza en son gidişimizde bebişimizin 3 günde 20 gr verdiğini gördük. kilo alması gerekirken vermiş. 3 satte 1 uyandırm<ayı beceremedik. 8 değil 5 ögün yaptık, mamayı azalttık felan. 1 de gece cok uyumak güzel geldi, açtık öğünlerin arasını. ama olmuyor. sonra korkudan 3 saatte 1 besledik 1 gün 100 gr aldı welet. kilo almalı diye takmamalımıyım acaba kafaya. yoksa cok sağlıklı  bebüşümüz aslında.

dün  gelen arkadaslar moral oldu bana. 3 yasındaki kızları hep geriden gelen 1 gelişim gösteriyo ve takmıyollar cok mutlular. bençok pimpiriklimi oldum nedir... cocuk dr'um mu yoksa yeterince rahatlatamıyor beni. sorular, sorular, sorular ...


ritalar

ilginiz için çok tşk ederim arkadaşlar. çok yeni anneyim ve şaşkınım. yönlendirmelerinizi dikkate alıcamm... ama secret bana ters. dün akşam 2 memeyi 20ser dk emdi ki doluydu memeler, sonra iğneye gidildi dönüldü 90 cc mama içti. pozitif düşünmeyi basarmam lazım. ama korkuyorum. dr umuza en son gidişimizde bebişimizin 3 günde 20 gr verdiğini gördük. kilo alması gerekirken vermiş. 3 satte 1 uyandırm<ayı beceremedik. 8 değil 5 ögün yaptık, mamayı azalttık felan. 1 de gece cok uyumak güzel geldi, açtık öğünlerin arasını. ama olmuyor. sonra korkudan 3 saatte 1 besledik 1 gün 100 gr aldı welet. kilo almalı diye takmamalımıyım acaba kafaya. yoksa cok sağlıklı  bebüşümüz aslında.

dün  gelen arkadaslar moral oldu bana. 3 yasındaki kızları hep geriden gelen 1 gelişim gösteriyo ve takmıyollar cok mutlular. bençok pimpiriklimi oldum nedir... cocuk dr'um mu yoksa yeterince rahatlatamıyor beni. sorular, sorular, sorular ...Cevaplamak için Üye ol