2 yaş çocuğuna hayırı öğretebilen eyyy sevgili ebeveyn seni dinliyoruz!!

sappho soruyor: 10

Selamlar,


2 yaşındaki oğluma, her yolu denememize karşın yanlışı,hayırı öğretemiyoruz.Başta eşim olmak üzere kitabi bilgimiz oldukça fazla da pek işe yaramıyor uygulamaya gelince... Masaların,koltukların en tepelerinde geziyor,zıplıyor.Sürekli bir düşeyazma halindeyiz.Beyin travmasına ramak kala yakalamışımdır çoğu kez. Bir çoğunuz yaptığı evde güvenlik önlemlerini saymama gerek yok diye düşünüyorum;ancak ben tümüyle tehlikeli olabilecek her şeyin kaldırılması taraftarı değilim.Örneğin masaya çıkmasını sağlayan sandalyeleri kaldırmak istemiyorum.Sınırlarımız var;ancak onlar da sınırlı:)) Neyse konuyu çok dağıtmadan yöntemlerimizi sıralayayım: Hepsini de uzunca bir süre denedik.Eşimle, kendi içimizde ve birbirimizle de tutarlıydık,ama olmadı işte.
*Kararlı bir ses tonuyla yanlışı ve doğabilecek tehlikeyi basitçe anlatmak.
*Dikkatini başka yöne çekmek ( En fazla 2-3 dakika dayanabiliyordu.)
*Hep tetikte beklemek şartıyla şovuna seyirci olmamak.
*Utanarak söylüyorum ki 2-3 kez ses tonumu yükseltmek. Hadi hadi tamam bağırmak onun doğrusu.

Sizin bunlar dışında uyguladığınız ve olumlu sonuçlar elde ettiğiniz yöntemler var mı? Yoksa gelişiminin doğal bir parçası gibi mi düşünüyorsunuz???Tecrübeleriniz, benim için çok önemli.Vereceğiniz yanıtlar için şimdiden çok teşekkür ederim.

Bu soruyu cevapla


24 Cevap


mert_mert

net ve kararlı bir şekilde hayır.ama öle bir kere iki kere değil.istemediğiniz davranışı yaptığında ısrarlı ve çok net bir şekilde hayır.açıklama yok uzunca açıklama asla yok zaten dinlemez.ileriki dönemde anlatırsınız düşersin acır vs.ben mesela ocağın olduğu bölüme geçmemesi gerektiğini 11 aydan başlamıştım ne zaman oraya yönelse hayır .tabikide çok denedi ama hep hayır geçmiyoruz hayır diye söyledim.belki 100 kez denedi belkide daha fazla.ama şimdi hiç oraya gitmiyor .artık biliyor anlattım ona orda sıcaklık var tencere var eline dökülür ben çok üzülürüm sen çok ağlarsın diye.ama o dönem sadece ve istikrarla hep hayır dedim.yalnız bir evet bir hayır yaparsanız sizi eminim takmaz..


sappho

Kararlı hayırı o kadar çok denedik ki... Hiç sonuç alamayınca buraya yazmaya karar verdim zaten. Mecburen görmemiş gibi yapmayı da denemek zorunda kaldık sonunda.Haklısın mert_mert, bir evet bir hayıra ben de karşıyım.


babu

Mumkun oldugunca az seye ve mumkun oldugunca az hayir demek. Bazen onunla beraber oynamak da. Masanin ustune cikmayi beraber oyun haline getirmek ama mesela sadece siz elini tutarken gezebilecegini soylemek. Biraz orta yol bulmak gibi dusunulebilir. Ama bunu basta oyle yapmak tabi.

Bir de yas muhim, 2 yasin ozelligi bu biraz da. İki tarafa icin de minimum gerginlikle atlatmaya calismak en iyisi. İpleri elimden kacirdim diye dusunmeyin.

Murty, 9 aylik cocuklar 2 yasindaki cocugun anne babaya direnme seviyeleri cok cok farkli. Kisilik gelisimi, kendisinin de ozgur ve karar veren bir birey oldugunu ogrenme ve bunun sonucunda direnme halleri 9 aylikken henuz baslamior zaten, o zaman cok daha uyumlular. :)


mona_roza

1.5 yaş sayılır mı :) %90 gibi bir oran da diyebilirim ki hayırı dinler, bir kaç yol var denediğim. benim oğlum mesela sebebini açıklamamı ister daha küçük diyeceksiniz ama öyle. mesela ç.kraker verdiğim tek çerez ve çok seviyor yenisini istediğinde hayır bitti dersem kızıyor ağlıyor, ama sonuncuyu verirken "oğlum bu son, artık bitti" dediğimde elindeki bitince "anne bitti" diyor. bunun gibi sakıncalı şeyleri de aççıklıyorum.

 bir diğer yöntemimse tamam çık bakalım deyip düşüyormuş gibi yaptırıp (tabiki kontrolümde) bak oğlum böyle acır demek. bu çok etkili oluyor. yada ilgisini çekmeyen bir anda aaa bakalım ne varmış burda taktiği de işe yarıyor. mesela anneannesinin evinde merdiven var, yukardan kapı taktık ama aşağıda yok, ilk keşfetme zamanlarında bizim görmediğimiz her an çıkmaya çalışıyordu. sonra hadi gel oynayalaım deyip elinden tutup inip çıkarttık ama  "sakın baban olmadan çıkma acıyo olur, pat olur" dedik merdivenin başına gidip babasını yada bizi çağırıyor şimdi :) bizden bunlar yardımcı olabilirim inşallah


babu

Balkopugum bu metni kendiniz yazmadiysaniz bu sekilde kaynak da gostermeden birebir alinti yapmak site kurallarina aykiri.nilinmasali

http://www.nurturia.com.tr/questions/fcf5423f-fe49-4781-9453-a12c014feada/2/derdi-nedir-sizce   ; size uyan kısımlar olabilir diye düşünüyorum özellikle ben merkezci dönemle ilgili olanlar,istediği olmadıgı zaman yere dümdüz uzanıp böğürerek ağlama huyumuz var mesela bi süredir,gün içinde cok az hayır dememe ve hayır dediklerimin yapılması mümkün olmayan şeyler olduğunu bilmesine ragmen hergün bir şekilde şansını deniyor,ağlamaya basladıgında ellemiyorum onu duymadıgımı söylüyorum önce biraz daha yüksek sesle ağlıyor,sonra susup kalkıyor,sonsuza kadar ağlayamayacaklarının bilincindeler


silky

'Çocuklarınıza Sınır Koymak' adlı kitabı okumanızı tavsiye ederim. Kitabın özü çocukların sınır konulmaya ihtiyacı oldugu ve ebeveynlerin çocuklarına sınır koyarken tutarlı olmaları gerektigi ile ilgili. 


domer

her çocuk farklı.kızıma sadece hayır dendikten sonra ufak bi açıklama yapılması yeterli oluyordu ama oğlum her yolu dener hayır ı evet e çevırtmek için.şu benim oğlumda işe yarıyo:masaya çıkamazsın ama koltuk minderlerini yere koyalım oraya çık,bıçağı alamazsın ama plastık bıçağı al şeklinde yakın alternatifler sunuyorm çoğu zaman işe yarıyoselencem

Hayirlari cok aza indirin ama arkasinda durun.

Mesela tv.ye yakindan bakarsan kapatirim, hayir! Ve 3e kadar sayip uzaklasmazsa kaparim, prizin ordan uzaklasmazsa iceri gotururum. Ama ziplama, turmanma vs.lere hayir demiyorum, enerjisini atmak durumunda. Ve inanin oglumun cok enerjisi var, erkek cocuklari genelde tirmanir bunu unutmayin :) alternatif sunmak da ise yarayabilir, koltukta ziplama yerine minderlerle merdiven yapmak gibi. Bu arada 9 aylik bebek sahibi arkadasimiz, unutmazsaniz 2 yas civari bu soruyu tekrar yanitlarsaniz ne guzel olur. Cok sasirabilirsiniz :)


Sanemm

Tehlikeli, güvenli değil ve dikkat etmelisin kelimelerinin dışında olumsuz kelime kullanmıyorum. Bu aşamada tehlikeli deyince dokunmaması gerektiğini, dikkat et deyince düşebilme riski olduğunu, güvenli değil deyince de girmemesi gereken bir yer olduğunu anlıyor.


Sizin dediğiniz gibi kanepelerin tepelerinden aşağılara atlayan bir tanıdığımızın çocuğu var, anne baba gayet rahat müdahale etmiyorlardı çocuk zamanla hangi şekilde atlarsa canı yanacağını, hangi şekilde atlarsa canı yanmayacağını tecrübeyle çözmüş olmalı ki gayet esnek ve zararsız atlayışlar yapıyordu. Cevaplamak için Üye ol