2 yaş çocuğuna hayırı öğretebilen eyyy sevgili ebeveyn seni dinliyoruz!!

sappho soruyor: 10

Selamlar,


2 yaşındaki oğluma, her yolu denememize karşın yanlışı,hayırı öğretemiyoruz.Başta eşim olmak üzere kitabi bilgimiz oldukça fazla da pek işe yaramıyor uygulamaya gelince... Masaların,koltukların en tepelerinde geziyor,zıplıyor.Sürekli bir düşeyazma halindeyiz.Beyin travmasına ramak kala yakalamışımdır çoğu kez. Bir çoğunuz yaptığı evde güvenlik önlemlerini saymama gerek yok diye düşünüyorum;ancak ben tümüyle tehlikeli olabilecek her şeyin kaldırılması taraftarı değilim.Örneğin masaya çıkmasını sağlayan sandalyeleri kaldırmak istemiyorum.Sınırlarımız var;ancak onlar da sınırlı:)) Neyse konuyu çok dağıtmadan yöntemlerimizi sıralayayım: Hepsini de uzunca bir süre denedik.Eşimle, kendi içimizde ve birbirimizle de tutarlıydık,ama olmadı işte.
*Kararlı bir ses tonuyla yanlışı ve doğabilecek tehlikeyi basitçe anlatmak.
*Dikkatini başka yöne çekmek ( En fazla 2-3 dakika dayanabiliyordu.)
*Hep tetikte beklemek şartıyla şovuna seyirci olmamak.
*Utanarak söylüyorum ki 2-3 kez ses tonumu yükseltmek. Hadi hadi tamam bağırmak onun doğrusu.

Sizin bunlar dışında uyguladığınız ve olumlu sonuçlar elde ettiğiniz yöntemler var mı? Yoksa gelişiminin doğal bir parçası gibi mi düşünüyorsunuz???Tecrübeleriniz, benim için çok önemli.Vereceğiniz yanıtlar için şimdiden çok teşekkür ederim.

Bu soruyu cevapla


24 Cevap


ipekkusgoz

Yazılanları okumadım ama eğer çok çok tehlikeli bir şey değilse çocuğun yapmak istediği şeye katılarak onu oyun haline çevirip hevesini almasını sağlamak bizler için daha iyi düşünüyorum.Böyle yaparak daha uzun sürecek, zaman ve emek gerektirecek başka süreçlerden kaçınırız gibime geliyor. Zıtlaşma halinde her iki taraf da çok geriliyor, sonuç her iki tarafa da yaramıyor artı bir de vicdan azabıyla uğraşıyorsun niye öyle yaptım, niye bağırdım vs diye ama diğer türlü zaten bir iki oyundan sonra ya da kısa bir süre sonra sıkılıyor kendi bırakıyor yapmasını istemediğin şeyleri. En son bir arkadaş ziyaretinde bizim evde olmayan belki de ilk defa gördüğü bir su sebiline dadandı. Düğmesine basıp suyun akmasını istiyor. Ancak altına pet şişe tutup suyun ona akmasını sağlayarak kurtulabildim. Hem su ziyan olmadı hem o oynadı ,hevesini aldı ve kendisi bıraktı.


mother_of_sons

oğlum 1 yaşında, ilk zamanlardan itibaren ona 'hayır çünkü tehlikeli, sana zarar verebilir, dikkatli ol' terimlerini kullanıyorum.


bazı durumları oyun haline getirebiliyor çok normal ama tavrımı koruyorum. başka insanları kullanıyor buda çok normal. 

ama hayır'ı öğrendi. kullanacak bişey / birini bulamazsa sıkıntı yok.

tek yolu tavrınızı kesin tutmak, onu uyarırken boy seviyesine inip göz teması kurmak ve kararlı ses tonuyla konuşmak. 

ne kadar süreceği buna bağlı.fistikcik

Onun duygularını anladığınızı belirtmek ve kendi duygularınızı net ifade etmek, diyebilirim. Ek olarak, mantıklı alternatifler sunmak. (O an denemek istediği şeyle ilgili olmalı alternatif. Alakasız bir anda sadece dikkat dağıtmak için bir şeyler sunmak işe yaramaz).

Örneğin : "Masaya çıkmayı çok istediğini biliyorum canım. Çok eğlenceli olsa gerek, çok yukarıda oluyorsun, böyle kocaman oluyorsun. (Onun duygularını dile getirir ve anladığınızı belirtmiş olursunuz). Gel bak kanapeye çıkınca da kocaman oluyorsun, dede kadar, gel bak masaya değil, kanapeye çıkalım (mantıklı alternatif sunma)". Bu arada hem masa, hem kanapeye çıkmayı engellemeyin bence. En riskli olanı engelleyebilirsiniz ama kanapeye bütün çocuklar çıkmak ister, bu çok normal. Güvenli hale getirin, gerekirse yere yumuşak bir halı ya da yastıklar koyun ama kanepeye çıkmayı yasaklamayın.

Başka bir örnek : Sürekli mutfak kapısını bam diye açıp kapatan, çıkardığı sesle ve elini sıkıştırma ihtimaliyle sinirlerinizi bozan çocuğa karşı : "Biliyorum çok eğlenceli bu kapıyı kapatmak. (Duyguları anlama)  Ama çok ses çıktığı için kapıyı çarpamanı istemiyorum (Kendi duygularınızı net ifade etme. "Şunu yapma" demek yerine "Şunu yapmanı istemiyorum" daha etkilidir). Gel bak şurada bir çekmece var, onu açmak ta çok zevkli, hadi bakalım (mantıklı alternatif sunma)". Tabii çekmece güvenli hale getirilir, hızla kapanmayacak türden bir çekmece seçilir, içine risksiz ve merakını celbedecek şeyler konur.

"Bu yaştaki çocuk hayırı anlamaz" diyenler katılmıyorum. Bu yöntemle çok küçüklükten beri hayırı anlar. 2 yaşına henüz gelmedik, doğrudur, ama hızla yaklaşıyoruz. İtirazlar, herşeye "ben" demeler tam gaz gidiyor, ama yöntem hala işe yarıyor.


dilsat_ayaz

Her cocuk cok farkli arkadasimin kizi 6 aylikken oqrendi ve birdaha hic unutmadi hayir i annesi sadece hayir dediqi anda biter onun icin hersey , ne yaptiysa bende yaptim ama hic bi ise yaramadi :) gormezden geldim firsat verdim baqirdim kizdim tatli uyardim sert uyardim yok yok yok kesinliklee oqrenmior suan 19 aylik ve saqir numarasi basladi ki hic bitmiormus :( kendimi yirtsam parcalasam umrunda deil bildini yapior tehlikeli bisiyse ve mudahale edersem olay aninda hizla gidip ozellikle cok kizdiqimi bildiqi seyleri yapior orn. Mutfak dolaplarina metalle vurma , tamir malzemelerinn olduqu cekmeceyi bosaltma , kitap yirtma vs vs yani yapacak bisi yok en azindan bnm iicin pes etmis bulunmaktayimm :/fleez

dilsat-ayaz


yazdıklarınızı kitap yırtmak dışında benimki de yapıyor, özellikle çekmece boşaltmak en favorisi, pirizlere olan ilgisi hala bitmedi ama ben artık ona göre düzenledim mutfak dolaplarını, ulaşabileceği yerlere oplastikleri koydum açıyor, dağıtıyor, oynuyor. kötümü yapıyorum bilmiyorum ama çocuk evde çok sıkılıyor ve biraz dağıtmak onun da hakkı diye düşünüyorum

benim asıl problemim bazı tehlikeli hareketleri bana bakarak ve sırıtarak yapması, örneğin televizyon ünitesine tırmanıyor ama tırmanmadan önce bana bakıyor sırıtıyor, bakmamaya çalışıyorum ama muhakkah göz göze geliyoruz, işte o anda başlıyor tırmanmaya sonra duruyor gene bakıyor sırıtıyor tabi düşme ihtimali yüksek olduğu için alıyorum onu ordan ama onu alırken okadar keyifle çığlıklar atıyorki, sanırım bunu oyun bellemiş kendi kendine

ya da sürekli birşeyler fırlatması, herşeyi yere atıyor, attıktan sınrada elini ağzına götürüzp aaaaa diyor şaşkın bir ifadeyle, 

yani benimki hayır lafını sanırım oyun sandı kendince dilek80

Fıstıkçık, anlattığın method çok etkili geldi bana. Empati kurmak her zaman işe yarar. 1 yaşında oğlum, uygulayabilir miyim acaba, erken mi?


fistikcik

Mar, kesinlikle katılıyorum. "Masaya çıkmak"tan bahsetmemin nedeni soruyu soran annenin bunu riskli olarak görmesiydi (belki masa çok yüksektir, etrafı güvenli değildir, yanında cam bir büfe vardır vs...). Yoksa riskli olmayan, güvenli hale getirilmiş her yere tırmanmalı çocuklar. Zıplamalı, kanapeye çıkmalı vs.. Kapı çarpmaya başkalarını rahatsız edecek boyutta ses çıkardığı için müdahele ediyorum, ama kimseyi rahatsız etmeyen her şeyi açıp kapayabilir :)

Dilek80, tam çağındasınız, hatta daha önce başlanır, fazla geç kalmamak en iyisi.

Dilsat ayaz, yazdıklarımıza bakarsanız amacın mutlaka "hayır" kelimesini öğretmek olmadığını, çocuğu anlayarak onun için risksiz davranışlara izin vermek, sadece tehlikeli olanları engellemek olduğunu görürsünüz. Bunu da bağırıp çağırarak, kızarak yapamayacağınız kesin. Elbette "sağır"ı oynar, size bağıran birini siz de duymak istemezsiniz. Yukarıda yazdıklarımıza bir göz atın.mother_of_sons

sevgili mar, aynen katılıyorum...


her hareketini siz planlarsanız çocuk için keşif yapma şansı kalmamış olur.
uyarın ve sonucunu yaşamasına izin verin bazen.


dilsat_ayaz

Ben soru sormadim fistikcik sadece anlattim durumunu :) tabiki bende cocuquma firsat veriorum her dakika baqirmiorm sadece yetistrme ve yetistirilme tarzi farkli bnm icin hayir vardir hayatta ve oqretmem lazim hayaller ulkesinde yasamioruz bende bi insanim doqal olarak bazen canim sıkkin bazen sinirli olabilirim ani tepkiler de verebilirim bnm cocuqum yaramazlik yapmaktan (illa hayir deil)yapmasini istemediim herseyi inatla yapmktan haz alir gibi .. simdi o zmn sunu bunu kaldir dolaplari duzelt cocuqa hic hayiir demiceiin hale getir dieceksiniz tabiki hayati tehlike yaratabilceqini dusunduklerimi kaldirdm ama bunu sadece kendi evimde yapabilirim dimi cocuksuz bi eve gidince kendi duzenimi cocuquma durumu analatark , hayir dierek kurabilirim . Ayrica her ne sekillede olursa olsun yaptiqi davranisi engellemek hayir demektir zaten kelimeye takilmaya gerek yokCevaplamak için Üye ol