2 yaş çocuğuna hayırı öğretebilen eyyy sevgili ebeveyn seni dinliyoruz!!

sappho soruyor: 4

Selamlar,


2 yaşındaki oğluma, her yolu denememize karşın yanlışı,hayırı öğretemiyoruz.Başta eşim olmak üzere kitabi bilgimiz oldukça fazla da pek işe yaramıyor uygulamaya gelince... Masaların,koltukların en tepelerinde geziyor,zıplıyor.Sürekli bir düşeyazma halindeyiz.Beyin travmasına ramak kala yakalamışımdır çoğu kez. Bir çoğunuz yaptığı evde güvenlik önlemlerini saymama gerek yok diye düşünüyorum;ancak ben tümüyle tehlikeli olabilecek her şeyin kaldırılması taraftarı değilim.Örneğin masaya çıkmasını sağlayan sandalyeleri kaldırmak istemiyorum.Sınırlarımız var;ancak onlar da sınırlı:)) Neyse konuyu çok dağıtmadan yöntemlerimizi sıralayayım: Hepsini de uzunca bir süre denedik.Eşimle, kendi içimizde ve birbirimizle de tutarlıydık,ama olmadı işte.
*Kararlı bir ses tonuyla yanlışı ve doğabilecek tehlikeyi basitçe anlatmak.
*Dikkatini başka yöne çekmek ( En fazla 2-3 dakika dayanabiliyordu.)
*Hep tetikte beklemek şartıyla şovuna seyirci olmamak.
*Utanarak söylüyorum ki 2-3 kez ses tonumu yükseltmek. Hadi hadi tamam bağırmak onun doğrusu.

Sizin bunlar dışında uyguladığınız ve olumlu sonuçlar elde ettiğiniz yöntemler var mı? Yoksa gelişiminin doğal bir parçası gibi mi düşünüyorsunuz???Tecrübeleriniz, benim için çok önemli.Vereceğiniz yanıtlar için şimdiden çok teşekkür ederim.

Bu soruyu cevapla


24 Cevap


dilsat_ayaz

Ayrica ben ona baqirrken saqiri oynamior ,yapmamasi gerektiqi isleri yapatiqi sirada gayet normal ismiyle seslendiimde duymamazliktan gelior hic bakmior isi bitirip basindan ayrilinca bana gosterip aa bunu kim yapmiis acaba trip lerine girior fln fln neysee ben bunlarla bas edebilirom ilgin icin tskler


sappho

Bugün bir psikolog arkadaşımla kahve içtim  ve hemen yazayım dedim size.

Söz ettim bu durumdan ,hatta "forumda bile paylaştım, merak ettim benim gibi anneler ne yapıyor." dedim. Bu arada, merakımı önemli ölçüde giderdim. Hepinize çok teşekkür ederim tecrübelerinizi paylaştığınız için sevgili arkadaşlarım.

"Yapacağın tek şey sabretmek,bu yaşta kural koymaya çalışıp hem kendini hem de çocuğu yıpratma.Çıldırdın mı sen allahaşkına o ne anlar hayırdan!her şey oyun şimdi ona.Şimdi böyle yaparsan asıl ihtiyacın olduğu 4 yaş ve sonrasında çocuk seni zorlar.Onunla inatlaşma,yapma etme dur deme,dikkatini dağıt,hep tetikte bekle ama izlemiyormuş gibi yap,senin mimiklerin çok belirgin kaşını bile çatsan o eğlenir.Evi ona göre düzenlemelisin, yok priz açık kalsın ben öğretirim deme. O süreçteki hataların sonra kural koymaya çalıştığın dönemde karşına çıkar,zorlanırsın.Özetle; bu yaştaki bir çocuğa kural konmaz." dedi. EEE kız biliyor da konuşuyor:)
Zaten denemiş olduğumuz yöntemlerden birisi olan ve arkadaşımın da desteklediği bu yola devam edeceğim.
Bir arkadaşım "derin nefes al." demiş. Bak işte bunu uygulamaya başladım bile,hiç aklıma gelmemişti, çok işe yarıyor.Çok sağol:)
"Çocuklar, düşe kalka büyür." diyorlar ya katılmıyorum yaaa. Düşmesinler. Kanepeden bile düşüp sakat kalan,hayatını kaybeden çocuklar var.Bizim bir yakınımızın yakını çocuğunu havaya atıp severken düşürüp... neyse sonu kötü işte. Bendekinin fazla olduğunu biliyorum. Temkinliyim,çok.Olanın önüne geçilmez. Bunu da biliyorum.Benim özel hayatımda yaşadığım kötü tecrübelerin eseri artık:(

Çocuğumla ilgili çözümü buldum.Şimdi kendimle ilgili arıyorum. Derin nefesle başladık hadi bakalım. Sonra belki biraz da terapi...

Burayı seviyorum. Katılımcı profili kaliteli.Ne güzel..
Sevgiler...


jildando

ben de hayır ı çok çok gerekmedikçe kullanmıyorum, alternatif üretmek güzel bir yöntem, ben bir de yol gösteriyorum, ve genelde izin veriyorum çok olmayacak birşey olmadıkça.
Mesela masaya çıkmak istiyorsa, ya da koltuktan atlamak, yanında olup nasıl daha güvenli çıkacağını gösteriyorum, ya da yere minder koyup üzerine atlayınca daha eğlenceli olduğunu.
Hem kız hem erkek çocuk tecrübe ediyorum şu an, evet farklılar. Kızım da hareketli ve tırmanmaya istekli bir çocuk ama oğlum daha maymun misali diyebilirim.

Ama tabiki hayır demek durumunda kaldığımız durumlar oluyor, orda da benim mantığım her hayır mutlaka ardından bir çünküyle gelmeli.


sappho

Evet, tebrikler mutlu_anne:)))
Cevaplamak için Üye ol