3 yaş için cimnastik mi,bale mi başlangıç olmalı sizce

hasankavak soruyor: 10

küçük yaşda spora başlanırken öncelikli olarak başlanması gereken bıranş temel cimnastik mi olmalı yoksa bale mi olmalı sizce 

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


chroma

Cimnastik hemen her spor türü için temel esneklik ve güç kazandırır. Biz cimnastikle başladık, çok severek gidiyor. Baleye zaten pek hevesi de yoktu. Önümüzdeki yıllarda kendi tercihine göre ya cimnastik, ya yüzme veya baleye devam ettirmeyi düşünüyoruz.


NlyOck

merhaba chroma


jimnastik için nereyi tercih ettiniz öğrenebilir miyim? biz anadolu yakasında maltepe'e oturuyoruz kızım 3 yaşını yeni doldurdu, jimnastik ve baleye hevesi var ve biz de göndermek istiyoruz


chroma

Biz Adana'dayız :) Çukurova Üniversitesi'nin haftasonu çocuklara yönelik gelişim cimnastiği ve ritmik cimnastik kursları var, oraya götürüyoruz.

Bu arada TDK'ya göre "jimnastik" yazmak gerekiyor (http://www.tdk.gov.tr/index.php?option=com_gts&arama=gts&guid=TDK.GTS.54927b0c801c14.74069727) ama federasyon"cimnastik" diyor http://www.tcf.gov.tr/ :))


NlyOck

bir adanalı olarak istanbul'da yaşadığıma üzüldüm şimdi :)


çok teşekkür ederim...


Serare

merhaba, öncelikle temel cimnastikle spora başlanması gerekir. Esneklik kazanması ileride spor yapsada yapmasa da hayatı boyunca faydasını görür. Ancak şunuda belirtmek istiyorum illede jimnastik yapsın diye ısrarcı olmayın.zira jimnastik çok zor, emek isteyen ve acı hissettiren bir spordur. Eğer çocuğunuz ilk günden sonra gitmek istemezse ısrarcı olmayın. 3 yaş zaten çok erken bir yaş egzersiz yapması için onu oyun alanlarına getirip beraber hoplayıp zıplayıp koşabilirsiniz. bu da kas ve kemik gelişimi için yeterli olur. Her çocuğu eklem açıklığı dediğimiz (esneklik) farklıdır bunu unutmayın.

şunuda belirtmek isterim eğe çouğunuzun ekstra cimnastiğe yeteneği yoksa bir- iki yıldan daha uzun süre yaptırmayın. bacak yapısında değişikliğe sebep oluyorzumre

https://www.facebook.com/Gymnasiam

ben buraya yolluyorum oğlumu. ticari kafaları olmadığı için çocugun yası ve gelişimine uygun değilse yollanmak istenen dal, söylüyorlar. dürüstler.
birde, küçükken cimnastiğe giden kuzenim, şuan ünv. dans kursuna gidiyor. küçükken yaptıgı cimnastiğin şuan ki dansa etkilerini anlatır. biribirinidesteklediğini, kolay adapte oldugunu vs.


guta

İstek Kolejinin haftasonu cimnastik kursları var anaokulu çocukları için. Dışarıdan da alıyorlar. Biz memnunuz, tavsiye ederim.


Sanemm

Küçük yaşta spor eğitiminin önemli olduğu inancındayım ama ne yazık ki bu inancı destekleyen spor okulu Ankara da bulamadık.

Ankara'da oğlumu götürdüğüm tanınmış bir spor okulu çalışma şekli ve pedagojik anlamda tam bir çelişki içerisindeydi. Spor hocası bir yandan, spor disiplini öğrenmeli diyerek anne babaya "su içmesi" konusunda bile müdahil olmamasını söylerken, çocukda zorlandığı noktalarda "annesi/babası tut elini" şeklinde anne babaya müdahillik hakkı veriyor. E haliyle de çocuk bu çelişkiye anlam veremiyor.

Anne babaların sürekli spor bölümüne alınması, çocukların kendini podyumda gibi hissetmesine neden oluyor ki, sporla birlikte kazanmaları gereken cesaret tam tersi bir anne/baba bağımlılığı haline dönüşüyor. Alışma sürecinin dışındaki bu podyum ambiyansında çocuk, spor okulunda "spor yapıyorum" havasında değil, "anne bak buradan nasıl zıpladım" havasında ☺

Mola zamanlarında çocuklara anlatılan hikayelerle, yemiş yememiş kıyaslamaları ise tam bir komedi. Bizzat spor hocası, "bir avuç hap içmiş hastanelik olmuş, elini prize sokmuş eli yanmış" örneklemeleriyle hikaye anlatmakta ki, aklına düşürme ve korkutma tekniği ve daha nicesi.

Sonuçta evet çocuk spor yaptı bedensel bir kazanım sağladı ancak spor esnasında "sen yapamazsın bebeksin, arkadaşlarıyla kıyaslamalar, molada aklının alamayacağı hikayeler" ile psikolojik olarak kaybetti.

Tüm bunlar soruyu soran arkadaşın, pedagojik bir kazanım elde etmesi için yazılmıştır.

Bu tecrübeleri edindiğim spor okulunun ismi bende kalsın, Ankara da olanlar gittikleri taktirde örneklemelerden kolayca anlayacaktır bahsi geçen spor okulunu.beyza_masal

 merhaba,

Biz Ankara'dayız. Baleye gidiyor kızım...kendisi seçti aslında. Tütüler, saçlar vs. çok hoşuna gidiyor..Hocaları da çok tatlı ve iletişimi çok iyi çocuklarla...İlk hftalarrda öylesine gider gibiydik ki şimdi bazı hareketleri çok iyi yapıyor.Sene sonu gösterileri olacak. :)


nisanimm

zaten cimnastıge de baslasa bale hareketleri gıbı hareketlerı olacak baslangıc old icin gecen yaz gıttı benimki cok sevdi benden ayrılmaz dedim ama ilk andan alıştı.. gosterı de yaptı bende arada kalmıstım bale mi cımnastık mı dıye ama baleyı secmiştık hangı kız cocugu sevmezki etekler susler cok tatlı oluyorlar yaaaaaaaaaaaaaaCevaplamak için Üye ol