Emzik bırakma yöntemleri

sunkey soruyor: 10

Merhaba ,


Aslında burada defalarca sorulmuş ama en tazesinden, başarılı emzik bırakma hikayeleri yardımcı olur. 1 ay sonra 15 günlük bir tatile çıkacağımızdan , 1.5 ay sonra emziği bırakma çalışmalarına başlamak istiyorum. Bir dönem kullanımı azaltma yoluna gitmiştik  ama maalesef daha kötü oldu, kaybetme korkusuyla daha da sarıldı emziğe. Ciddi bir aşk yaşıyor .Bu nedenle yavaş yavaş azaltmak söz konusu olmayacak gibi. 

Genelde uykudan önce alıyor ama ne yazık ki pusete ya da oto koltuğuna onsuz oturmuyor. Bu arada ben normalde arabada yolculuk boyunca yanına oturmuyorum ya da uykuya dalarken yanında beklemiyorum.Emziğin gidişiyle bu alışkanlıklar da sekteye uğrayacak gibi :( 

Umutlu, güzel bir hikayesi olan var mıdır, paylaşacak :) 

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


Kozzy

ben de bu ay sonu bıraktırmayı düşünüyorum. sokakta yavru kedılere vermeyı düşünüyorum. gozunun onunde bırakıcam onların memesı yokmuş annecım dıye :)

sorunca da bebek kedılere verdık demeyı düşünüyorum :)


sunkey

İyi fikir Kozzy :) Bir de biberondan süt içerek uyuyor, acaba biberona daha çok sarar mı :S Sizde durum nasıl, biberon kullanıyor musunuz ?


kpinar7

Merhabalar,

Ben kendi deneyimimizi paylaşmak istedim, benim oğlum doğduğu gün emziği aldı. Emmekte hiç sıkıntı çıkarmadı. Diş sürecimiz bitene kadar da (2.5 yaş) fazlasıyla ağlayan bir çocuktu o yüzden emzik bizim her zaman kurtarıcımız oldu. Ne zaman ağlasa verdik emziği sustu. Tabi yaş ilerlemeye başlayınca sadece ağlamalar değil normal zamanlardada daha sık kullanmaya başladı.Hatta son zamanlarda elinde 2-3-4 emzikle gezip, ağzına 2 emziği soktuğu zamanları bilirim:) Gündüz ve gece uykularına geçiş de tabi ki emzikle oldu hep. Genel durumumuz böyleydi.

2 yaşında kreşe başladı, dedim ya çok ağlardı kreşe alışma dönemindede bu sürdü, emzik yine orda kurtarıcımız oldu. Bu süreçte konuşma neredeyse hiç yoktu kelimeleri tek tek söyler ama konuşmazdı.

Kreşteki öğretmenimiz okula gittiği zaman emziği alıp akşam çıkarken vermeye çalıştı hep, ama bir süre sonra öğretmen sabah emziği aldığı an kıyamet kopmaya başlıyor sakinleşmesi uzun zaman alıyordu, bu durum sabah kahvaltısından öğle yemeğine kadar sürüp, bu yüzden yemek yiyemiyordu. Artık bırakma zamanı gelmişti.Buraya kadar anlattım çünkü ne kadar bağımlı olduğumuzu bilin istedim:)

1. Gün -> Bir cuma akşamı okul çıkışı emzik yok dedim, benim içinde ani oldu, hiç hazırlık yada alternatif planım yoktu, o gece sorunsuz uyudu, her zamankine göre geç uyudu ama uyudu sonuçta. Sorun gece uyanmasında başladı, ağlayarak uyandı, nasıl sakinleşeceğini bilemedi, tekrar uykuya dalması yaklaşık 1,1.5 saat sürdü.

2.Gün -> Bütün gün boyunca hiç emzik konusu gündeme gelmedi, ağlama sızlama yok, dedim süper bu kadar kolaymış demek ki, gece uykusunda zorlansada uyudu. Ama gece uyandı yaklaşık 3 saate kadar süren ağlama, uyuyamama, gözleri kapalı ama dalamadı bir türlü uykuya, o gece anneanne de bizdeydi en sonunda emziği kesip verdik. bundan sonra her gün biraz daha keselim ki, bir süre sonra ememesindi düşüncemiz.

3-4.Gün -> Kesik emzik elinde eskisinden daha fazla bir şekilde emziğe düşmüş bir şekilde kesik falan demeden emdi. Yalnız farkındalık inanılmaz arttı, emzik elinde yada ağzındayken bile emzik diye ağlıyordu. İçten içe hissediyordum durum bence kötüye gidiyordu. Bu günlerdede emziği kestim ama banamasın demedi hala emdi, arada çıkarıp bakıyor ama yine emmeye devam ediyordu.

5.Gün -> biraz araştırmalara başladım, emzik perisi hikayesini duydum, hemen bir oyuncakcıya gidip 5-6 paket küçük hediyeler alıp paketlettirdim. okul çıkışı emzik elinde eve dönerken emziği düşürdü arabaya. ben bu fırsattan yararlanıp alıp sakladım ve bulamadığımı söledim. Kendiside baktı bulamadı. Emzik yok ama sana hediye getirmiş emzik perisi diye söyledim ilk hediyeyi verdim.

Diğer günler hep arabada aramak istedi emziği, hiç bulamadık ve her gün bir hediye ile devam ettik, yaklaşık 5-10 içinde bitirdik emzik olayını. Ama gece uykularında uyanınca direk uykuya dalması yaklaşık 2 ay sürdü. Kararlı olmak çok önemli emziği kesip verdim, baktım durum daha da kötüleşti 2 gün içinde tekrar yok ettim, eğer kendi haline bıraksam eminim hala kesik emziği emiyor olurdu:)


sunkey

Çok teşekkürler, bu kadar uzun yazmışsınız :) Bu peri hikayesi belki tutabilir. Kızımda sizinki kadar bağımlılık yok gibi ama hafta sonları hep emzik peşinde. Bakıcımız söylüyor onunlayken uyku dışında sormuyormuş pek. Elbette zor olacak o kesin :(


fatmaank

Benim kızım emziği sadece uyumadan önce alırdı, 26 aydan sonra emzirmeyi hiç sorun yaşamadan bıraktık fakat bu dönemde gündüz emzik istediğinde anneannesi hayır diyemeyip verdiğinden emziğe düşkün hale geldi. Ben emzirme gibi azaltarak bırakır mı filan diye düşünürken, bir gün annemle kuşlara yem verdikleri yere yürüyüşten geldiler, bizimki emziğimi yavru kuşlar aldı götürdü diye söyleniyordu, gece çok ağladı, 2-3 gece kucağımda ağlayarak uyudu diyebilirim, sonraki bir ay filan her yem verme gezisinde kuşlara sorup durdu:( Yani bana göre biraz travmatik oldu fakat o 2-3 gece dışında aşırı huysuzluğu olmadı, sonuçta tamamen kurtulduk. Bence de emzik perisi iyi fikir fakat önemli olan herşeyde olduğu gibi kararlı olup geri adım atmamak.Kozzy

aklıma bir şey geldi; yavru kedilere verdik demeyi düşündüm ama bu kez de her sokağa çıkıp kedı gordugumde ağlama krızıne gırmesın ? bence degıstırmek lazım bu fıkrı.


sunkey

Ben de , kedilerden soğur diye korktum.


bluebamboom

Biberon perisi hikayesi benim de hosuma gitmisti. Bence cok hos bir biraktirma yontemi..tamamı burda: http://blogcuanne.com/2014/06/12/biberon-perisi/gsahingoz

Bizde 22 aylıkken bırakmıştık. Nasıl bıraktıracağım diye düşünürken kendiliğinden gelişti olaylar. Yatağa gitmeden önce rutin olan emziğini almaya gittiğimizde bir sürü karınca olduğunu farkettik emzikte anne pis dedi. Bende sen artık büyüdün bu emziği bebek karıncalar istiyormuş anneleri götürsün izin verelim mi dedim. Evet dedi ve birlikte çöpe attık. 2 gün geç uykuya daldı. 3.gün ağlıyarak istedi ve hikayeyi hatırlattım. 1 hafta her uykuya geçişte bunu anlattı. İçim acırdı veresim gelmişti ama tuttum kendimi. Çok huysuzlanmadı yavrum. Çocuklar bizden daha çabuk adapte oluyor yeni şeylere bence. Size kolaylıklar dilerim. Bizim hikayemizde böyle :)


Kozzy

emzıgı salı gunu bıraktık. bugun cuma :)

pat dıye bıraktırdım desem doğru olur sanırım. 10 gun kadar tatıldeydık. tatilden eve donunde oglen uykusuna emzıksız yatırdım. "memee memee" dıye 5 dak ağladı. tatılde bır yavru kopek sevmıstık uzun bır sure. emzııg yavru kopege verdık annecıgım, onun yokmuş dedım. uyurken sarıldığı bır oyuncak ayısı var, adı bobo. "bak annecıgım bobo nun da emzıgı yok, hadı bırlıkte uyuyun" falan dedım. tabı sureklı meme meme dıye ısrar ettı. duymamazlıktan gelıp nınnı soyledım ve uyudu. 3 saat kesıntısız uyurdu ama 2 kez uyandı ve yanına gıdıp dalması ıcın yardım ettım. ılk 2 gece uyandı ve uyuması 10 dakıka surdu. yanına gıttım surkelı ve ağladı.

ama dun gece kesıntısız uyudu. su anda oglen uykusunda. henüz uyanmadı.

herkese sıkı sıkı tembıh ettım, sakın emzıkle ılgılı bısey söylerse ılgılenmeyın. sakın emzıgını soyemeyın vs dıye :) sımdılık ıyı gıdıyor.Cevaplamak için Üye ol