Tracy hogg uygulayanlar yardımcı olabilirmi?

cooper soruyor: 10

Merhabalar ben bebeğime yaklaşık 2aydır tracy hogun easy yöntemini uyguluyorum. Düzeni güzel oturttuk bebeğim uyum sağladı. Fakat şöyle bi sorunumuz var gece uykusuna yatarken hiç bi sıkıntı olmamasına rağmen 4aylık olduğundan beri bebeğim gün içindeki uykularına ağlayarak dalıyo. Ne zaman uyku vakti gelse 15dk önceden odaya götürüyorum ortam hazırlığı yapıyorum emziğini verip kundak yaparken bi anda çığlığı basıyor. Pış pış pış yapmama rağmen çığlıklar atarak ağlıyor. En son yorgunluktan uykuya dalıyor. Hatta bazen tam gözler gidiyor tekrar ağlayarak emziği atıyo sora biraz daha uğraşmamla uykuya dalıyor. Hergün 3kere bunları yaşıyoruz. Çok nadir ağlamadan uykuya daldığı oluyor. Bunun nedeni ne olabilir kitapta bunla alakalı bişey yazmıyor. Acaba aşırı uyarılma olabilirmi diye bi kaç aktivite zamanında hiçbişeyle oynatmadım sadece kendim tek bi oyunccakla zaman geçirttim buna rağmen yine ağlayarak uykuya geçti. Yardımları bekliyorum.

Bu soruyu cevapla


22 Cevap


nurhayaty

Kudak ilk 3 ay diye biliyorum. Yarım kundağı ya da kundaklamamayı deneyebilirsiniz. 

Bir de 4. aya geçince rutin değişiyor siz zaten yeni rutine geçmişinizdir ama yine de hatırlatmak istedim. 


cancun

eğitim uygulamadım çocuk ne zaman isterse nasıl isterse öyle uyuttum. ağlayarak uykuya dalması bence iyi değil problem uykuya keyifle dalması lazım. bir dönem kucağımda gezdirerek uyuttum, bir dönme memede uyuttum, diş çıkarırken uyutamadım:)) vs. uyku eğitimi çocuğun büyüme ataklarında, diş döneminde ve hastalık döneminde bozulacak zaten. her çocuk farklı ama bu uyku eğitim yöntemleri hep bir. bence eğitime değil bebeğinizin ne sitediğini anlamaya çalışın. benim oğlum bir dönem ev tipi ana kucağında uyuyordu hafif sallayarak sonra ağlamaya başladı ve ben de emzirdikten sonra kucakta gezdirmeye başladım. sonra onu da istemedi ve bebek arabasının içinde evde gezdirerek uyuttum. bir tek ayakta sallanmadan hiç hoşlanmadı onu yapmadım:))çocuğunuzu fazla sıkıyor olabilirsiniz bu yöntem artık ona uygun olmayabilir vs.


hayriye80

şahsi fikrim ama bu yöntemlerin biizim topluma uygun olduğunu düşünmüyorum , kesinlikle şefkatten uzak yöntemler bence bebeğinizi öpe koklaya uyutun , bu yöntemleri uygulayan arkadaşların gazı ile ben de okudum açıkcası ama hiç benimsemedim ve uygulamadım , şu an kızım 22 aylık ve uyku düzeni va uykusu gelince kendi kendine yatıp uyuyor , bazen oluyor uyumuyor ama mutlu bir çocuk , öpe koklaya uyuttum ve hiç pişman değilim, tenkit amaçlı yazmadım fikrimi anlatmak istedim , sorunuz hakkında yardımcı olamayacağım ama kolay gelsin bebişinizi güle güle büyütün :)


AyseCeylanSonmez

Dediğiniz yöntemi bilmiyorum ama mayıs ayında online bir seminer varmış uyku eğitimi ile ilgili. Dilerseniz ona katılıp, psikologa sorun sorularınızı...Bildiğim kadarıyla katılım ücretsiz. Uyku çok önemliymiş bende bilmiyordum ne yalan söyliyeyim. Uzmanını bulmuşken (hemde ücretsiz =) sormak lazım! Kolay gelsin.


cooper

Öncelikle cevaplar için teşekkür ederim arkadaşlar. Bende ilk 2ay ona bırakıyodum istediği zaman uyusun istediği zaman uyansın diye baktımki gece uyanıyo uyutmak için 1saat evin içinde gezmem gerekiyor. Ayrıca sabahları yarım saat uyuyup uyanıo ve sürekli kucakta durmak istio uykusunu alamıyo huzursuz oluyo bu işe dur demenin vakti geldi diye düşündüm.. Ben bu yöntemi uygulamaya başladıktan sonra uyanık geçirdiği vakitlerde kendi kendine 1saat 1bçk saat oynadığı oldu. Mesela kızım 19.30da uyuyup sabaha kadar 1veya 2kere kalkmaya başladı. Uykulardan uyandığındada çok neşeli ve dinlenmiş oluyor. Yani çok şükür bu düzen olayına kızım çok güzel uyum sağladı. Tek sorunum bu son 2haftadır sabah 3gündüz uykusunda ağlamalara başlamasıydı. Kesinlikle ağlamaya bırakmıyorum sürwkli sakinleştiriyorum yanında oluyorum sanırım sorunun kaynağını buldum bn 3saatlik rutinden 4saate geçmemiştim çünkü 3bçk aylıkken denemiştim dayanamamıştı 2saat uyanık kalmaya ama şimdi hazır sanırım bugün ilk defa denedim daha hafif mırıltılanmalarla uyudu. Yinede easy yöntemini uygulayan arkadaşlar akıllarına başka fikirler gelirse paylaşırlarsa sevinirim.kakamel

Soru sahibinin uslup sorunu nedeniyle kendisine vakit ayirip cevap yazmis olmaktan pismanlik duydugum icin cevabimi siliyorum.


cooper

Ya arkadaşlar sürekli niye zıt görüşlüler cevap yazıyor. Ben bebeğimin bundan mutlu olduğunu ve gayet uyum sağladığını söylüyorum. Easy yöntemi bebek doğduğundan itibaren uygulanıyor siz galiba kitabı okumadan ezbere cevap veriyorsunuz. Siz herşeyi bebeğinize bırakmış olabilirsiniz ama ben bu düzeni uygulamaktam oldukça mutluyum bebeğimin her ağlamasının nedenini tahmin ediyorum acaba açlıktanmı yoksa can sıkıntısımı yoksa uykusuzlukmu olduğunu hemen anlayabiliyorum. Ayrıca bebeğim 3 düzenli gündüz uykusu uyuyor geceleri 2kere kalkarak 10saat kesintisiz uyuyor. Easy benim ve bebeğimin hayatını kolaylaştırdı. Bizim maşallah çok güzel bi düzenimiz var. Buraya bunu anlatmaya gelmedim ama bu kadar bi insanın üstüne gelinmezki.. Ben buraya benim yöntemimi eleştirin diye bi soru sormadım yazdımki bu yöntemi uygulayan varsa baksın uygulamayanlar bakmasın.


cooper

Ayrıca çocuğu rahat bırakın yazmışsınızda ben gidipte onu zorla ağlatarak uyutmuyorum ztn uyku sinyalleri veriyor ama uyumakta güçlük çekiyordu çok şükür 4saatlik rutine geçtik şuan düzeldi. Meğer sorunumuz buymuş. Ayrıca bende bebeğimi uyanık olduğu her an öpe koklaya konuşarak oyunlar oynatarak büyütüyorum. Bebekler düzeni severler kendileri kendilerine bi düzen oluştururlar ztn istesenizde istemesenizde. Düzen demek hem anneye hem bebeğe huzur getirir. Bebek uykularını güzel alır güzel beslenir. Bebeğim uyumuyor huzursuz diye bişey olduğuna inanmıyorum(sağlık sorunları, diş vb. Dışında tabiki) Önemli olan onun isteklerini anlayabilmekkakamel

Soru sahibinin uslup sorunu nedeniyle kendisine vakit ayirip cevap yazmis olmaktan pismanlik duydugum icin cevabimi siliyorum.


hayriye80

sevgili cooper bebeğimde ben de çok huzurluyuz yazmışsınız ya , bu 2 paragraf yazının huzurlu bir annenin yazısı olduğuna inanmak biraz zor gerçekten , ama ilk yazımın sonunda da belirttiğim gibi benimsediğiniz yöntemde ve bebek büyütmekte tüm annelere dilediğim gibi size de kolaylıklar dilerim , bebeğinizi güle güle büyütünCevaplamak için Üye ol