Süt Ürünleri Diyeti Nasıl Açılır?

ayse_deniz soruyor: 10

Merhabalar
Biz geçen hafta Deniz'e keçi peyniri denemesi yaptık ve başarılı olduk. Önce 5 gün ben yiyip emzirdim; bir şey olmadığını görünce Deniz'e vermeye başladık. 1 haftadır yiyiyor ve bir şey olmadı. Benim merak ettiğim ona herhangi bir şey denerken peynir, yoğurt, vs. bende yemeye devam etmelimiyim? (ona denerken ben yemiyorum) Birde siz rejimlerinizi pat diyemi açtınız yoksa kademeli bir şekildemi ? Sonuçta bize peynir, yoğurt, katı yağ, tereyağ vs. vs. yasak. Bir anda hepsini yemeyemi başladınız? Keçi peyniri yiyebiliyorsa inek peyniride yiyebilirmi ? Bizim bazı meyvelerede (mesela elma), kuzu etinede alerjimiz var, süt alerjisinin geçmesi demek bu besinlerede alerjimizin geçtiği anlamına gelirmi ? Alerji mamalarınızı bu dönemde kullanmaya devam ettinizmi ? Teşekkürler...

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


skisac

Merhaba Ayşe,
bende 3 ay önce %100 keçi penirine başlamıştım. marketteki her ürün %100 keçi değil, bu nedenle mutlaka keçi peyniri denilsede okuyarak almak gerekiyor.  Eymende denizdeki kadar kısıtlama yok, sadece süt ürünleri yasak.
Keçi peynirini eymene hiç verdirmedi sadece ben kahvaltıda kibrit kutusu kadar yedim ve emzirdim. 1,5 ay sonra eymende geçmeyen bir kuru öksürük başladı. Kontrolde doktora sorduğumda peynirden olabilir dedi ve tekrar bana yasakladı. Eymende zaten fiziksel olarak anlaşılan bir tepki vermiyor süt alerjisi ama yine peynir bana yasak. eymenin gıcık öksürükte geçti.
Ben nedense bu öksürüğün alerjiden kaynaklandığına inanmıyorum ama neyse bir süre daha dayanacağım.
Ben keçi peyniri yerkende eymene uykusunda alerji maması vermeye devam ettim ama ben senin mamadan kullanmıyorum. Aptamil HA kullanıyorum.


ayse_deniz

Teşekkürler skisac. Bencede Eymenin öksürüğünün peynirle ilgisi yok gibi. Peki sen Eymene ne zaman peynir, yoğurt vereceksin ? Daha önce hiç verdin mi?


skisac

ben 6. ayında ek gıdaya başladığım anda yoğurt ve muhallebiye de başladım. ama hiç sevmedi, bunun dışında hiç bir belirtide vermedi dışarıya, ne kakasında ne teninde ne huzurunda bir sorun yoktu. ama yemek istemedi... 8. ayda hadi peynir yesin dedi. onuda sevmedi. 9 aylıkken test yaptırdı çok yüksek süt alerjisi var dedi. testi yapmadan bir hafta önce bulgur pilavı ile karışınca seve seve yemişti yoğurdu, sütaşında orman meyveli yoğurdunu sevdi sadece ben meyve katınca asla yemedi.
12 kasımda kontrolümüz var gidince tekrar konuşacağım test yapalım diye.
o kan testide sinir ediyor beni oğlumun canından can gidiyor kan gelmiyor eli morarıyor hastane inliyor çığlıkları ile çok zor kan aldırmakta.


wonderwoman

Skisac, aptamil ha'da inek sutu proteini var, sanirim sorun olmuyor sizde verirken. Biz pregomin kullandik o da sadece kahvaltisina ve tadindan nefret etti. Ha'nin tadi nasil?


skisac

HA nın alerjen tıbbi mama olduğu yazıyor üzerinde, sizin kullandığınız ve neotec di sanırım bir mama daha var onları sordum doktoruma ben bunu kullanıyorum ama alerjisi olan başka mama kullananları var diye mama isimlerini  belirttim. ben onları kullanmanı istemiyorum onlar rafineri demişti. bende uzatmadım.
Ben sütüm yetmediğini sandığım dönemde normal mama vermeye çalıştığımda da hiç içiremedim. Normal mamaya göre bununda tadı acı. uyanıkken bu zamana kadar hiç içiremedim mamayı. sadece uykusunda içiriyoruz onuda anlamadığından lıkır lıkır içiyor. :)
gündüz iki kere uyuyor iki kerede mutlaka mama veriyoruz. gece yattıktan yarım saat sonra veriyorum. birde sabaha doğru bir kez veriyorum.
min 500 ml süt içmesi gerekiyor artık sütüm bunun ancak yarısından biraz azını karşıladığından gece yemek yemeden yattığından uykusu mama ile geçiyor.
Ben anne sütü ve mama ile kahvaltı yaptığımda bulamac gibi olduğundan hiç yediremedim.ayse_deniz

Skisac wonderwoman doğru söylüyor.  Belkide alerjiniz geçmiştir sizin yoksa HA' ya  tepki verirdi. İnşallah geçmiştir :)))


wonderwoman

Doktora sordum, iciremedim dedim ama emzirdigim ve kalsiyum takviyesi aldigi icin sorun olmaz dedi. Yine de vermeye calismali miyim? Ya da ha'yi denemsem mi bende?


skisac

kullandığınız mamayı uykusunda vermeye çalışsanız belki benimki gibi içebilir. Çünkü Eymende uyanıkken versen ağzını açmıyor ve deviriyor biberonu yere.  ama biberonda anne sütü olduğunda içiyor. Anlayacağınız mamanın tadını sevmiyor. sizin mamayı uykusunda içmezse bence benim mamayı doktorunuza danışıp alabilirsiniz. Carrefour ve eczanelerde rahat bulunuyor 26 tl fiyatı.
Uykuda mama içirmenin doktor iyi olduğunu söylemişti gelişim açısındanda.Tosuncuk

İnek sütü ve yumurta beyazına alerjimiz var.Keçi ürünlerini 11.aydan beri tüketiyoruz.Geçişleri kademeli yaptık.peynir yoğurt ve süt şeklinde.Önce emziren ben denedim.Sorun olamdıysa kızımda denemeye başladık.Kızım bu besinleri tüketirken ben kesmedim.Bende yemeğe devam ettim.Sadece emzirdim.Doktorlarının ısrarlarına rağmen mama kullanmadım.Her besin farklıdır bence.Süt alerjisi geçse bile elma devam edebilir diye düşünüyorum.Kolay gelsin


ayse_deniz

Teşekkürler Tosuncuk bende senin yaptığın gibi rejimimi açıcam. Bu hafta yoğurt deniyorum. İnşallah hepimizin bebişleri biran önce alerjiden kurtulur.


Cevaplamak için Üye ol