emzirmekmi emzirmemekmi sizce?

minammm soruyor: 10

arkadaşlar kızım 15 aylık emziriyorum hala fakat kahvaltı etmiyor yemek bile yemiyor anca bizimle birlikte 2-3 kaşık yiyor ve 10 kilo kilosu çok düşük doktorum emzirmeyi bırakma diyor ama üzülüyorum kızım yaşıtlarına göre çok cılız kaldı ve bu aralar her ağlamasında memeye koşuyor dün akşam bile misafirlerin içinde gögüslerimi açmaya çalıştı artık onu bir kurtarıcı olarak görüyor sanırım bıraktırıcam artık memeyi çok aç kalınca mecbur yemek yer diye düşünüyorum umarım iyi yapıyorumdur...sizce?

Bu soruyu cevapla


31 Cevap


fistikcik

Maalesef yanılıyorsunuz. bebeklerin anne sütü aldığı için yemek yemediği doğru değildir. Probleme tersinden bakıyorsunuz. Kızınız anne sütü aldığı için yememezlik yapmıyor. Yeme problemi yaşadığı için açığını anne sütüyle kapatmaya çalışıyor. Önce yeme problemini çözmeniz gerekir.
- Daha önce yesin diye zorla kaşığı ağzına tıktınız mı ? Sevmediği şeyleri yemesi ya da doyduğunu belirttiği halde yemesi için zorladınız mı ? Yemek için zorlamak çok uzun sürecek yeme problemlerine sebep olur. Asla zorlamayın çocuğu.
- Hala püre ya da bulamaç ağırlıklı mı besliyorsunuz ? Bunun yerine ev halkının yediği yemeklerden tattırdınız mı ? "Ancak bizimle birlikte bir iki kaşık yiyor demişsiniz". Aslında bebeğiniz size yol gösteriyor. Masaya sizinle birlikte oturmak ve sizin gibi yemek yemek istiyor. Püre ya da bulamaç değil.
Yenek saatinde ev halkı masaya birlikte oturun. 14 aylık bir bebek artık herşeyi yiyebilir. Boğazına kaçma riski taşıyan ufak ve yuvarlak besinler -fındık ve üzüm tanesi gibi- besinler hariç her şeyden verebilirsiniz. Mama sandalyesinin tepsisine ev halkı için ne piştiyse koyun. Örneğin karnıbahar mı pişirdiniz ? Koyun önüne bir iki adet karnıbahar. Önce oynasın, keşfetsin, yere atsın. İsterse saçına sürsün. Karışmayın. (Yere bir muşamba sererseniz, bebeğe de kollu bir önlük giydirirseniz problem olmaz). Bir süre keşfedecek, sonra yiyecektir. Bu ayda bir bebek artık kendisi yemek ister. Dökse de, saçsa da. Çok az miktar yese de. Önemli olan kendisinin yemesidir. Ancak böyle yemek saatleri onun için işkence değil, eğlenceli bir hale gelebilir. Bu şekilde besinlerin nasıl tutulacağını, kıvamlarını ve tatlarını öğrenebilir.
Sıvı ya da yarı-sıvı besinler için (yoğut gibi) de siz ona yedirirken eline verin bir kaşık. O da kaşıklasın kaseden. İsterse döksün, önemli değil. Sizi taklit etmek onun için çok eğlenceli olacaktır.

Ayrıca 14 aylık bir bebeğin iştahı 7 aylık bir bebek kadar olmaz. Yiyeceği miktarlar artık çok azdır. Çünkü eskisi kadar hızlı büyümeye ihtiyacı yoktur, kilo alımı azalmıştır. Dolayısıyla yediği miktarlara bakıp "ama bu çok az" demeyin. Bırakın kendisi az yesin, ama kendisi yesin. Açığı varsa da da anne sütüyle kapatsın. Bu şekilde en sağlıklı beslenir.
Bu konuda çok ihyi bir kitap var "Çocuğum yemek yemiyor", yazarı carlos Gonzales. "Çocuğunuzun 3 kaşık değil, 3 adet makarna yenesine şaşırmayın, midesi bu kadardır" diyor. Siz de daha fazlası için zorlamayın onu. Koyun önüne 3 tane makarna. Hepsini yerse mutlu olursunuz. Yemezse de anne sütünden tüm ihtiyacını alır zaten der ve geçersiniz.

Size önerim bu yolu izlemeniz ve anne sütünden kesmemeniz. Yoksa hem anne sütünden mahrum, hem de yeme problemi devam eden bir çocuğunuzun olma riski var. Geçen gün parkta gördüm böyle bir örnek. Annesi hamile olduğu için 12 aylık bebeğini sütten kesmiş (hamileyken de emzirebilirdi aslında ama orada bunu detaylı konuşabileceğimiz ortam yoktu). Bebek şimdi yemek yemeyi reddediyormuş. Annesi bunu anlatırken bebeğin elinde bir gofret vardı. Ben de "E bakın yiyor işte" dedim. Annesi "Ancak böyle gofret yiyor işte" dedi. Bebeğe ve annesinin haline üzüldüm. Böyle bir durumda olma riskini almayın bence.


minammm

nergiskokusu doğru demişsin vicdan azabı tabiki duyarım ama çok karasız kaldım sırf onu düşündüğüm için böyle bir karar almaya çalışıyorum güzel yorumun için saol

fıstıkcık bebeğim yemek yesin diye artık masada değil yer sofrasında yemek yiyoruz eşimle yeterki bizimle oturup bişeyler yesin diye ona kendim hiç sewmediğim hatta nefret ettiğim halde brokoli ve kereviz çorbası yapıyorum bu yaşıma kadar hiç yemedim ve oda beni görüp yesin diye bende yiyorum ama 2-3 kaşıktan ibaret sabahları sadece sucuk ve patates kızartması yiyor yediğim herşeyden yediriyorum ama yemiyor geceleride muhallebi yapıyorum onu güzel yiyor ama kilosu hala 10 olması çok üzüyor beni haftaya salı tam 15 aylık olcak ve 1 yaşındaki çocuk kilosunda kızım


neretva

Ya emzirmeyi bıraktığınızda hiç yemek yemezse? Katı gıdalara iyice alışmadan bence de bırakmayın. Öğünlerde önce emzirmek yerine artık 15 aylık olduğu için önce yemek vermeyi teklif edebilirsiniz. Arkasından emzirirsiniz. Bazı bebekler katı gıdaya daha yavaş geçiyorlar, bu normaldir. Kilosu az diyorsunuz ama genetik yapısı nasıl? Genel hali nasıl? Neşeli, hareketli bir bebekse, uykuları iyiyse belki yapısı böyledir.


PembeTavsanim

Kizinizi dusunuyorsaniz anne sutunu kesmeyin , o cok degerli bir besin tek basina bebeginizi iki yasina kadar bile buyutebilir .

Kilosu ortalamanin 400 gr altinda bu cok degilki? alt sinirin ise neredeyse 3 kilo ustunde. Ustelik onemli olan boy gelisimi diye dusunuyorum ; boyu kac?
ezgiceylin

inanın emzirmemek çözüm olmayacak.anne sütü çok değerli sütünüzde varsa ne güzel mahrum etmeyin bence.ben 5 gün sonra doğum yapıcam kızım 12 aylık onu hala emziriyorum.inanın bu göbişle ben emziriyorsam size zor olmamalı.kızınızın kilosu normal bence alt sınırlarda değil.sadece extra vitamin kullanın yeteri kadar çeşitli beslenmediğini  düşünüyorsanız  


minammm

boyu 76cm kızımın haklısınız ne zayıf bebekler var ama yinede üzülüyorum ama herkes emzirmemi söylüyor doktorum bile herşey bebeğimin iyiliği için


fistikcik

Minamm, kendinizi gereksiz yere üzüyorsunuz.
Bir yaşından sonra çocuklarda kilo artış hızı çok çok yavaşlar, yılda (bakın ayda değil, yılda) 1-2 kilo alırlar. Bebeğiniz 1 yaşına 10 kilo ile ideal bir ağırlıkla girmiş zaten. Şu anda 1 yaşının üzerinden 3 ay geçmiş sadece. Bu bebek 1 yılda 1 kilo alacaksa 3 ayda 10 kiloyu henüz geçmemesinden daha doğal ne olabilir ?
Bize inanmıyorsanız bakın iki ayrı uzman aynı şeyi söylüyor :

Hayatın ilk yılında ölçümler
Prof. Dr.  ATİLLA BÜYÜKGEBİZ
http://www.anneoluncaanladim.com/yazarlar/5/atilla-buyukgebiz/769/hayatin-ilk-yilinda-olcumler

Bebeklerde kilo yönetimi
BAŞAK KEFELİ
http://www.anneoluncaanladim.com/yazarlar/40/basak-kefeli/1338/bebeklerde-kilo-yonetimi

Eğer daha fazla kilo alsaydı endişelenmeniz gerekirdi. Bebeğiniz ne kadar yemesi gerektiğini biliyor, siz boş yere endişeleniyorsunuz.

Bu arada yazdığınız bazı detaylar dikkatimi çekti. "Brokoli ve kereviz çorbası yapıyorum, yemiyor" diyorsunuz. Çorba olarak yapmayın, pişirdiğiniz sebzeleri eline tutuşturun. Kendisi yesin. Kereviz ya da brokoli olması şart değil. Bir sebzeyi sevmemesini sorun etmeyin, mutlaka sevdiği başka bir sebze vardır. (Ama bu sevmediği sebzeyi düzenli aralıklarla tekrar önerin, fikri değişebilir).
"Kahvaltıda sucuk ve patates kızartması yiyor" demişsiniz. Sucuğu tanıdığınız bir kasaba kendiniz yaptırmıyorsanız bebeğinize vermekten kaçının. Marketlerde satılan sucuklara koruyucu madde olarak nitrit ekleniyor, bu sadece bebekler için değil, herkes için zararlı. Patates kızartması da çok sağlıklı bir seçenek değil. Elbette çocuklar patates kızartması da yiyecek, ama hergün çok iyi bir fikir değil, arada sırada olmalı. Aslında bu iki yiyeceği sevmesinin sebebinin kendisinin eliyle tutarak yiyebildiği için olduğunu düşünüyorum. Başka yiyecekleri de kendisinin yemesine fırsat verirseniz onları da sevecektir. Kısacası artık siz yedirmeyin, bırakın kendisi yesin.ema

Oğlumda artık emmeyi ihtiyaçtan çok zevk haline dönüştürdü.Ben bundan sonra izleyeceğim yol belki sizede yardımcı olur kesinlikle onun istediği zaman değil benim istediğim zamn emicek emme isteği geldiğinde onu başka yönlere çekip oyalayacağım.Daha önce çok emdiği için karnı açıkmıyor yemiyordu onu halettim yemeklerden 2saat önce kesinlikle emzirmiyorum.


fistikcik

Aishwarya, bizim kız gece gündüz bol bol emer, ve yemeklerini de yer... Mesele anne sütü alması değil, yeme problemlerinin çözülmesidir. Bebeğin kendi kendine yemesine fırsat verilmesidir. Bakınız yukarıdaki mesajım....Cevaplamak için Üye ol