Gece beslenmesini kesmek istiyorum!!!

tubafirat soruyor: 7

selam hanımlar ,

9 aylık oğlum gece 2 defa bazen 1 defa mama için uyanıyor.. beni 5 ayda emmeyi bıraktı o zamandan bu yana devam sütü kullanıyorum. gece uyumadan son öğün pirinç unu, tahıllı kaşık maması vs.. denedim ama mutlaka aynı saatlerde 2 defa uyanıyor. her uyanmasında en az 120 ml devam sütü içiyor.. gece beslenmesini 1 yaşına kadar azaltarak kesmek istiyorum.. günlük en az 700 ml devam sütü tükettiği için ve bu da ona gayet yeterli bi miktar diye düşünüyorum.. ve artık o da bende geceleri kesintisiz uyusun istiyorum.. ne yapabilirm? yalancı emzikle oyalanmıyo biberon olmazsa ağlamaya başlıyo:( lütfen yardım edin tecrübeli anneler?

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


CigdeM_eC

takipteyim ve yazdklarını bire bir yaşyrm tabi bu arada bizde emme azlmaları krizleri başladı açıkçası ne kolymş emzrek ne güzelmşş sırf bunun için bi kere daha doğurablrm ;)) abartmayalım dimi.;))

 

ama ben gece 2 defa kalmya razrym saat başı bazen de saatte 3 kere ..

sabah bazen sinirden işe gideken cocugn yüzüne bakmadan gtmşm ve bütün gün vijdan yaptm kendme ..kime yapıysam yine kendme..

ama bende denedm karnı doyrsa daha i uyurmş falan die..gece mamasını..yok efendm banamsn demedi ..şimdi devam sütü dayandramyrm küçük hanıma ;))

 

sevgiler


CokBilmis

Aynı saatlerde kalkıyorsa alışkanlık yapmıştır. Öncelikle bu alışkanlığı kırmanız gerekiyor.

Diyelim 10'da yatıyor ve 2'de ve 5'te uyanıyor. Saatinizi 1.30'a kurup, o uyanmadan siz onu uyandıracaksınız. Odasına gidip altını değiştirebilirsiniz mesela ışığı açmadan. Bir şekilde tam olarak uykusu açılmadan, hafif ayılmasını sağlamalısınız. Böylece saat 2'de uyanmayacaktır. Ertesi gün 1.45'te, sonraki gün 1.15'te vs sürekli farkl saatlerde uyandırın ki saat 2'de uyanmaya mecali kalmasın. Böylece alışkanlığı kırılacaktır.

Saat 5 uyanmaları için de aynı yöntemi deneyin.

Eğer farklı saatlerde olsa da uyanıp mama istiyorsa, bu sefer de mama alışkanlığını kırmanız gerekecektir.

Ben kızıma hiç mama ya da muhallebi ya da kaşık maması vermedim. Üstelik 4 aylıkken gece beslenmelerini de kestim. Yani acıktığı için uyanmıyordur. Yalnız bu durumda ağlatmaktan başka bir yöntem bilmiyorum. Uyanıp mama isteyecek, siz de evrmeyeceksiniz. Mama içmeden uyuyamadığı için sinirlenecek, gerilecek ve ağlayacak. Siz ise tüm o ağlamalara katlanıp, sakin kalmayı başarmak zorundasınız. Ninniler söyleyeceksiniz, ikna edici sevgi dolu konuşmalar yapacaksınız, kulağına güzel sözler fısıldayacaksınız, yanına yatıp sarılacaksınız vs vs bir şekilde ağlamadan tekrar uykuya dalmasını sağlamaya çalışacaksınız. Eğer 1 kere ağlamadna uyumayı başarırsa, devamı gelir zaten.

Kolaylıklar diliyorum.


tubafirat

ağlatmadan uyutmak benim için biraz zor olacak çünkü oğlum kendi kendine uyuyor 4 ayından beri sallamıyorum ninni vs.. uyuması için ben bişey yapmıyorum.. sadece yalancı emziği ve müziği lazım ama gece mama için kalktığında bunlarda onu kesmiyor gece çayı denedim su denedim istemiyor.. onun uyanma saatinden önce uyandırmayı deneyeceğim bu gece umarım işe yarar... bende acıktığı için değilde alışkanlık için oldğunu düşünüorum ama 150lik devam sütünü mideye indirmeside cabası oluyo yani acaba acıkıyomu diye de düşünmeden edemiyorum:( başka fikirleri olanlar varsada denemeye hazırım:)CokBilmis

Uyutmadan önce karbonhidratlı yedirmemenizi de ayrıca tavsiye ederim. KArbonhidrat kan şekerini aniden yükseltip bebekte uyku isteği yaratır ama sonra kan şekeri aynı şekilde aniden düşünce bebek uyanır. Bu nedenle gece yatmadan önce muhallebi, hazır mama vs de vermenizi tavsiye etmem. Meyve yiyip yatırıyordum ben kızımı, yeterli geliyordu.


burmeh

bunu hiç düşünmemiştim. ben akşam yemeğinden sonra yatmadan önce devam sütünü veriyorum. zaten onu içmeden uyumuyor. ama hep muhallebi ver tok tutar dediler bana. oğlum muhallebi sevmediği için yediremedim.
ben de bu akşam gece yatmadan önce çorba vermeyi deneyeceğim. umarım işe yarar.
bizim en büyük problemimiz gaz sorunu. 200 cclık mamayı gece yattığıı yerde içiyor. bu hem kulağı için zararlı hem de midesi dolunca sindiremıyor. bütün gece kıvranıyor


burmeh

dün akşam yatmadan yarım saat önce yarım kepçe çorba içti. 11buçukta uyudu. gece 1buçukta uyandı su verdim. 5e kadar uyudu 5te mama verdim 7buçukta uyandı. en azından gece 3te kalkmadı


HANCAN

aşağıya benzer bir soruyu daha önce soran bir anneye yazdığım cevabı yapıştırıyorum. bu yöntemle başarılı olup gece beslenmesini tamamen kestiklerini söylemişti sonrasında. umarım bu sorunu yaşayanlara yardımı dokunur:

Ben oglum 6 aylikken ek gidaya geciste bEslenme uzmanina gitmistim. O zaman bana gece beslenmesini keserken ( biz mama veriyorduk) mamayi azar azar sulandirmami mesela ilk haftA 120 cc suyA normalde 4 olcu mama koymak gerekiken 3 olcu koyup 1 hafta sonra bir olcu daha azaltip bu sekilde en sonunda sade suya gecip birakmayi onermisti. Bizde gerek kalmadi ama bence fena bir yontem degil deneyebi ilirsiniz sutu unutmuyorsa azar azar sulandirip suya gecip birakmayi deneyin bir de. Cok cok kolay gelsin..Cevaplamak için Üye ol