Anaokullara sesleniş ve serzeniş; bilen anne babalardan öneri bekliyorum.

shang soruyor: 10

Herkeze merhaba,

Kızım için 2 yaşından bu yana 2 okul değiştirdik. Şu an hali hazırda gittiği 3. okulundan da memnun değiliz. Sebebine gelince . çocuklara katı sert tutumla yaklaşmaları, çocuğa flashdisc ,boş kap veya sünger muamelesi yapmaları ( çocuğa  ne kadar bilgi verirsen alır mantığı ) çocuğun hareket kabiliyeti ve ihtiyacının kısıtlanması ( “Can yerine otur” gibi… 30 dk belki de hiç hoşlanmadığı ve sevmediği bir faaliyette bulunmaları sandalye üzerinde ya da ayakta …) sene başında sertifika ve programına aldanıp kurumsal yapının hat safhada olduğu  bir okula verdik. Ve vadettiği şeylerle çocukların üzerinde uygulanan şeyin çok farklı olduğunu farkettik. Öğretmen veli ve okul binası bermuda şeytan üçgeninde kızım arada şimdiden otur- kalk şunu kes bunu yapıştır, şu İngilizce şarkıyı şöyle … “ söyleyemiyorsun daha yüksek sesle söyle “nin,  amiyane tabiriyle kölesi  olmuş durumda. Bütün bunlardan sonra kızımı okuldan hemen almam gerekir ama aradıklarımı bulabileceğim bir okul bulmadan önce buna cesaret edemiyorum.

görüştüğümüz  bütün anaokulları bu zihniyette . yemek konusuna hiç değinmiyorum . yumurta için örneğin..  nerdeyse her markette bulunabilecek organik yumurtayı tercih etmemelerini anlayamıyorum. Ya da tam buğday ekmeği gibi . Her ikindi kahvaltısında neden kuruyemiş meyve gibi sağlıklı gıdalar vermek yerine rafine şekerli rafine unlu tatlı ve unlu yiyecekleri saplantı haline getirmelerini de anlayamıyorum.

Çocuğa insan gibi davranıldığı , saygı duyulduğu, onurunun kırılmadığı , serbestçe birbirleriyle iletişim kurdukları . etkinliklere zorlanmadıkları, çocuk  arkadaşıyla konuşurken öğretmeninin araya girmediği( ne de olsa biz de onlardan aynı şeyi talep ediyoruz öyle değilmi !!. “ büyükler konuşurken araya girilmez “ çocuklar konuşurken de araya girilmez “ )

çocuğa boş kab , sünger muamelesinin yapılmadığı

Organik gıdaların verildiği ( sertifikalı olacak tabi J )

Öğün aralarında kuruyemiş meyve gibi sağlıklı kombinlerin yapıldığı

Plastik tabak çatalın kullanılmadığı

Güvenlik , ısınma gibi şartları da sağlayabildiği

Çocukların en az 2 saat güneş aldıkları yaz kış dışarda koşup oynadıkları ve müdahale edilmediği ( koşma , atlama denmediği… ) ( anaokullarının oyun bahçelerine yanından geçerken şöyle bir bakın bütün çocukların sakin ve kontrollü oynadıklarını görürsünüz .bu kötü bişey mi ? hayır değil elbette . ama dikkat edin böyle olmaları gardiyan gibi tepelerinde dolaşan öğretmenden de kaynaklanabilir.   )

Ve daha da önemlisi,  istediği zaman dışarı çıkıp oynadığı ve bu isteği ikiletmeyen bir öğretmenin olduğu  .. sevgili anaokullarımız size sesleniyorum !!!!!! veliye kibar ve efendimci davranış; çocuğa geldiğinizde nedense  despot  otoriter saygısız ve onur kırıcı davrandığınızı artık kabul edin.  Bu yaptığınızı da “ aman efendim biz disiplin veriyoruz “ un arkasına sakladığınızı da kabul edin. Hazır okullara seslenmişken kısa bir disiplin bilgisi vermek isterim. Bakalın disiplin aslında ne imiş : Doğal disiplin sadece ve sadece evrensel sebep ve sonuçlardan oluşur. Örneğin doğadaki bir çita zebrayı yakalayamadığı zaman bunun tek bir sonucu vardır . o da aç kalmaktır. kokarca tarafından enseye şaplak atılması  ya da “ diğer hayvanların yanında “ ne kadar yavaşsın diye ayıplanması değildir. Ya da tersi… yakaladığı zaman sonuç olarak bir keçiden yıldız aldığı veya diğer hayvanlarında eşlik ettiği  geviş getirerek gevrek gevrek söylenen “aaafeeeeerrrriiin “ denmesi değil , karnının doymasıdır.  Yani  ödül ve cezanın kendilerine verildiğinde onur kırıcılığını yaşayan bir öğretmen ( ki çoğu insan bu farkındalığı henüz kazanmadı ) aynı davranışı bir çocuk üzerinde denerken bunu düşünmelidir.

 

Ve en önemlisi olumsuz kelimenin kullanılmadığı. Her cümlenin çocuk için olumlama içerdiği konuşmaların olduğu . ( o kadar bilincimizi kaybetmişiz ki kızımın gittiği okulların bir tanesinde öğretmen benim yanımda kızıma “…… aaa unuttunmuuuu … aa ne çabuk ama daha dün yapmıştık” dedi .benim yanımda!!!- her kullandığım kelimeye dikkat ettiğim bir konuda- öğretmenin gösterdiği fütursuzluğa bakarmısınız!

 

Bu şartları sağlayabilen anaokulları , bu uyanışın içine girmiş anaokulları ve daha da önemlisi öğretmenler.  lütfen bana özelden mesaj atınız. Görüşelim.

Sevgili anne babalar sizlerden bilgi- görüş- okul önerisi  rica ediyorum. anaokuluna alternatif olabilecek tüm yollara da açığım . 


Bu soruyu cevapla


49 Cevap


ipekkusgoz

Çok işiniz, işimiz. Geçen yaz Bakırköy'de evimize yakın 7 tane kreş gezdim.Hepsi al birini vur ötekine şeklindeydi. En sonunda bunlara gideceğine hiç gitmesin deyip bıraktım işin peşini.Gönlümde yatan bir yer var ,onun için de bir kaç ay bekleme kararı verdik.


mutluannelif

Türkiye şartlarında öyle bir okul vardır belki ama herhalde çok pahalıdır.Kişi başı 1 yumurta versinler o da iyi organik yumurta demişsiniz.Ne kadar maliyetli olur bir düşünün organik gıda veren kreş, anaokulu var mı bilmiyorum ama şahsen bu beklentide olmam.Evimizdeki yumurta organiktir ama kreşler daha çok oyun ve eğitim amaçlı.Yemek son planda.Ben de isterim her gıdanın en iyisi verilsin ( hazır gıda hiç kullanmam kızıma şeker bisküvi vb bilmez ) çocuğuma yarın bir gün kreşe gittiğinde ama aynı zamanda gerçekçi bir anneyim.Öğretmenler de insan nihayetinde ve asıl eğitimi anne baba verir bana göre.Ben de isterim iyi bir okul iyi bir öğretmen ama hayal gibi geliyor bana.


lalena

Yazdıklarınızın her kelimesine katılıyorum diyebilirim. Ama bu bir sorunsa eğer sizin için , mutlaka çözümü de vardır. En kısa sürede bu duruma iyi bir çözüm bulmanız dileğiyle ...


lalena

Küçükşeyler anaokulunu herkes birilerinden duymuştur. Üstün beyi kitaplardan tanısamda yardımcısı Süleyman beyi yakından tanıma fırsatım oldu. Ve üstün bey hakkında çocukları için öğretmenlerine şöyle demiş diye anlatışı hala dün gibi hafızamda; üstün çocuğunun öğretmenine gider der ki, bizim çocuğa hiç bir şeyi zorla öğretmeye çalışma. İngilizce öğrenmeyiversin ama mutlu olsun. Koşsun , oynasın çocuk olsun.

Sonuç nedir peki!

Özellikle özellerden pek ümitli değilim. Devlet ve artı kurslarla eğitim almasını sağlamayı düşünüyorum.


fistikcik

Bence çocuklara yaşlarına uygun davranmaları, onları gerçekten dinlemeleri, ödül-ceza olmaması, vicdanlı ve sevgi dolu olmaları yeterli. Organik yumurta ya da tam tahıllı ekmeğin inanın bunların yanında önemi sıfır. Bu yiyecekleri siz evde de verebilirsiniz. Anaokulu ararken bahsettiğiniz üzere "çok kurumsal" yapılardan kaçın. Zincir haline gelmiş ya da markalaşmış okullardan bahsediyorsunuz herhalde. Bunun yerine sadece bir mahallede bulunan, ama çocuklara ilgiyle yaklaşan bir yeri tercih edin. Böyle bir yerde İngilizce dersi ya da bilimum etkinlik belki olmayacaktır. En azından çocuğunuzun insan yerine konulduğundan emin olursunuz.

Bahçe konusunda haklısınız, ama bunun suçu okullardan çok velilerde. Okulların neredeyse hepsinde çocuklar dışarı çıkmasın, üşütmesin diye tutturan velilerdir. "Sürpriz saatinde" çikolata ve türlü şekerlemeler getirenler de yine veliler...

Oturup bir etkinlik yapması konusunda ise 4 yaşında bir çocuktan -çok kısa bir süre olmak kaydıyla- oturması istenebilir sanıyorum. Bir şekilde kurallara uymayı öğrenmesi gerekecek hayatının bir noktasında. Bu da ona hazırlık olabilir. Elbette istemediği bir şeye zorla mecbur edilmemeli, etkinliği neden sevmediği incelenmeli, hiç yapmak istemiyorsa onun  yerine hoşuna giden bir şeyle meşgul olması sağlanmalı.

 _beyazmelegim

yarama bastın  arkadaşım.okuldan çok çekmiş biri olarak artık umudumu kaybetmiş durumdayım...


denizsema

Tam da bu sebeplerden bu yıl da erteledim kreş işini.. Seneye tam 4 olacak, bu yıl eşimle dönüşümlü bakıyoruz (1 e kadar okulum). Seneye nasipse düşünüyorum bir kreş ama şimdiden basıyor beni aklıma geldikçe. Aslında bu kadar da gerilmek istemiyorum, nihayetinde gezip gezip en çok tatmin olduğum yere vereceğim. Sanırım öğleye kadar göndereceğim ama, okuldan çıkınca gider alırım. Tek derdim arkadaşlığı tatsın, grupla iş yapabilsin, günlük bir rutini olsun ev dışında, eğlensin oynasın bu kadar. Gıda işini evde hallederiz, eğitim kelimesini sevmiyorum bir öğretmen olarak; öğretmeye gelince de sıkmasınlar ya çocuğumu mutlu etsinler, isteyerek yapsın yaptığı aktiviteyi v.s. yeterli. Bu yılda aslında evde çok sıkılmıyor, her hafta sonu hemen hemen tiyatroya gidiyoruz, bir arkadaşla sözleştik her pazartesi birimizin evinde buluşup 4-5 saat geçiriyoruz beraber, onun da yaşıtı kızım var. Hafta da bir de sosyal aktivite olarak bir kurs ayarlasam güzel olacak arayıştayım. Bilemiyorum seneye de böyle mi devam etsek ?? Arkadaş grubuna 2 çocuk daha eklesek, bale, dans v.s. bir kursa gitse çok seviyor bu tür şeyleri çünkü? ayy bilmiyorum ya okul şart mı?


paylin

ben oyun işine takıldım koşsun oynasın diyorsunuz serbestçe pekii öyle koşup serbestçe oynarken bir arkadaşıyla çarpışıp kafası yarılsa öğretmen sen nerdeydin bunlar neden böyle kontrolsuz demezmisiniz acaba. sanırım siz hiç 20tane 3 yaşında yada 5 yaşında çocukla bir arada olmamışsınız ve öğrtmenlerin birer robot olduğunu düşünüyorsuz.buda benim fikrim kesinlikle herhangi bir yanlış anlaşılma olmasınozguranne

Montessori felsefesini benimsemiş okullar size daha uygun olabilir.


bluebamboom

http://www.kucukkarabalikcocukevi.com/

burasi aradiginiz yer olabilir..Cevaplamak için Üye ol