Oto koltuğu için göğüs klipsi bulmak ???

Zelal_ soruyor: 10

Orjinal adı "car seat chest clips" olan, yavruların oto koltuğunda otururken kolları fırt diye dışarı  çıkarmalarını, böylece 5 nokta olan emniyet kemerini hooop diye 3 noktaya indirmelerini engelleyen klips... Bizimki oto koltuğuna oturduktan kısa bir süre sonra kolları kemerden çıkartıyor ve sağa, sola ve haliyle öne doğru eğiliyor... Şurada bir örneği var... Bu klipslerden Türkiye'de var mıdır, duyan gören, alan kullanan var mıdır? İşe yarar mıdır? Almaya değer midir?

Bu soruyu cevapla


50 Cevap


Aysegul_Yagmur_Irmak

http://www.nurturia.com.tr/groups/thread/76af55aa-a84d-4c9e-9d2e-9da7015d8b25/1/acil-yardim!!!-kemerleri-omzundan-indiriyor!

Ah canım benim ben de aynısını arıyorum aylardır!!! Hatta bizim geriye dönük oto koltuğu sayfasına yazmıştım.

Anakucağımız için de arıyordum geçen sene, daha emniyetli olsun diye, ama şimdikinde kendinden var chest clip.

Houdini stop diye bir ürün vardı ebay'de geçen sene, çoğu genişlikteki kemerlere uyuyor yazıyordu, almayı düşündüm, ama sonradan salladım açıkçası, şimdi çok pişmanım çünkü adamlar kendi sitelerini kurmuşlar ve fiyatları çok yüksek. Yeni Zelandalı bir annenin patentini aldığı bir ürünmüş, çocuğu da bizim pıtırlar gibi kolunu fırt diye kemerlerden kurtarınca böyle birşey tasarlamış.

Yurtdışında tüm oto koltuklarında kemer gibi standart olan bir parça bu chest clip. Ama bizim oto koltuğu Norveç'ten geldi, niye bizimkinde yok acaba. :(

Ben hemen örnek bir foto koyayım, hem belki yurtdışındaki anneler de yardımcı olurlar.


Aysegul_Yagmur_Irmak

Birkaç foto...Marlasinger

Ben de arıyorum Ayşegül gibi kardeşim bugün yurtdışına çıktı bulabilirse o alacak Macaristan'a gitti bulabilir mi orda bilemiyorum???


Zelal_

Ayşegül'cüm sağolasın... Daha önce geriye dönük oto koltuğu grup sayfasında belirtildiğini farketmemişim :)

Bizim oto koltuğu mamas&papas ve klips'ten yoktu... Orjinal katalogda vs'de yoktu neyse:(

Anladığım kadarıyla Türkiye'de yok, getirtip satalım, ya da Hülya cırt cırtlı pratik bi çözümle seri üretime geçsin...

Ayşegül, sizin şuanki anakucağınızda olduğu için bir iki şey sormak istiyorum;

1- Diğer markaların kemerlerine de uyuyordur diye tahmin ediyorum, yanılıyor muyum? Yani illa kendi koltuğumuzunkinden bulmamızı gerektirecek bir ürün değil doğru mu?

2- Açıp kapası pratik mi? Yani hem yavrular açamamalı, ama allah korusun acil bir durumda da hem kemeri, hem de bu klipsi açmamız gerekeceğinden çok uğraştırmamalı...

Zelal.Aysegul_Yagmur_Irmak

İnşallah kardeşin bulabilir Macaristan'dan canım.

Zelal'cim keşke bulabilsek yaaa, bizim anakucağımızda da nasıl var biliyor musun, biz kıza oğlanın mavi bebek arabasını kullanmayalım diye onu satıp 2.el aynısından aldık, ama bunu Amerika'dan almış alanlar, o yüzden anakucağında kendinden var. Çok pratik, ortasına basıyorsun açılıyor, çok kullanışlı. Ama sanki anakucağının kemerleri daha ince, yani ensiz, o yüzden büyük boy oto koltuğumuza uymaz sanırım, çok incelemedim ama daha önce bir düşünmüştüm de öyle gelmişti. Bak bizim anakucağımızın chiccousa sitesinden video linkini vereceğim, orada klipsi sonlara doğru göreceksin.

http://www.chiccousa.com/Files/multimedia/keyfit-install.htm


Elcino_mutluatolye

Aysegul, senin yazdiklarini gorunce ve ben de Be Safe almayi dusundugum icin internetten biraz arastirayim dedim. Isvecli bir internet sitesinde Avrupa'da bu aparatlarin ozellikle guvenlik acisindan kullanilmadigi yaziyor. Bu eski bir bilgi olabilir bilmiyorum:

http://www.carseat.se/where-are-the-chest-clips/


Zelal_

Elcino, senin verdiğin linkten anladığım kadarıyla avrupa standartlarına göre acil durumlarda kemerin tek elle açılabilir olmasının zorunlu olması gerektiğinden, e bu klips de ilave bi açma işi gerektirdiğinden bu klipsler avrupa'daki koltuklarda yok, bakınız bizimkiler... Yazının devamında da kemerin iyice sıkılması halinde böyle bi aparata gerek kalmayacağı belirtiliyor ama ben bu kısma kesinlikle katılmıyorum... Omzunda iz yapacak kadar sıktım ama yine de fırt diye çıktı o kollar... Kollar dışardayken güvenlik riskinin daha yüksek olduğunu düşünüyorum... Bununla birlikte aynı yazıda çarpışma anında bu klipsin kırıldığı beliritliyor, bu kırılmanın çocuğa bir zararından bahsetmiyor, bahsedilen çocuğun uygulayacağı kuvvetle birşey olmuyor ama ani darbede kırılarak kemeri serbest bırakıyor; serbestten kasıt " iki kemer kolunun doğru yerinde ama birbirinden bağımsız çalışabilmesi" şeklinde anladım...

Pöfff diyorum ya, ne yapsak, ne etsek???NORTH_TAN

Arkadaşlar E-bebek sitede vardı ama stokta yoktu.


Zelal_

KUZEYtanANNE, ürün adından ve açıklamasından anladığım satışı olan klips değil, resimdeki lacivert renkli kılıflar... Lakin açıklamada "Yumuşak dolgusu ile çocuğun göğsünü ve narin dokusunu emniyet kemerinin basıncına ve gerilimine karşı korur, Bir yüzü pamuk, diğer yüzü havludur, iki yüzü de kullanılabilir. " yazıyor...Cevaplamak için Üye ol