Çocuklarımız Cesur mu?

ColukluCocuklu soruyor: 5

Merhaba arkadaşlar,

Dikkatimi çeken bir konuyu gündeme getirmek istiyorum, blogumdaki son yazımda da bu konudan bahsettim:

2008 yılında Omo’nun desteğiyle 12 ülkenin aralarında bulunduğu “Her Çocuğun Çocuk Olmaya Hakkı vardır: Annelerin Bakış Açısı” araştırmasının sonucunda çarpıcı bir nokta çıkmış ortaya. Türk annelerinin bu konudaki düşünceleri oldukça düşündürücü bence;

“ Çocuğum sokakta oynasın, ama benim gözümün önünde olsun”

“Dışarıda olsun, ama dışarısı bence emniyetli değil”

Kendine güvensin, cesur olsun ve korkmasın, ama dizimin dibinden ayrılmasın.”

peki bu çelişki neden? Çoğumuz aslında böyle değil miyiz? Peki bunu nasıl aşabilirz?
cesur ve özgüven sahibi çocuklar yetiştirmek için neler yapabiliriz? bu konuda herkesin bir fikri vardır mutlaka paylaşmaya ne dersiniz?

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


Fundaaa

hergün sokaklarda kapısının önünden kaybolan ve birdahada bulunamayan yüzlerce çocuk varken bizler anne olarak bunu asla aşamayız ki aşmamalıyız da zaten....MÜGE ANLI'nın bir sözünü duymuştum ANNEM BENİ ÇOCUKLUĞUMDA OKADAR ÇOK KISITLARDIKİ,SOKAKLARDA OYNAYAMAZDIM,BENİ GÖZÜNÜN ÖNÜNDEN AYIRMAZDI iyikide öyle yetiştirmiş,öyle olmasaydı belki şuanda bende olmazdım dedi bunun çocuğun kendisine olan güveni üzerinde etkisi olduğunu sanmıyorum çünkü ben şuanda da çocukluğumda da kendime çok güvenen bir insandım her zaman diye


kuzum

Cevap olarak alakasız olacak ama yazmak istedim. Omo'nundu sanırım, bir reklamı vardı. Çocukların topu terkedilmiş bir eve (harabeye) kaçıyor, çocuklar da korkusuzca oraya girip toplarını aramaya kalkıyorlar. Benim dikkatimi çeken, koca adamın bile girmeye çekineceği öyle bir yere girerken merdivenlerde bir kedi görüyorlar ve ondan korkuyorlar. Çok saçma gelmişti. Sen şarapçının, balicinin yer belleyebileceği tipteki bir yere girmekten korkmayınca "cesur" olarak adlandırıl ama sonra gel kediden kork! Peh! Ne saçma reklamdı.


hande

evet tam Türk anketi:))

biz güvenli ortamları gitmek için seçtikten sonra çocuğu salıyoruz, gözümüzle takip etsekte çocuğu sıkmadan ve onu sürekli gözetlediğimizi sezdirmeden serbest bırakıyoruz.

paronayak davranıp çocuğa bak başına şu gelir bu gelir diye bir yığın uyarı yapmaktansa, düşeceksin yerine dikkat et, sapıklar vardır yerine herkes kendi cinsel organını eller başkasının ellemesine izin verme, ya da biz onu severken poposuna vurmadan vs.. gibi dikkatli davranmak, sık sık çocuk kulübü gibi eğlenceli yerlere götürüp orada eğlenmesi için bırakmak, kendi yemek yemesini, kendi başına giyinmesini vs. teşvik etme, doğduğu günden beri kendi odasında uyuması gibi şeyler yapıyoruz. şimdilik doğru yoldayız gibi hissediyorum ama kim bilir sadece umarım.


ColukluCocuklu

kesinlikle aynı fikirdeyim hiçbirimiz çocuklarımızı bu güvensiz ortamda elbette dışarıya rahatça bırakamayız ki bırakmamalıyız da zaten ama bunu nasıl aşabiliriz derken alternatifi var mı bu işin ya da cesur olmak için illa sokaklara mı çıkmak lazım, cesaretin tek yolu bu olamaz herhalde.
kuzum +1


hande

Tabiiki çocuklarımızı korumak durumundayız ama bu onları güvensiz ve paronayak yetiştirmemizi gerektirmiyor diye düşünüyorumCevaplamak için Üye ol