7 aylık oğlum hiç birşey yemiyor..nE olur yardım edin..:(((

seda_sivas soruyor: 10

Merhaba arkadaşlar 7 aylık bebeğim var yaklaşık 2 ay önce falan ek gıdaya geçtik güzel yiyordu aynı zamanda da emziriyorum ama bu son 10 gündür mümkün değil birşey yemiyor yemediği gibi beni de emmiyor.Ne yapacağımı şaşırdım artık psikolojim çok bozuldu emzirmek istiyorum beni ittiriyor,bi sürü birşey hazırlıyorum ediyorum yemiyor hepsi gidiyor mu çöpe ama biberonda suyu deli gibi içiyor aşırı düşkün.Doktora götürdüm birşey demiyolar boy kilo bakıp normal deyip gönderiyolar panik anneye çıktı adım.Dişten desem dişte de birşey yok görünürde mama verdim mama almıyor dün eşime sma gold aldırdım farklı olur yer diye hayır dudaklarını kitliyor açtıramıyorum..Ne olur bi çare gösterin bu arada son zamanlarda sadece gece emzirebiliyorum geceleri güzel emiyor ama gündüz yokk

Bu soruyu cevapla


22 Cevap


seda_sivas

inşallah benimki öyle olmaz ya allah korusun işkence gibi valla..normalde çok iyi yiyen çocuk birden bire neden oldu anlamadım ki acaba diyrum birden bire ek gıdaya yüklendim tiksindi falan mı ya ama beni de emmiyorki saatlerce aç bırak gıkını çıkarmıyo işi gürcü yaramazlık şebeklik..:)))


kaankuzusu

bence hi endişelenme,dişler damaklara baskı yapıyordur,o da iştahı etkiler..hafif soğuk yoğurt yedirebilirsin,benimki de aynıydı,iki ay falan gündüzleri çok az emdi gece neredeyse sabaha kadar meme ağzında kalıyordu.sonra ilk dişimiz geldi,şimdi bulduğunu yutuyor..zaten sütümde gelmedi,şimdi normal gıda ile besleniyor


julyet

üzülmeyin lütfen, bir dönem efenin de iştahsız olduğu zamanlar yaşamıştık, kilosu gayet iyi hatta ayına göre önden gidiyordu biraz, doktoru fazla kilolu olan bebeklerin, şişmanlamaya karşı bünyelerinin iştahsızlığı geliştirdiğini söylemişti. öyle bir durumda olabilir, yada kaşık reddi de olabilir zira aynı dönemlerde efe her şeyi kendi yemek istiyordu, bende eline yiyecekleri vermekte buldum çözümü, yoğurdunu ayran yapıp suluğun da veriyordum, kefir veriyordum. o dönemlerde meyve sebze fileleri de işe yaramıştı, hem dişini kaşımış hemde meyve yemiş oluyordu deneyebilirsiniz, belki kendi yerse daha mutlu olur. 


seda_sivas

kızlar memeyi nasıl itiyor kucağıma alıyorum uyuturken vereyim ağzına diye ağlıyor basıyor çığlığı ya neden birden bire böyle oldu ne kadar sürer ne zaman düzelir:((((


didemehmet

çok üsteleme canım benim oğlumda öyle valla içini rahat tut benimki kucağımda yay gibi oluyor... çıldırıyordum ama baktım sütüm kesilecek gibi oldu. o yüzden bırak benimki 3 aya yakın sürdüü ama bir arkadaşımınki sadece 1 hafta sürdü eskisi gibi emmeye başladı. takma kafana...
seda_sivas

Peki 3 ay sonrasında ne oldu emmeye devam etti mi canım..inşallah benimki de kısa sürer ya kaç gündür doğu düzgün bişey yemiyor ağzını kitliyor zorlamakta istemiyorum ortada dış falan da yok çokta zayıfladı gibi geliyor ister istemez takıyorum valla kafama ya:(


didemehmet

şöyle söyleyeyim sana benim oğlum 5 hafta erken doğdu 2900, 50 cm doğdu emmediği için ilk bir kaç gün 2650 ye düştü, sonra ben 2 saatte bir düzenli olarak emzirmeye başladım, 2 ayda 6 kiloya ulaştı. sonra yaza girdik diye emmesi azaldı gündüzleri emmeye başladı bir anda 300 400 gr almaya başladı ama hep azda olsa kilo aldı o yüzden dr asla erken ek gıdaya geçmedi. 6. ayımızda biz daha 7 kiloya gelmiştik. dr umuz kilo almasa bile boyunun uzaması geliştirdiğini gösterir dedi hep. sonra gündüzleri bir iki kere emmeye başladı havalar serinleyince. bende sevinmeye başladım aa ne güzel emmeye başladı diye ama ek gıdaya geçmemiz beni gene unutmasına neden oldu. bir de üzerine şimdi 10 gündür bronşit oldu bir haftada 400 gr verdi. ama dr hala sorun yok merak etme kilosu da boyu da normalin üzerinde dediği için artık takmamaya başladım.  şimdi sadece gece zorla kaldırıyorum 4 5 kere birinde emiyor. daha da emmiyor. 


fistikcik

Merhaba,
Daha önceden emiyor ve meme reddi aniden ortaya çıktıysa hayatınızda onu geren, strese sokan bir değişiklik olmuş olabilir. Ya da sizin hiç üzerinde durmadığınız ama onu etkileyen bir tepkiniz olmuş olabilir. Ek gıdayı reddettiği dönemde az da olsa zorladıysanız her şeye tepki duymaya başlamış olabilir. Ek gıdaya bir müddet ara verin. Bebeği beslenmek için asla zorlamayın.

Kısa süre önce Nurturia'da bir arkadaşın bebeği annesinin memeyi ısırmasına can havliyle tepki verdikten sonra memeyi red etmeye başlamıştı. Bebeğinizle konuşun, daha ne anlar demeyin. "Bir şekilde verdiğim bir tepkiye belki şaşırdın canım. İstersen ağlayıp rahatlayabilirsin. Sonra yine eskisi gibi emebilirsin" deyin.

Biraz zaman ve uğraşma gereklidir, ama meme reddinin üstesinden gelmek mümkün. Bu arada süt üretiminizin olumsuz etkilenmemesi için iyi bir elektrkli pompayla sütünüzü 2,5-3 saatte bir sağın. Sağdığınız sütü kaşıkla ya da alıştırma bardağı (suluk) ile verebilirsiniz. 7 aylık bir bebeğin artık biberona ihtiyacı yoktur, ince delikli bir suluktan içebilir.

Bebeğinizle ten temasını arttırın. Mümkünse beraber uyuyun (en azından bazı uykuları). Üst kısmınızda kıyafetiniz olmadan bebeği omzunuza alın. Bırakın omzunuzu emsin. Siz ayakta iken, yavaşça sallanarak (bir müzikle birlikte dans eder gibi de yapabilirsiniz) bebeğin ağzını yavaş yavaş omzunuzdan önce kolunuza, sonra da memeye doğru yaklaştırın. Memeye bir kaç damla süt damlatılabilir. Bebeği ayakta ve sallayarak emzirmeye çalışın. Bazı durumlarda bebeğin dik konumda tutulması, "futbol topu" denilen emzirme pozisyonunun seçilmesi, ya da annenin yatarak emzirmesi de işe yarar.

Başka bir işe yarayan teknik banyoda emzirmedir. Yanınızda yardımcı bir kişi olmak kaydıyla bebeğinizi kucağınızda banyo yaptırın. Yardımcı kişi bebeğinize yavaşça su dökerken siz de memeye yaklaştırın ve emzirmeyi deneyin. Bu tekniğe re-birth (yeniden doğum) adı verilir. Suyun varlığını anne karnındaki ortamı hatırlatır.

Bu denemeler sırasında memeyi alır umuduyla bebeği aç bırakmak doğru değildir. Aç kalan bir bebek sinirlenir, sinirli bir bebek herşeyi reddeder.  Memeyi önermeden önce sağdığınız sütü ya da mamayı kaşıkla ya da biberonla verip bebeği az da olsa doyurun.

Bir-iki ay ayakta ve sallanarak emzirmeniz gerekebilir. Meme reddi çözülünce bu yöntemi bırakırsınız.elf_gns

arkadasım bebeğim 6 aylık ve kısa bir sure once aynı durumu yasadım.Ne yaptıysam olmadı ben gerildikçe bebeğim hiç yemedi bu dönemde sabırla aldığı kadarı yeter deyip sabır oluyor.Bu bir süreç sanırım daha sonra düzeldi ama hala çok çok iştahlı değil ama tabi anne olunca aldığı yeter dıyemıyor ınsan bend eartık uykusunda verdiğim kadar vermeye çalışıyordum.İnşallah en kısa zamanda şifa bulursunuz. 


seda_sivas

teşekkür ederim hepinize bütün tavsiyelerinizi uygulucam...özellikle fıstıkçık sana ayrıntılı cevabn için çok sağol..:))Cevaplamak için Üye ol