doğru yoldamıyız?beslenme muamması....

nurturia soruyor: 9

Üyenin kendi isteğiyle / ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


lacivert0

benim oğlum çok iştahsız. ne hazırlarsam hazırlayayım resmen ağzını kitliyo. ağzını açarsa da yutmuyo ağzında lokmaları bekletiyor.

yoğurdu seviyor ve genel olarak ona itiraz etmiyor. 2 gündür mama sandalyesinde masaya alıyorum ben ne yersem oda istiyor bugün tarhana çorbasına azıcık ekmek içi batırıp parmağımla ağzına verdim ayrıca 1-2 tatlı kaşığı kadar dolma içi verdim yalanarak yedi. hani ben vermeye devam etsem yiyecek.

kesinlikle birlikte sofraya oturmak çok önemli. eskiden ek gıdaya geçerken annelerimiz ananelerimiz öyle sebze püreleri filan hazırlamıyorlarmış bebeği kucağa alıp birlikte sofraya oturuyorlarmış. kendi yediklerinden 1-2 parmak bebeğin ağzına sürüyorlarmış.

birde burayı incele. işine yarayabilir.


izgi

öncelikle kolay gelsin diyorum:)
listenizi okudum,bana 5.ay için yumurta sarısı biraz fazla geldi.(doktor ne dedi bilemiyorum)
*ben çorbaları ilk günden beri makarna süzgüsünden geçiriyorum,öyle alıştı.sonra şehriye ve pirinçli çorbalarla pütürlülere tam geçiş.hala daha karmaşık sebze çorbası yaptığımda makarna süzgüsünden geçiririm:)
*meyve olarak ben şimdi kış olduğu için ve çeşit olmasını istediğim için kuru kayısı ve kuru üzümü de haşlayıp,bunları mecburen rondodan geçirip veriyorum.
*bende kahvaltılarda yeterince kahvaltılık yemediğine inanıyorsam,ballı irmikli kaşık maması veriyorum.
*milupa kaşık maması yerine pekmez koymayı denesen.benim kızım yoğurt ilk zaman istemezdi ben pekmez koyarak alıştırdım,şimdi yiyor.
*bir de ben bu çorbayı da çok yapıyorum,burada özgekuzey diye bir arkadaşım var ondan almıştım,kızım severek yiyor. balkabağı çorbası:
2 elma dilimi kadar balkabağı
bir tatlı kas.pirinç
su-zeytinyağ...
rende balkabağı 1,5 su bard su şle pirinç yağ lapa gibi pişiriir....
sonra suzgecten gecir ve bebe ekmeği ile servis..ımmm nefisss
istenirse patateste eklenebilir
ben he koyuyorum patatesi:)
**sorularına yanıt olabildim mi bilmiyorum ama aklıma gelirse yazarım yine...


limonnx

merhaba zeynepalp aynı şikayetleri bende yaşıyorum, ama sen yumurtaya tam demişsin ben daha 8/1 bile başlamadım. çalışıyorum ve bu yüzden ek gıdalara başladık. milupanın kavanoz mamaları bence pek sakıncalı değil benim kızımda benim hazırladığım çorbayı içmiyor, muhallebileri yemek istemiyor, yumurta dediğim gibi bence yarıya indir, peyniri de yumurta verdiğinde verme, 1 gün birini ertesi gün diğerini dene, beyaz beynir geceden suda beklet tuzu gitsin, meyvelerin güzel ama ben muza bu ay başlamadım elma armut öncelikli tercihin olsun ki sende muzu sona atmışsın =) ve içire biliyorsan bunların içine yada tek olarak havuç vermeni tavsiye ederim. A vitamini önemli, gece yatarken milupanın gece için tahıllı olanını kullanıyor olmalısın bende öyle yapıyorum ama yedirmik bir işkence, soğutmakta istemiyorum yemekten


limonnx

MERHABA İZGİ ÇORBANIN TARİFİNİ ALDIM UMARIM BENİMKİDE SEVERBona

zeynep merhaba, yumurta miktarı bana da çok geldi , biz yumurtaya 7-8 aylıkken ve yarım olarak başlamıştık diye hatırlıyorum..
bir de etinin ekmeği yerine tam buğday ekmeği ya da evde yaptığın herhangi bir ekmeği vermen daha sağlıklı diye düşünüyorum..


ozalp07

4 tatlı kaşığı aptamil maması demişsin. kendi ölçek kaşığıyla aynımı oluyor. fazla yada eksik olmasıda gaz yapabilir.


Ulku

zeynep ek gidaya ne zaman gectiniz?
5 ay icin listen baya agir.
ve puturluler konusunda endiselenmek icin de cok erken davranmissin.


olcameric

yumurtanın sarısı benim oğlumda 7. ayda tam sarı verdiğim zaman feci halde alerji yaptı.fısır fısır kabardı  heryeri,düzeltme yapayım.
sonrasında ara verdik 1 ay ve çeyrekten başlayarak artırdık.


ziley84

merhaba
pütürlü konusunda gerçekten içiniz rahat olsun.bende çok dertliydim bu konuda ve birçok kez burda çaresizliğimi belirttim.kızım 16 aya kadar daha çok anne sütüyle beslendi ve pütürlüyü hep reddetti çok zor yiyordu ama birden sihirli değnek değmil gibi yani aslında onun hazır olduğu zamanda yemeğe başladı.şimdi bizim gibi besleniyor ve hiç zorlanmıyor.
ben yeri geldi üstüne gittim daha kötü oldu bu sefer yediğinide yemedi zorlamak değilde sık sık denemek lazım.merak etme birgün geliyor pütürlü yiyemez diye endişelendiğin çocuk karşında löp löp herşeyi yiyor.


Cevaplamak için Üye ol