Bebeğinde İnek sütü alerjisi olan anneler yardım lütfen

selmak soruyor: 10

Merhabalar

Oğluma inek sütü alerjisi tanısı kondu. Fakat menülerini düzenlemekte zorlanıyorum. Doktorumuz alamadığı süt ve ürünleri için Günde en az iki kez neocate mama vermemizi istedi. Kahvaltıda milupanın 8 tahıllı ballı maması ile neocate'i karıştırıyorum.( yumurtasını ayrı yediriyorum) öğlede çorba ikindide yoğurt yiyemediği içn meyve veriyorum ve akşam öğünlerinde  de ülkerin prinçli maması ile neocate'i karıştırarak muhallebi yapıyorum. Aralarda da hep meme emiyor.  Sizler çocuklarınızın menülerini nasıl düzenliyorsunuz.  Fikirlerimizi paylaşmak ve birbirimize yardım etmek adına bu başlığı açmak istedim. Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

Bu soruyu cevapla


51 Cevap


orkanural

süt alerjisi varsa neocate mamaya alternatif mamaların tadınıda beğenmeyebilir.Neocate mamanın içine starbuckstan saf vanilya sıvısı alıp  damlatan arkadaşlar var o şekilde tadı daha güzel oluyormuş umarım işine yarar.


nesejoy

Aslimert Neocate bircokm cocugun reddetigi bir mama, aptamilin 7 tahilli balli gibi lezzetli kasik mamalari var. biberondan degil de o sekilde karistirarak yedirmeyi denesen?


nesejoy

burada fark ettim ki Sut alerjisinden muzdarip cok bebek var. bunun icin bir grup kurdumisterseniz bundan sonra burada tartisalim. daha sonra gelismeleri de yazariz hem daha sonra geriye donuk bulmamiz da kolay olur


ASLIMERT

benim dr umda starbucks vanilya şurubunu tavsiye etti ama oda işe yaramadı.biberon istememin sebebi mert biberonsuz uyumuyor ne yaptıysam başaramadım sürekli su içiyor , açıkçası su yerine alternatifler arıyorum.


nesejoy

ece de uyumadan once mutlaka biberon istiyor ben de su veriyorum. gece beslenmelerini kestigimizdne beri uyumadan once de yiyecek birsey vermyoruz. gunduz kasik mamasi seklinde versen gece de su ile uyusa ?ASLIMERT

o zaman ben endişelenmeyim artık. çünkü sürekli su içiyor olması açıkçası beni rahatsız ediyordu. yemek yemesinde bir problem yok kalsiyum dışındaki herşeyi yemeklerde alıyor nasıl olsa , kalsiyum ihtiyacınıda kalsiyum  tabletlerle karşılıyoruz suyunun içine atıp. umarım bütün bebeklerin alerjisi en kısa zamanda geçer. 

Teşekkür ederim nesejoy :)  


izgi

arkadaşlar,bizim doktorumuz alerji testini şöyle yaptı.sırtına çeşitli besinleri iğnelerle toplu halde enjekte etti daha sonra 20 dk bekledik ve vücudunda kızarıklık olup olmadığına baktı,daha sonra inek sütüne alerjisi var dedi.yani daha önce vücudunda dışkısında vs herhangi bir belirtimiz olmamıştı.(sizin nasıl oldu?kanda bakıldı demişsiniz.)yalnızca anne sütünü istememeye başlamıştı.hala çok zor ve az emzirebiliyorum maalesef:(senin yediğin bir şeyi istemiyordur bu yüzden reddediyordur dedi ve test yapılmasını önerdi.yazdıklarınızı okuyunca kafam iyice karıştı.inek sütüne alerjisi olanların keçi sütüne de alerjisi olabilir demişsiniz ama doktorumuz keçi sütü bazlı mama önerdi(golden goat)ne bileyim işte,okuyorum araştırıyorum.kafam karışıyor.gittiğimiz doktor prof. ama tedirginlik uyandırıyor bunlar bende.


nesejoy

bizde gaz olarak belirti gosterdi, hala suregelen bir gaz problemi var. sindiremiyor ve gaz oluyor.Deynerya

Aslımert, bazen neocate mamayı normal hazırlayıp biraz muz, kuru hurma(kabuklarını alıyorum) ile blendırdan geçirerek biberondan akşam muhallebisi niyetine içiriyorum, tadı güzelleşiyor :) Ama benim oğlum pek sorun çıkarmadı neocate konusunda.

İnek sütü alerjimiz aslında yüzünde egzama olarak kendini gösteriyor birde 3.ay 4.ay gazı geçmeyince iki veriyi birleştirerek teşhis koyduk, süt ürünlerini kesince yüzü hemen düzeldi gazı azaldı diyeceğim ama hala sürünüyoruz gazdan (10.ay)

İzgi her bebekte olmuyor, farklılıklar gösterebiliyor bazısı çok ağır seyrediyor bazısı hafif, her doktorun görüşüde farklı biraz bebek belirliyor onu. Benim kendimiz için gözlemlediğim keçi sütü ürünleri egzama yapmıyor ama gazda artış oluyor. Süt ürünü alırsa kesin yüzünde belirti veriyor mesela.

Nesejoy, hiç düşünmemiştim ama artık ben umudumu yitirdim ne yaparsam yapayım gazı var. :)) Geceleri saat başı gaz turu atıyoruz evde :S


selmak

Tekrar Merhabalar

Herkese cevapları ve paylaşımları için teşekkür ederim. Ben pazartesi günü işe başladığım için iş ve ev süreçlerine hala adapte olamadım. O nedenle ancak cevap yazabiliyorum. Bizim inek sütü alerji maceramız şöyle gelişti. Biz hastaneden eve geldik. Geldiğimiz gün gazı başladı. Genelde 15 gün sonra gaz başlar ya bizimki doğar doğmaz gazlı idi sanki. Ama ne gaz. Çocuk ıkınmaktan kıpkırmızı oluyordu. Denemediğimiz ilaç bitkisel ürün kalmadı. Hiçbiri fayda etmedi tabi. Tabi biz alerjiye yormuyoruz o zamanlar. Çocuk gazlı diyoruz. Sonra iki aylıkken emmemeye başladı. ilk iki ay gayet güzel emen gayet iyi kilo alan bebek emmeyi reddetmeye başladı. Sağıp sağıp içirmeye başlamıştım. Hala bile memyle bir dargın bir barışık. Sonra kilo alımı yavaşladı. Ardından kaka sıklığı azalmaya başladı. Biz hala alerji düşünmüyoruz tabi. Sütmü yetmiyor. Mama mı versek derken ek gıda zamanı geldi. Çorba meyve suyunda bir sorun olmadı yoğurt ve muhallebi tarzı şeyler yedirdiğimde ağız etrafında kızarıklık oluşuyordu. Bir kaç kezde muhallebiden sonra kustu. İşte o zaman alejiden şüphelendim. Sonra direk ağız etrafına süt ve yoğurt sürdüm. epey bir kızarma oldu. Şüphelerim iyice arttı. bir çocuk alerji uzmanına gittik. Önce kan değerlerine bakıldı. Onda alerji çıkmadı. Sonra deri testi yapıldı. Onda süte alerjisi çıktı. Durum böyle olunca hem bana hem bebeğe diyet başladılar. Bizim doktorumuz inek sütü alerjisi olanların keçi sütünede olabileceğinden keçi sütü ürünlerini önermedi. O yüzden biz neocate ile devam ediyoruz. Ben hala emzirmeye devam ettiğim için neocate devam maması şeklinde hiç vermedim. İçinde süt olmayan çeşitli mamalarla karıştırıp kaşık maması şeklinde verdim. Cevaplar içinde bir annemiz dana etinede alerji olabiliyor diye yazmış. Bana çok mantıklı geldi. Çünkü biz bu hafta başında çorbalarına kıyma eklemeye başladık. Oğlum yine gazlanmaya ve sızlanmaya başladım. Bende nedenini bulmaya çaılşıyordum. O zaman kuzu eti ile deneyeyim. Sonuçlardan haberdar ederim. Zor bir süreçmiş. Hele annenin diyet yapması daha zormuş :)Allah hepimizin yardımcısı olsun.Cevaplamak için Üye ol