Bebeğinde İnek sütü alerjisi olan anneler yardım lütfen

selmak soruyor: 10

Merhabalar

Oğluma inek sütü alerjisi tanısı kondu. Fakat menülerini düzenlemekte zorlanıyorum. Doktorumuz alamadığı süt ve ürünleri için Günde en az iki kez neocate mama vermemizi istedi. Kahvaltıda milupanın 8 tahıllı ballı maması ile neocate'i karıştırıyorum.( yumurtasını ayrı yediriyorum) öğlede çorba ikindide yoğurt yiyemediği içn meyve veriyorum ve akşam öğünlerinde  de ülkerin prinçli maması ile neocate'i karıştırarak muhallebi yapıyorum. Aralarda da hep meme emiyor.  Sizler çocuklarınızın menülerini nasıl düzenliyorsunuz.  Fikirlerimizi paylaşmak ve birbirimize yardım etmek adına bu başlığı açmak istedim. Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

Bu soruyu cevapla


51 Cevap


handanbg

merhaba,

bizde de kızımın alerjisi çok erken belirti verdi ve doktoru önceden tecrübeli olduğu için erken teşhis kondu.

herşeyden önce moral olması bakımından baştan söyleyeyim, kızım 1.5 yaşında ve süt ürünlerini ve hatta sütün kendisini artık tolere edebiliyor çok şükür. her çocukta her alerjinin seyri aynı değil muhakkak, ancak sistematik ve bilinçli yaklaşımın etkisi olduğunu düşünüyorum tecrübelerimden.

berra daha 10 günlükken ishal oldu, çılgın gibi de gazı vardı tabii. ağrısı tuttuğu zaman evde kimsenin kolunda derman kalmıyordu. kaka testi yaptılar, bakteriyel bir durum olmadığı anlaşılınca konunun uzmanına yönlendirdi bizi (çocuk gastroenteroloji). doktor müthiş bir kadın. sistematik ve bilinçli yaklaşan da kendisi zaten, yoksa biz nereden bileceğiz. yemek tariflerine kadar o verdi, biz de ne dediyse harfiyyen uyguladık. kaçırdığımız zaman da birkaç adım geriye düştük hemen :( çok nankör bi meret bu. bir lokma süt ürünü birkaç ay geriye gitmemize sebep oldu bazen. doktorun bize iyi gelmesinin en büyük sebebi de bizim kafadan olması aslında: doğal olanı seçmek ve minimum müdahalede bulunmak konusunda titiz.

bu konunun detayı çok, yaptıklarımızı (daha doğrusu yapmadıklarımızı) şöyle özetlemeye çalışayım: önce ben diyet yaptım, zira çok küçüktü ve anne sütü alıyordu sadece. benim diyetimden sonra ağlamaları, mızıldamaları azaldı (bu da hemen olmadı, vücudun etkiden kurtulması zaman alıyormuş). süt ve süt ürünleri (katı yağ içeren herşey), dana eti, fındık, fıstık, ceviz, badem vb, çilek ve diğer orman meyveleri (-berry-ler), kivi, portakal, limon, mandalina, vişne, tropikal meyveler (şimdilik aklıma gelenler bunlar - ekleme: domates) ve bunları içeren her tür yiyeceği hayatımdan çıkardım berra 1 yaşına gelene kadar. süt ve süt ürünleri deyince bakkaldan alacağınız herhangi bir bisküviyi bile yememeniz/çocuğunuza yedirmemeniz gerektiğini söylemem gerek. hemen her bisküvi, kek vb. içinde peynir altı suyu tozu diye bir madde içeriyor: yasak. dışarıda tavuk yiyeceğiniz zaman terbiye edildi mi diye sormak şart. terbiyede yoğurt veya süt kullanılıyor genellikle. bunun ne önemi var diyebilirsiniz. yani tavuk yoğurtla terbiye olacak, bunu ben yiyeceğim, benim sütüme geçecek, benim sütümden de çocuğa etki edecek?? evet, maalesef ediyor, tecrübeyle sabit :(

tekrar söylemek isterim ki, bütün bunlar çocuğun hassasiyetinin derecesiyle ilgili. kimi süt içer yalnızca ağzının kenarı kızarır, kimi bebeğin ise annesi süt içer, bebek komaya girer (çok şükür bize olmadı ama bizimle aynı anda hastası olan böyle bir bebek vardı)

4. aydan sonra kilo alımı çok yavaşladı, neocate'i biz de raporla aldık. yoksa kutusu 100 lira civarı, nasıl baş edeceksin? dr. cerrahpaşa'da olduğundan rapor kolay çıktı. tabii kan testi yapıldıktan sonra. bu arada kan testi küçük bebeklerde doğru sonuç vermeyebiliyor. bizde başlarda kanda çıkmıyordu mesela. deneme yanılmayla verdiği belirtilerden anlaşılıyordu. zaten alerjinin seyri hep deneme yanılmayla takip ediliyor. tedbirli olmak kaydıyla... mama vermeyi hiç istemiyorum ama, mecburen kullandık. hiç biberon kullanmadık. akşam yatmadan önce su ve pirinç unuyla muhallebi yapıyor, içine su ölçüsüne göre neocate ve üzüm pekmezi katıyordum (dut, keçiboynuzu vb. pekmezler sakıncalı). bu şekilde yedirmek daha kolay olabilir biberonla vermeye göre.

ah bu konu çok hassas ve uzun :( bu kadar yazıyı kim okuyacak? biz bu konuda (mecburiyetten) hayli araştırdık ve tecrübe ettik. isteyene seve seve maille de yardımcı olabilirim. burada kessem iyi olacak sanırım... Allah hepimizin evlatlarına şifa, sağlıklı uzuun ömürler versin.


selmak

Teşekkür ederim Handanbg cevap için . Ama lütfen kısa kesmeyelim. Deneyimlerimizi paylaşalım. Birbirimize fikir verelim. Onun için bu başlığı açtım zaten. Birde süt ve süt ürünleri (katı yağ içeren herşey), dana eti, fındık, fıstık, ceviz, badem vb, çilek ve diğer orman meyveleri, kivi, portakal, limon, mandalina, vişne, tropikal meyveler (şimdilik aklıma gelenler bunlar) ve bunları içeren her tür yiyeceği hayatımdan çıkardım demişsiniz. Süt ürünleri ve dana etini anladım ama diğerlerini neden diyetinizden çıkardınız merak ettim. Gaz yaptığı için mi? Açıkçası ben bazen kaçamak yapıp yiyorum.( çok çok az) Demekki hiç yememeliyim öylemi. Ayrıca (dut, keçiboynuzu vb. pekmezler sakıncalı) demişsiniz bununda nedenini merak ettim. Beni biraz daha aydınlatırmısınız. Biz çocuk alerji uzmanına gitmiştik. Raporuda çocukgastroentoroloji doktoru verdi. Fakat menülerin düzenlenmesi konusunda fazla yardımcı olmadılar. o nedenle menülerin düzenlenmesi konusunda sıkıntı yaşıyorum. Çocuklarımıza hazırladığımız menüleride paylaşalım lütfen


turkuazz

YAZILDI MI BILMIYORUM EMZIRWEN ANNELER GRUBUNDA HARARETLE TARTISILIYOR BU KONU BU ARALAR.BIR GOZ AT ISTERSEN..


handanbg

selmak, bu ürünlerin hepsini dr. en baştan kestirdi bana. bu alerji durumunda kullanılan genel bir liste. sen de öğrenmişsindir, alerji, bağışıklık sistemi ile ilgili. bağışıklık sistemi zayıf olduğunda alerji ortaya çıkıyor. konu bir de bebek olunca, tam olarak hangi gıdalara hassasiyeti olduğu bilinemiyor. (çoklu besin alerjisi de olabilir) dolayısıyla tüm alerjenleri hayatından çıkarıp, yavaş yavaş ve teker teker denemeye başlıyorsun ve bu şekilde nelere alerjisi veya hassasiyeti (intolerance) olduğunu keşfediyorsun. bu arada yazmayı unutmuşum, domates de yasaktı (çiğ, pişmiş domates ve salçalı yemekler).

berra'nın ishali biraz düzeldikten sonra (kakada pütürler olmasını kastediyorum, başlangıçta tamamen sıvıydı), mukustan da (sümüksü yapı) arınmasını bekledik. kakasının tamamen normale dönmesi 5.5 ay aldı. 5. aydan sonra ek gıdaya geçtik. yeni gıda denemesindeki prensip şu: ilk denemede 1 çay kaşığı veriyorsun (çok alerjen gıdalarda önce ağzının kenarına değdiriyorsun, kızarıp kızarmadığını takip edip, kızarmıyorsa bir çay kaşığı). 2. gün iki çay kaşığı, 3. gün 1 tatlı kaşığı. bu arada takip ediyorsun: ishal var mı, kakada mukus, kan var mı, pişik oluyor mu (bir gıda dokunursa kakası hemen pişik yapıyor), vücudunun başka herhangi bir yerinde kızarma, kabarma var mı, fark edilir bir huzursuzluk var mı gibi... alerjinin bir etkisi de reflü. yeni gıda deneyince mutlaka reflü oluyor. sürekli salya akıtması (ki bizim salya zannettiğimiz aslında mide suyu imiş, diş çıkardığı zamanlar hariç tabii), yediklerinin ağzına gelmesi, sürekli hıçkırık tutması reflü belirtisi.

4. gün de aksilik yoksa o gıdayı güvenli listesine alıyorsun ve gerekirse bir gün ara verip aynı şekilde yeni gıdaya geçiyorsun. bizim menüler çocuğun gelişme ve iyileşmesine göre oluştu hep. doktora sürekli danışmakta fayda var.

ilk denememiz çorbaydı. çorbanın temeli: patates, havuç ve pirinç. sonra kabağı ekledik. arkasından irmik ve 1 tatlı kaşığı sızma zeytinyağı. bundan sonra çorbayı sabitleyip meyve denemelerine geçtik. sabah anne sütünden sonra sırasıyla deneyerek elma, armut ve muz verdik. mesela ilk gün 1 tatlı kaşığı elma veriliyor, her gün birer tatlı kaşığı arttırılarak yarım elmaya kadar geliniyor. Sonra armut başlıyor vs. arkasından kahvaltıda tahıl denemesi geldi. bu arada bir yaşını geçene kadar bal ve yumurta beyazı vermemizi istemedi dr. dolayısıyla milupa’nın 7 tahıllısı (balsız), hero’nun armutlu muzlusu ve bebelac’ın mısırlı çavdarlısını verdik. bunlardan başka sütsüz balsız bir tahıl yok bildiğim kadarıyla. bunları da 1 tatlı kaşığından başlayarak denedik. (meyve olarak kayısı ve şeftali de olabiliyor, bizim denemeler kışa geldiği için sonraya kaldı.)

 

bunlardan sonra kahvaltıya yumurta sarısı eklendi yavaş yavaş. günlük menü şöyle oldu böylece: sabah anne sütü, kahvaltıda tahıl ve yumurta sarısı. arada meyve. öğlen çorba. öğleden sonra yine meyve ve akşam neocate’li muhallebi. (aralarda verdiğim anne sütü zamanla azaldı, hala sabah ve akşam emiyor ama doyuracak bir miktar yok, ilaç niyetine veriyorum)

 

diyeceksin ki bu çocuk her gün aynı çorbayı içiyor. evet maalesef bir müddet böyle oluyor, ancak bunun bir zararını görmedim ben, daha doğrusu berra şikayet etmedi. önemli olan gerekli ve yeterli gıdayı almasıydı. tam sıkılmaya başladığında yeni gıdalar geldi zaten. önce başladık çorbaya yeni malzemeler koymaya. önce kuzu kıyma. 3 gün sonra kabak yerine enginar (mümkünse limonlanmış olmayacak veya çok iyi yıkanacak, kıymaya devam). sonra sırasıyla brokoli, ıspanak, semizotu, kereviz koyarak denemeler yaptık. en son tavuk kıyma. bu da tamam olunca çorbayı haftada 5 gün kuzu etli, 2 gün tavuklu (güvenli sebzeleri değiştirerek) hazırlayarak rutine bağladık. şimdi baktım da tüm bunların hepsini denemek iki buçuk ay sürmüş. ara vererek denendiği için zaman alıyor biraz. bu dönemde benim diyetim devam etti. özellikle çocukta deneme yaparken annenin diyetini değiştirmemesi gerekiyor, kıra bayıra çıkılacağı zaman deneme yapmamak gerekiyor. (şehirdeki parkları kastetmiyorum) çünkü herhangi bir belirtide bunun tam olarak neden kaynaklandığı anlaşılamıyor. böcek mi soktu, polenden mi oldu vs. gibi soru işaretleri oluşuyor.

 

alerji diyetinde amaç bünyeye bu maddeleri tamamen unutturmak ve bağışıklık güçlendikten sonra tekrar denemek. bünyeye az miktarda da alınsa etki edebiliyor. arada kaçamak yapıp az az yiyorum demişsin ya, bizim doktora göre bu olmaması lazım. bana şöyle bir açıklama yapmıştı dr: hani ağzında yüzünde minik (bazen büyük) kızarıklıklar oluyor ya, bunun çok daha şiddetlisinin bağırsakta olduğunu düşün. çünkü gıdadan esas etkilenen bağırsak, besinlerin emilimi de burada, ama burası kabarıp şişince emilim iyi olmuyor veya hiç olmuyor. çocuğa bin bir emekle yedirebildiklerin de çöpe gidiyor. bu yüzden alerjik çocukların kilo alımı yavaş olabiliyor, hatta bazen kilo veriyorlar. bu durumun çocuğa verdiği rahatsızlık da cabası, kaşıyamıyor, anlatamıyor, gösteremiyor, sadece ağlayabiliyor… biz de görünürde bir şey olmadığından anlayamıyoruz.

 

keçiboynuzu ve dut pekmezinin sakıncası da alerjen olmalarından kaynaklanıyor. ek gıda süreci başlamadan kendi diyetimde keçi peyniri denemem olmuştu, başarısızlıkla sonuçlandı (beşinci günde kolu boydan boya kızardı) ve başa dönmüştük. (süt ürünlerinde önce peynir, sonra yoğurt ve en son süt deneniyor.) ek gıdayı yukarıdaki haline getirdikten sonra tekrar keçi peyniri denemesi yaptım. (aynı çocuktaki gibi ilk gün bir lokma, ikinci gün iki lokma şeklinde arttırıp bir kibrit kutusuna ulaşıyorsun ve bu arada çocuğu takip ediyorsun.) bu dönemde çocukta yeni besin denemesi yapılmıyor.

 

son olarak doktorumuzu tavsiye ettiğimi söyleyebilirim. prof. fügen çullu çokuğraş. gastrovesair dışında alerji konusunda da çok bilgili ve tecrübeli. eşi de alerji (çocuk) uzmanı, görüş alışverişi yapıyorlar. ayrıca berra’nın doktoru da çoklu besin alerjisi olan bir çocuk annesi. ondan da çok faydalandık. en azından halimizi anlıyor ve pratik önerileri olabiliyor. o da sema özörnek.

 

bende ve berra’da kahvaltıya hiç problemsiz keçi peyniri eklemeyi başardıktan sonra keçi sütünden yoğurt yapmaya başladım. keçi sütü bolona’dan temin edilebileceği gibi, marketlerde UHT kaysüt de bulunuyor. keçi peyniri alırken içindekilere iyi bakmak gerek, bolona, sütaş (güncelleme: sütaş artık peynirine inek sütü katmaya başlamış) ve doğruluk (doğruluk için de böyle bir durumdan bahsetmiş bir arkadaş, biz sorun yaşamadık doğruluk'la) dışındaki markalarda bir miktar inek sütü var. bu noktadan sonra kalsiyumu doğrultmuş oluyoruz biraz. bundan sonraydı sanırım haftada bir bakliyat vermeye başladık. makarna, pilav (katı yağsız) ve kuzu köfte de arkasından geldi.

 

çocuk büyüdükçe ve bünye bu besinleri unuttukça ve bağışıklığı geliştikçe işler düzeliyor. inek sütü alerjisinin diğer alerjilere göre avantajı, geçici olması. bir noktada geçiyor ve en kötü ihtimalle “hassasiyet” olarak kalıyor. tek gereken birazcık sabır…


tunadem

handanbg çok çok güzel yazmışsınız, ellerinize sağlık. Bu ay ek gıdaya geçeriz herhalde yazdıklarınızın çok yardımı olacak. Benim oğlum besin alerjisi yüzünden reflü oldu, meme emmez hale geldi :( Bizim doktorumuz da Fügen hanım. Ben de 1,5 aydır diyet yapıyorum. 1,5 aydır da oğluma ilaç veriyorum. Artık emiyor allaha şükür. Süt alerjisi bizim de kanda çıkmadı ama diyetin ve ilaçların büyük faydasını gördüm. Bakalım 15 gün sonra yine muayenemiz var. Bu arada süt arttırsın diye içtiğimiz Humana Still Tee'de de ahududu var :( Alerji diyeti yapan annelerin aklında olsun.  NihanUgun

handanbg ellerine sağlık gerçekten çok bilgilendirici bir yorum olmuş. Biz de Sema Hanım ve Fügen Hanım'a gidiyoruz. Henüz yolun çok başındayız ama sayende yol haritamız kafamda şekillendi. Herkese geçmiş olsun


iclalyi

merhaba,

benimde oğlumda süt alerjisi var şuan 2 yaşında biz 2.5 aylıkken alerjisini farkettik.hala anne sütü alıyor ve bizde aynen handanbg ile aynı şeyleri yaşıyoruz .doktorumuz fügen hanım çok memnunuz.ilk yapılan alerji tahlilinde süt alerjisi çıkmamıştı ancak doktorumuz belirtilerin onu gösterdiğini söyledi ve diyete başladık daha sonra 9 aylıkken tekrar yaptırdığımız kan tahlilinde süt alerjisi pozitif olarak çıktı.
4 ay öncesine kadar değerlerinde düşme vardı ancak son yaptırdığımız tahlilde değerimiz 0,68 den 8,16 ya çıkmış tam yeniyoruz diye sevinirken hüsrana uğradık.bunun sebebinin ise kullandığımız keçi sütünün karışık olduğunu düşünüyoruz.en güvenilir marka bolana süt ve peynir.son dönemde kay süt kullanmıstık tahminimizce ondan yükseldi.firmaya telefon açıp sorduğumda çevre köylerden keçi sütünü toplayıp kendilerinin pastörize ettiğini söylediler.keçi peyniri olarak sütaş daha önceden %100 keçi sütünden di fakat son dönemde içindekilerde karışık sütler olduğu yazıyor.ayrıca doğruluk marka peynirde firma ile görüştüm içinde çok az da olsa inek veya koyun sütü koyuyorlamış.sonunda en güvenilir  markanın bolana olduğunu anladık ,şuan sadece onun ürünlerini tüketiyoruz.kullandığımız herşeyin içindekiler kısmını okumak artık yetmiyor mutlaka firmaya da telefon açıp soruyorum .bir çok firmaya mail attım niye böyle alerjili çocuklar için özel ürünler yok diye.
sadece etiden dönüş oldu etinin piknik marka bisküvisinde süt ürünü yok ancak diğer ürünlerle aynı bantta üretildiği için çok azda olsa buluşma riski olabilir dediler.çok zorlu bir süreç umarım yeniden tahlil yaptırdığımızda değerler düşmüş olur .birkaç arkadaşın bebiğinin alerjisini yenmiş olduğunu okudum çok sevindim darısı bizim ve tüm alerjili bebeklerinde başına inşallah. hepinize kolaylıklar diliyorum geçmiş olsunorkanural

Çok üzüldüm İclal.

Ben oğluma bir haftadır başladım keçi peyniri burada sadece sütaş temin edebiliyorum ve süt olarak da kay süt aldım yoğurt mayalamak için.

şimdi korktum açıkcası bizde bağırsaklar çok zor toparlandı zaten.Ve bir haftadır gazı arttı dokunmuş olabilir mi?acaba bolonayı arasak bize süt ve peynir yollarlar mı?

Bodrum'da yaşıyoruz burada bayileri yok:(((((((((orkanural

iclalllll haklısın şimdi baktım %30 inek sütü var sütaşta daha önce yoktu ve o nedenle hiç bakmadım korkuyorum şimdi ya kötü olursa diye .


iclalyi

bir arkadaşım kullanıyor memnun mado dondurmanında keçi sütü ve peyniri var.sütü pastörize cam şişelerde satıyorlar yalnız peyniri 2 çeşit dikkat etmek lazım biri karışık diğeri %100 keçi parmak peynir diye satılıyorCevaplamak için Üye ol