Bebekler hangi bitki çaylarını içebilir ?

YesilAnne soruyor: 3

Oğluma hali hazırda ıhlamur ve rezene veriyorum. Acaba başka bitki çaylarından verebilir miyim? Örneğin tarçın vb. Siz bebeklerinize hangi bitki çaylarını, hangi dönemlerde ve ne miktarda başladınız?

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


yerdenizbuyucusu

Eren de bitki çaylarını çok seviyor, ne versem içer, hatta zorla ister :)) Bir ara haşlanmış soğan suyu içiyordum, elimden alıp kafaya dikiyordu. Rezene, yeşil çay, ıhlamur,  adaçayı içiyor. Adaçayını çok nadir veriyorum, çünkü öströjen hormonu varmış. Arada bir yaptığım hafif acı kış çayını (zencefil-havlucan-karanfil-tarçın) bile severek içiyor. Siyah çayı da istiyor ama vermiyorum.


nurten_nisa

bence bıtkı caylarının verrıken sen yınede aldıgın yere danıs bence arkadasım cunku bazen bıtkı cayları bıle zararlı olabılıyor ama emın oldugun seylerıde ınanarak yapkı sıfasını bulursun kolay gelsın


hande

rezene, papatya ve ıhlamur harici vermiyoruz bunlarda günlük 100cc yi geçmeyecek şekilde. bazen de özellikle soğuk algınlığı için biraz tarçın ve zencefil ekliyebiliyoruz. en çok dikkat etmeniz gereken bu çayları kaynatmayacak, demleyeceksiniz, içine bal koyuyorsanız da suyun 60 dereceyi geçmemiş olmasına dikkat edecekmişiz. çünkü bitki çayları kaynatılınca toksite oluşturabilirken, bal da 60 derecenin üstünde bozulurmuş.
Adaçayın'ı hem çocuklara hem hamilelere hem de emziren annelere kesinlikle tavsiye etmiyorlar ama kaç yaşına kadar emin değilim. Emziren annelerde fazla adaçayı sütün azalmasına neden olurmuş. hatta memeden kestikten sonra, bol adaçayı tavsiye ediyorlarmış.



Cevaplamak için Üye ol