Zeka testi (ileri/üstün zeka) hakkında?

mervea soruyor: 9

Pek çok yerde aldığımız yönlendirmeler doğrultusunda oğlumuza zeka testi yaptırmaya karar verdik. önümüzdeki ay 36 aylık oluyor, ve bu tarihte yapabileceğini söyleyen, üniversitemizde bir merkez var. Fakat tıp merkezi değil bilimsel araştırma merkezi. Tıp fakültelerinde de bu testin yapıldığını öğrendim. Fakat her yer aynı testi mi yapar veya bu sürec çocuğumda baskı oluştururmu, eğer öyleyse neler bilmeli ve öğrenmeliyim. Bu yollardan geçmiş birileri varsa yardımcı olur musunuz lütfen?


Bu soruyu cevapla


9 Cevap


benan_

Kisa yazmak zorundayim: Wisc -R yaptirmayin, sonuclari guvenilir degil


mervea

teşekkür ederim vakit bulduğunuzda diğer bildiklerinizi de öğrenmek isterim. Wisc-r aklımda..


glgncnr

WISC-R zaten 6 yaşını doldurmuş çocuklara uygulanabilir sadece. Bu yaşlarda genellikle AGTE, DENVER II gibi gelişim değerlendirme testleri veya stanford binet zeka testi uygulanır. 


sLnKA

merhaba

bu söylediğiniz testler nerede ya da nerelerde Yapılıyor acaba?Florian

Bu konu hakkında şurada epey konuşulmuş:  http://www.nurturia.com.tr/questions/c0262e2f-1839-4841-a782-a0c601629729/1/kizim-ustun-zekaliymis-simdi-bizi-neler-bekliyor


Kolaylıklar diliyorum. Sağlıkla büyüyüp mutlu bir hayatı olur inşallah. Yukarıdaki link size yardımcı olacaktır ama konu epey eski olduğu için oradaki bazı okullar artık bu konuda eğitim vermiyor olabilir. 


glgncnr

Testleri randevu ile çocuk psikiyatri bölümü olan üniversite hastanelerinde, özelde ise çocuk psikologlarında yaptırabilirsiniz. 


mutluannelif

O yaş için erken diye biliyorum, sağlıklı sonuç veremeyebilirmiş, uzman olan bir arkadaşımın dediğini söylüyorum, 6 yaş beklenmeli demişti.

Tabii yapan yerler de var.


nisanimm

evet ozellikle 6 yas beklenmeliymiş guvenilir ve dogru sonuc bakımından....gelişim uzmanları oyle dıyor cunkü..
semacagan

Bu tür çocuklara test yaptirmanin sağlıklı olmadığını söyledi gitmiş olduğumuz bu konunun uzmani necate baykoç. Aslinda gerekte olmadigini ama okullar istedigi icin 6 yaşında yapıldığını belirtmişti.


Cevaplamak için Üye ol