1 yaşından önce alerji testi yaptırıp sonuç alabilen var mı arkadaşlar??

ebruli_ela soruyor: 8

kuzucuğuma 1 ay kadar önce atopik dermatit tanısı kondu ve o günden beri de bu hastalıkla uğraşıyoruz :( 10 gün önce duruu iyice kötüledi ve bacaklarda kurulukla başlayan hastalık tüm vücuda yayıldı kırmızı lekeler halinde.. dr emzirdiğim için bana diyet verdi (süt grubu,yumurta,dana eti,çikolata..) ama işe yaramadı. bi dermatoloğa gidip test yaptırıcaz ama çıkma olasılığının az olduğunu söyledi dr. daha önce bu testlerden yaptırıp sonuç alan oldu mu arkadaşlar??   

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


Sinemce_e

Biz yaptırıp sonuç aldık..Zaten ben de nelerden olduğunu anlayabiliyordum çünkü bizim alerjimiz anafilaksi ile sonuçlanıyordu.Ama yine de yapılması taraftarıyım ben en azından doğru çıkma ihtimali var.

Bir de annenin gözlemi çok önemli bir belirteç alerjide teşhise yardımcı olmak adına,çocuğunuz en çok hangi besin ya da besinlerden sonra daha çok tepki veriyor,alerjlerinin arttığı dönemde yoğun tüketilen bir gıda grubu var mı? Hatta biraz riskli olabilir ama ben şu yöntemi de denerdim bir küçük peynir parçası bile olsa cildine dokundurduğumda(özellikle yanak_dudak kenarına) direk kızarırdı dokundurduğum yer,bununla da anlardım alerjik olduğunu...

Bir şey daha eklemek istiyorum gıda olmasa da kullandığınız şampuan,yumuşatıcı,deterjan bile alerji yapmış olabilir.Değişiklik yaptığınız herşeyi gözden geçirmenizi tavsiye ediyorum.

Geçmiş olsun dileklerimle....


ebruli_ela

teşekkürler avnininsine_si  size de geçmiş olsun.

yumuşatıcı ve normal şampuanları hayatımızdan çıkardık atopik ciltler için olanları kullanıyoruz artık.. besinlerde de tahmin ettiğim bazı şeyler var bugün dermatoloğumuzla da konuşucaz. 
umarım bizde testlerden sonuç alırız..


mehtaperkek

öncelikle geçmiş olsun. benim oğlumda da aynı sorun var kulagının arkasında dokuntu var yarın dr a götüreceğim. daha önce de olmustu alerji belirtitisi demişti benim yediğim bişeyler dokunabilirmiş ama neler oldugunu söylemedi. size süt grubunu tüketmyin mi dedi?bu aralar kendi mayaladığım yoğurtan yiyorum 3-4kase ondan olabilir mi acaba?


ebruli_ela

mehtap dr bana süt grubunu,yumurtayı,dana etini,baharatı,kabuklu yemişleri,ekmeği.. vb gibi  şeyler. yani benim liste uzun test yaptırıp sonuçları alana kadar dikkat edicem.. ela da da küçük bir yerle başlayıp ilerledi bence bi süre takipet eğer yoğurttan şüpheleniyorsan biraz ara verebilirsin. elimeli

biz  4,5 aylıkken hem deri hem kan testi yaptırdık.deride yumurta alerjisi çıktı.yumurta ve yumurtalı olan hiçbirşeyi tüketmememe rağmen 9. aya kadar yoğun şekilde devam etti. asitli yiyecekelr tetikliyor.hergün banyo yaptırıp kurulamadan hemen özel nemlendiricisini sürmek lazım.1 yaşına girdiğinde yine yaptırdık.orta derecede çıktı yine. ama vücudunda yok.kortizonlu krem falan kullanmayın sakın.yan etkileri çok fazla.hem de geçiyor sonra yine başlıyor.ama merak etmeyin eninde sonunda bitecek.odanın nemine dikkat edin.%40-50 civarında olmalıymış.iyi bir eğitim araştırma hastanesinde bir çocuk allerji uzmanına gitmenizi tavsiye ediyorum.çook zor bi durum.çok iyi biliyorum:(geçmiş olsun.:)


kem

bizde 15. gün önce gittik doktora atopik dermatit dedi biodermanın bir ürünü var onu kullanmamızı söyledi cildi daima nemli tutun dedi alerji testini ancak çok çok fazla bir tepki alırsak 1 yaş altına yaparım yoksa yapmıyorum çünkü sonuç alamıyoruz dedi çok fazla turunçgil tüketmemesini yünlü hiç birşey kullanmamızı (yorgan yastık hırka vs)hergün banyo yapmasını tırnaklarının çok kısa kesilmesi gerektiğini(kaşıdıkları zaman ciltteki kızarıklıklarda açılma olursa enfeksiyon kapabiliyormuş o nedenle)belki size yardımcı olur doktorumuz bülent enis şekerel bu konuda oldukça uzman ve iyi bir doktordur ankaradaysanız tavsiye edebilirim


ebruli_ela

kem dr  tavsiyesi için teşekkürler ama ist.dayım. bizim alerji ataklarımız sık, uzun süreli ve tüm vücuda yayıldığı için test yaptırmaya  yönlendirildik çünkü kortizonlu krem kullanmadan geçmiyordu. umarı sizinki o dereceye gelmez.

bize de biodermayı tavsiye etti ama zeytinyağını da önerdi işe yarıyor.
elimeli yumurtada bir çok şeyin içinde var zormuş.. nem makinasına bakınıyorum bu hafta alıcaz bizde..


burmeh

merhaba benim oğlumda da alerjik reaksiyonlar var. önceleri yüzünde ve ellerinde kuruluk vardı. şuan da da geçmek bilmeyen bir orta kulak iltıhabı var. 2 hafta antıbıyotık tedavisi gördük bir değişiklik olmadı . doktor penisilin verdi. bu sefer de o allerji yaptı. yüzünde kabarcıklar oluştu.
cuma günü acıbadem de bir doktora götüreceğiz olmazsa tıp fakültesinde test yapılacak. doktor ev akarlarına karşı allerjıden şüpheleniyor. çünkü diyetine çok dikkat ediyoruz.


Cevaplamak için Üye ol