Kolik mi??

pedodontist soruyor: 7

Bebegim 10 gunluk. Gunduz emzirdikyen sonra melekler gibi uyuyan bebegim saat 18.000 oldugunda canavarlasiyor. Saat 18.00- 22.00 arasi cok huzursuz oluyor. Surekli aglama, ic cekme...Ne yapacagimizi bilemeden debelenip duruyoruz. Kolik sancilari icin daha cok erken degil mi?? Kolikse ne yapmamiz gerek??

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


keremseda

Bız yasamadık ama kolık agrısına benzıyo aynı satlerde tekrarladıgı ıcın,ağlarken fön makınası calıstırmak ıyı gelıyo dıye duymustum,anne karnındakı sese en yakın ses oldugu ıcın cocuk sakınlesırmıs,ıstersen bı dene umarım faydası olur.


ekim_

10 gün de kolik için biraz erken gibi geliyor ama ağlamaların ritmi var diyorsunuz; o zaman da kolik düşündürüyor.
yukarıda bahsedilen kolik cd sini biz kullandık, parçalar arasındaki sert geçişler bizimkinin tekrar uyarıyordu.in utero cd si var;daha çok beğendik.bu gibi durumlarda bebeği kucaklamak çok etkili;özellikle başını göğsünüze kalbinizin üzerine yaslamanız iyi geliyor.hafif bir ritmle sallanrak dolaşmak da iyi geliyor(onu sallamak yerine sizin ritmnizle sallanması); çünkü annne karnında sizin ritminzle sallanarak uyumaya alışkın. odada aşırı uyaranları da engelleyin(yüksek ses, fazla ışık vb)şimdilik aklıma gelenler bunlar;bir de bebek masajı..
tüm bunlardan önce de kolik tanısını netleştirin derim ben.
geçmiş olsun


ritalar

en son yazım kolikle ilgili. 1 inceleyin isterseniz.

http://www.ritalarlar.blogspot.com/


zerrin

Gaz ve kolik için erken bi dönem:) ama ömür 8 günlüktü gaz sancıları çekmeye başladığında amcak kolik daha karmaşık bi durum... biz de benzer soruları sorup neden ararken alerjimiz olduğu ortaya çıktı:(
bu durumu da gözden kaçırma derim; sadece anne sütü mü alıyor bebeğin mama takviyesi de var mı?


pedodontist

Mama takviyesi yapiyorum ama sutun yetmedigi zamanlarda. Yani duzenli bir mama olayimiz yok. Gaz cikarmasinda bir sorun yok su anda. Tabi konusmak icin cok erken.


selencem

Bence şimdiden kolik demeyin. Ne kendinizi ne de bebeğinizi şartlandırmayın. Akşam saatlerinde yorgunlukları artıyor, gazı da. O saatlere yakın uyutup dinlendirmeye çalışın şimdilik. Ayrıca o saatlerde açık havaya çıkın, balkona mesela. İşe yarayabilir.


zerrin

Mama takviyenin düzenli olmaması acaba mamaya karşı bi hassasiyeti mi var sorusunu akla getiriyor, bu arada kaka düzeniniz nasıl?
tüm bu sorularım bu dertten oldukça muzdarip olduğumdan ukalalığımdan değil yanlış anlama:)
bu arada her ne kadar çok küçük olsanız da bazı bebekler umduğumuzdan çabuk adapte olup bi rutin için bizi zorluyorlar, herhangi bi aksaklık da canlarını sıkabiliyor, eğer o saatlerde yaptığın bişeyi aksatıyorsan sa tepki verebilir, emin ol başta nası başlarsan öyle gidiyor:)
bu açıdan günlük rutininizi de bi gözden geçir, saatleriniz de evdeki düzeniniz de hatta senin yediklerinde farklılık olup olmadığı bile bu küçük insancıkları etkiliyor...
sanırım anne olma yolunda ilerleme bööle oluyor aramıza hoş geldin, kolaylıklar...Cevaplamak için Üye ol