6 aylık bebeğim olması gerekenden fazla ek gıda istiyorrr???

merv1986 soruyor: 10

merhaba arkadaşlar;

oğlum 6 aylık artık. ek gıdaya başlamış bulunuyoruz.meyve püresi, sebze püresi ve şekersiz muhallebi veriyorum. 3 öğüne böldüm. neyse sorun bu değil, sorum şu ki oğlum maşaallah çok iştahlı, ne versem yiyor, yani verdiğim kadar yiyor çok mu gitti diye endişeleniyorum. işte araştırmalara göre 1 çorba kaşığı kadar başlamalıyım normalde fakat oğlum nerdeyse küçük bir kase kadar yiyebilecek potansiyele sahip.kesip, kaseyi kaldırdığım zaman ağlıyorrr:)) bende panik oluyorum ne etsem ne yapsam bilemedim. versem dedim ama yavrucağın midesi, bağırsakları zorlanır filan de korkuyorum. birde en önemlisi ek gıda vermemle arasından 1 saat geçmeden ağlama krizine grip emmek istiyor ve emiyorrr. hiç bişe anlamadım:)sizler neler yaşadınız, sizce ne yapmalıyım?

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


maviboncukk

Masallah istahli bir bebek demekki. Sıkıntı cekmeyeceksınız. Ğbenim 2 yasındaki , 4 saat ac da kalsa bir kase yemegi bitiremez.. Her cocyk farklı. Kusmuyorsa wmsin ek gıdanın üzerine.. İştahı iyi, ihtiyacı var demekki..


maviboncukk

Masallah istahli bir bebek demekki. Sıkıntı cekmeyeceksınız. Ğbenim 2 yasındaki , 4 saat ac da kalsa bir kase yemegi bitiremez.. Her cocyk farklı. Kusmuyorsa wmsin ek gıdanın üzerine.. İştahı iyi, ihtiyacı var demekki..


berlindenbirseda

Maasallah, ne güzel. Hic endiselenecek bir sey yok bence, bizim doktorumuza ne kadar yedirebilirim diye sordugumda, bebeginizin istedigi kadar verebilirsiniz demisti. Rahatsiz olursa anlarsiniz zaten...Benim oglum da ilk baslarda istahliydi bayagi, simdi 27 aylik daha az yiyor :)

Ama ek gidayi cok yemesini kesinlikle istemiyorsaniz, ek gida vermeden hemen once emzirin, karni biraz doysun.


atakuzu

ek gıda döneminde sürekli sorular soruyordum doktorumuza ölçüsünü, miktarını sorduğumda bebeğimin ölçüm olduğunu söylemişti. o ağzını kapatana kadar. hilal möcan'ın  0-2 yaş bebek beslenmesi kitabını da çok öneririm orada da öyle yazıyordu diye hatırlıyorum.benim oğlum da çok iştahlıydı. ama kesinlikle tabloya uydum. bizim yemeklerimizden tattırmadım. gerekli olmadığını düşündüğünden ve bebeğimin persentili %95 olduğundan muhallebi pirinç unu vermedim. şimdi %50lerde ama yemek seçmiyor. sizinki de öyle olacak bence. istediği kadar ver derim. tek hatam keşke daha sık emzirseydim ek gıdaya önem verdim çizelgeye göre kahvaltı, meyve püresi, öğle sebze püresi, yoğurt, akşam püresi olunca çocuk nasıl emsin. 13. ayda bitti süt. tek pişmanlığım bu 24 ayı görmek isterdim. sağlıkla büyütün.


sefemu

biz de aynı durumu yaşamıştık, çok mu verdim diye korkmuştum ben de.. 2 kaşık veriyordum ağzı açık bekliyordu.. mamadan sonra cennete düşmüştü sanki:) emmediği için daha az emer korkum da yoktu tabi sizde durum farklı.. doktorumuz doğru şeyler yediği sürece miktarı o ayarlasın sorun yok diyordu.. dönem dönem değişse de genel olarak hala da iştahlıdır.. kilosu da normal.. bir bağırsak problemi, kusma vs vs de yaşamadık..Poyrazim2014

Benim oğlumda iştahlı bugune kadar ne verdiysem yer hatta 1 kaseyi bitiriyor ve bazen arkasina beni emmekte istiyor doktorumuz da bize cok sever çok yer az sever az yer onu kendi ayarlayacak dedi emme ve ek gida arasini da kendi ayarlayacak dedi bende akışına biraktim herseyi yiyor umarım boyle devam eder. .... sadece ekmek hamur vb ağır şeylerden yedirmemeni tavsiye ederim yesin kuzucuklarda buyusunler..


guta

Hiçbir sorun yok bence, ne kadar şanslısınız ki sorun olmada ek gıdaya geçmişsiniz. Yalnız ben yine de şunu söylemeden edemeyeceğim. Her zaman o iştahla devam etmiyorlar. Bazı bebekler ek gıdaya geçince çok mutlu olup fazla fazla yemek istiyorlar, yeni tatlar sonuçta. Ama tatlara alıştıkça onlar da az yemeğe başlıyor. Bence siz o ne kadar istiyorsa yedirin ama sütünü aksatmadan tabi. Çok yedirip sütü az vermek doğru değil. Zamanla o kendisi ayarlayacaktır zaten.


merv1986

çok teşekkürler cevaplar için. ellerinize sağlık:)munisal

bizde 6 aylıkken bu kadar yiyorduk.hatta tek basına muz,parça meyve vb.

genelde yeni birşey verdiğinizde 5 kaşıkla başlamak gerekir ve sonra bildiği yemekle devam etmeli.
midesini evet zorlayabilir. Doktor bana "anneler cocuk yiyor diye sonuna kadar yediriyorlar ama o hazmedemeyebilir(gerçi ben ispanak vermiştim)".Püreler zaten kolay hazmedece şekilde yapılır çok can sıkmayın.Ayrıca evde yaptıgımda cok sey karıştırmıyordum. en fazla 3-4 malzeme.ve sadece1 tane yeni.örneğin havuc+patates+brokoli diyelim.


Esma3762

Aynı soruyu bende soracaktım aydınlanmış oldum. Oğlum şükürler olsun ek gıdalara karşı iştahlı bazen 1 kase sebze çorbası meyve püresi yiyor. Kardeşim fazla olduğunu söyleyince kafam karıştı ama kesinlikle zorla vermiyorum o doyunca zaten kapatıyor ağzını bir daha da yok. Gündüz emmeyi bıraktığı için mama vermektense ek gıda bana daha mantıklı geliyor.

Hepsi iştahlı bebekler olurlar inşallah. Sevgiler :)Cevaplamak için Üye ol