Amerika Seyahati

banua soruyor: 4

Önümüzdeki ay o tarihte  8 aylık olacak oğlumuzla birlikte Amerika'ya gidiyoruz.İtiraf  ediyorum çocukları çok sevmeme rağmen  bebeğim olmadan önce ben de uzun yolculuklarda ağlayan çocuklardan irrite olurdum. Şimdi korkum yolculuğun hem oğlum hem de yolcular için kabusa dönüşmesi. Üstelik son günlerde çığlık atmak gibi bir huy edindi:) Acaba diyorum daha önce bebeğinizle uzun uçak yolculuğuna çıktınız mı? Yolculuğun özellikle bebeğim için rahat geçmesini sağlayacak önerileriniz var mı?

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


denizinannesi

Merhaba Banua,
Ayni yolculugu 11 aylik olacak kizimla Mayis sonunda Amerika'dan Turkiye'ye yapacagiz. Ayni endiseleri, korkulari paylasiyorum seninle. Biz Deniz'in rahatsizligini minimuma indirmek icin ve guvenligini de dusunerek ona ayri bir koltuk satin aldik. Araba koltuguyla binecegiz ucaga ve kucagimizda sallamak, uyutmak gibi simdiye kadar hic yapmadigimiz seylerle avutmak zorunda kalmayacagimizi umuyorum. Araba koltugu sonucta hergun oturup baglandigi, tanidigi, bildigi birsey ve cok sIk olmamakla birlikte uyuyabiliyor. Bir de ucakta sIkildigi, huysuzlandigi zamanlarda cikarip vermek uzere, yenimalinmis, henuz Deniz;in gormedigi 6-7 tane kucuk kucuk oyuncakla binmeyi panliyoruz ki dikkati sagilsin, oyalansin. Ucakta emeklemesine izin verecegiz, arasira kalkip dolasacagiz bunlarin kacari yok. Elimizden geleni yapacagiz ama herseye ragmen aglamasinin, bagirmasinin ve mizmizlanmasinin onune gecemezsek yapacak birsey yok ve biz de gerilmemeye calisacagiz cunku cocuklar anne-babadaki gerginligi de seziyorlar.Biz nasil cocuksuz zamanlarimizda yaptigimiz yolculuklarda sabirla cocuk aglamalarini dinlediysek ve hem cocuga hem anne-babasina acidiysak ayni anlayisi da baskalarindan bekleyecegim.
Umarim yolculuklarimiz sorunsuz, aglamasiz gecer. Iyi yolculuklar, kolayliklar diliyorum.


iremerdilek

Amerika seyahatleri konusunda oldukça tecrübeli bir anneyim. Tecrübelerimi paylaşayım.

Ben de anne olmadan önce uçağa bebeklerin bindiğini görünce paniklerdim. Yol boyu ağlayacaklar, kafamız şişecek diye. 11 saat ağlayacak hali yok ki. Sonradan anlıyorsunuz zaten.. Çocuk bu ağlayacak da. 
Koray ilk uçağa bindiğinde 23 günlüktü. En kolay dönem. Emdi, uyudu, emdi, uyudu. Daha sonra 8 aylık ve 1 yaşındaydı Amerika'ya giderken. Eğer emziriyorsanız iş kolay, daha çabuk sakinler. Arabada yolculuğu seviyor ve uyuyorsa uçakta daha kolay uykuya geçiyorlar. Öyle çok sallanmaya gerek de yok. Sesten, seyir hareketinden dolayı sanırım. Hem de bayağı uzun uyuyorlar. Koray sallanarak uyuyan bir çocuk değil zaten ister istemez mayışıyor. Ben uçakta Koray'ı uyku saatlerine göre uyutmaya çalıştım. Başarılı da oldu aslında. Bizim varış noktamız New York oluyor hep. Öğleden sonra indiğimizde Koray biraz afallamış oluyor. Gece uykusunda olması gerekirken uyanık, dışarda. Şaşırıyor sonra seviniyor. Arabaya binip de yola koyulduğumuzda ise hemen uykuya geçiyor. 1 saat de öyle uyuyor. Eve varıyoruz. Sütünü içiyor, banyosunu yapıyor, sonra da bayılıyor zaten. 1-2 günde jetlag'ten kurtarıyor paçasını gündüz uykuları sayesinde. Türkiye'ye dönerken ise gece boyu uçtuğumuzdan ve İstanbul'a vardığımızda sabah olduğundan yolculuk daha da kolay geçiyor. Yol boyunca uyudu desem yeri. Yanınıza adetçe fazla oyuncak almak yerine, onun en sevdiklerini alın. Garanti olsun. Belki 1-2 tane de hiç görmediği bir oyuncak. Fazlası gereksiz ağırlık oluyor size. Bisküvi çok oyalıyor. Uçakta Koray hep kucağımızdaydı. Sıkıntı yaşamadık. 2 yaşına kadar kucakta kabul ediyoruz demişlerdi bize. Hostesler zaten bebek görmesin. Hangi havayolu olursa olsun çok yardımcı oluyorlar. Türkiye'ye göre Amerika'da çocuklu yaşama daha bir saygı var zaten. Her şey ailelerin rahatına göre düzenleniyor. 

Sakın gerilmeyin. Dediğiniz gibi siz rahat olursanız, o da rahat olacak. Onun keşfedeceği bir sürü şey olacak uçakta. Sonra alın kucağınıza sırtını yaslasın size. Kulağına fısıldayın bir iki ninni. Hemen gevşeyecek eminim. 
Konuyla ilgili yazılarımı burada bulabilirsiniz:


banua

Denizinannesi ve İremerdilek ikinize de cevaplarınız için çok teşekkür ederim. İremerdilek özellikle yazılarından çok şey öğrendim ve rahatladım.  Özellikle bebek çantasına alabileceklerimi ve boş yere taşımama gerek olamayacakları da öğrenmiş oldum. 26sında dönüyorum. Nasıl geçtiğini döndükten sonra sizlerle de paylaşacağım. Denizinannesi sana da sorunsuz ve iyi yolculuklar diliyorum.


iremerdilek

Hiç korkma. Bugüne kadar seyahatle ilgili öğrendiğim en önemli şey: Tatil nasıl başlarsa öyle devam eder! Yolculuk stresi ile başlarsan zamanının çoğunda stresli olacaksın. Geri döndüğünde fark ediyorsun bunu işin kötüsü de. Herkese iyi yolculuklar. 

iremCevaplamak için Üye ol