Uyku sorunsali, hastalik, iki yas krizi hangisi?

tugbat soruyor: 2

Bizim ufaklık yaklasik dokuz gundur uyku duzenini bozdu.
Azı dişidir, soguk alginligi dedik alttan aldik ama su anda eski duzenimi arar oldum.

Oglen yaklasik ayni saatlerde karyolasina yatirir, uyurdu.
Aksamlari da banyo, sut, kitap rutininden sonra opucuk verip yatagina koyardim. Cogu zaman hastalik vs. disinda hep duzenliydi. Hastalik sonrasinda da hemen toparlardi. Ama bu sefer boyle olmadi.

Dokuz gun evvel geceleyin birden bire bagirmaya basladi. O gece sabah 4.30'a kadar ayaktaydik. Ertesi gece 2.30 vs. vs.Uyusun diye yanimizda yatirdik sonraki gecesinde.

Simdi oglen ve gece uykularinda kim olursa olsun yaninda birinin yerde vs. yatmasini istiyor. Bu kimi zaman bir saati buluyor. Simdi hastayim diye esim girdi bir saat gecti hala kiz uyumadi, esim iceride mahsur.
Karyolasina koyunca ciglik cigliga bagiriyor. Ve suresiz. Bir keresinde susar diye bekledim yok bir saati geci aldim artik.
Korktugunu sanmiyorum cunku gece lambasi var. Daha evvel korktugumda korkuyorum diye soylerdi.Sadece "yatmayacagim, kalkacagim" diye bagiriyor. Sadece burnu biraz tikali, ama cok zor temizliyoruz kaciyor.

Hic bizimle uyumayan cocuk yerde (karyolada olmayinca yatagini cikarip yere koyduk) yatirinca geceleri bir vakit uyanmaya yine yanimizda yatmaya basladi. Bir iki dedim ses cikarmadim ama artik biz rahat uyuyamaz hale geldik.

Herhalde hareket edip istedigi saat yataktan cikmak istiyor dedik, park yatagini cikardik. Bana misin demedi.
Bak kuzunu, tavsanini xX'e veriririz uyumazsan diyoruz al senin olsun diyor. Illa anne babayi istiyor yaninda daima.
Bu da bizi bayagi yipratti.

Eski rutinimize nasil donecegiz fikir verirseniz sevinirim. 

Bu soruyu cevapla


2 Cevap


neretva

Benim okuduğum kadarıyla ani değişimlerin mutlaka bir nedeni oluyor. Kreşe gidiyor mu? Sık görüştüğü arkadaşları var mı? TV izliyor mu? Neleri izliyor? Belki karanlıktan değil de rüya görmekten korkuyor. Bir arkadaşım kızına rüyalarından ve rüyanın ne olduğundan bahsedene kadar kızı uyumaktan terdirgin oluyordu. Onlar rüyayı gerçekten ayırdedemeyebilirler. Diğer taraftan yatağına koyar koymaz ağlaması da yatağına karşı bir tavır geliştirdiğinin göstergesi. Tabii burada başlangıçtaki sorun değişime uğramış. Hepimizin yaptığı gibi kızınız için üzülmüş ve yanınızda yatırarak minik bir taviz vermişsiniz. Çok doğal, hepimiz yaparız. Ama bu yaşta bir kere rutin dışına çıkılabildiğini anladıklarında iş bitiyor. Yani başlangıçtaki sorun her neyse (korku, arkadaşlarla sorun, rüya vs.) bu çözseniz de rutine hemen dönemeyebilirsiniz. Çünkü artık farklı bir gece mesaisinin mümkün olduğunu biliyor.

Çözüm önerim iki türlü. Ya hiçbir şey yapmayın ve rahatsanız hep beraber yatın. Böyle uyuyan ve mutlu olan aileler var. Ya da kızınıza yeni bir yatak seçin, beraberce. Yeni örtüler alın onun zevkine göre. Yatma saati de dahil olacak şekilde bir gün planlaması tablosu yapıp süslü püslü birşey, duvarına asın. Güzel yaptığı şeylerde (gece kendi kendine uyumak gibi) ona bir çıkartma veya gülen yüz vereceğinizi söyleyebilirsiniz. Gece rutininizi belki biraz değiştirebilirsiniz. Masalı yatağında okumak gibi. Bunlarla beraber rüyalardan, korkulardan konuşmak ve TV'den biraz uzaklaştırmak iyi olabilir. Eğer yine ağlar veya bağırırsa onun odasına yer yatağı yapın ve siz orada kalın. Sizinle rahat uyur olunca yer yatağını ondan her gece yavaş yavaş olmak üzere uzaklaştırın. Yavaş yavaş odada sadece oturun vs. İnşallah rutin tutar. Tutmazsa her zaman için ilk seçenek de var.


CokBilmis

neretva + 1

Benim kızım da kendi kendine uyuyan bir bebekti. 21. ayında bizim yatağa geldi, 33 ayına kadar beraber yattık. Şİmdi bazen kendi yatağında, bazen bizim yatakta ama mutlaka benimle uyumak istiyor. 10 dakika içinde uyuduğundan sorun etmiyorum. Ama iyi ölçüp biçip ona göre hareket etmek lazım.Cevaplamak için Üye ol