Bebeğimi memeden kesmeyi düşünüyorum

sosyolog8585 soruyor: 6

Merhaba anneler. Bebeğim 20. Ayını doldurmak üzere. Memeden kesmek istıyorum. Bazen 10 dakıkada bir emdiği oluyor. Alışkanlık haline getirmeye basladı. Kesmeyi düşünuyorum. Şu an ailemin evindeyim garklı bir şehirde. Ev değilikliği olmasın diıyorlar kendi evimde kessem daha mı iyi olur. Deneyimli anneler yazdjn kütfen. Yadfım iatıyorum. Duygusal olarak hazırmıyım bilmıyorum. Keşke bir test olsa da çözsek hazırmıyız diye ölçse:) zor bir sürecmiş.

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


yaseming99

kendi evinize gittiğinizde kesersiniz acelesi yok nasılsa, zaten mümkünse 2 yaşına kadar emzirin, sizi çok bunaltıyor biliyorum ve bu aylarda daha da abartıp sürekli meme emmek istiyorlar ama dayanın derim az kalmış, sonra isteseniz de emziremeyeceksiniz :) tabi 2.çocuk düşünmüyorsanız. Ben 2 çocukta toplam 4 sene emzirdim, son dönemleri çok sıkıcı, bunaltıcı olmasına rağmen bazen diyorum ki keşke yine emzirebilsem :) çocuklarım çok düşkünlerdi memeye, çok zor bırakırlar sanıyordum ama ikisinde de çok rahatlıkla bıraktım, meğersem ben hazır değilmişim, onlar hazırmış :) tadını çıkarmaya bakın, sevgiler :)


kronikyorgun

Emzirmek bebek için çok faydalı fakat anne için bir o kadar da zor bir aktivite. Faydalarını yaşadıkça görüyorsunuz, bağışıklık sistemi diğer çocuklara göre daha iyi oluyor. Lakin alışkanlık haline gelmiş emme olayı gece uykusuzluğu, uyumak için memeye sarılma, olur olmadık yerde emme isteği özellikle 2 yaşına doğru anneyi bunaltıyor. Ben bebeğim 19 aylıkken hamile kaldım ve 3 aylık hamileyken dr um artık emzirmememi, rahimde istemsiz kasılmalara yol açtığını söyledi. Nasıl bırakacağım hakkında en ufak bir fikrim yoktu, bırakamam diye düşünüyordum.Bi kere ben hazır değildim. Kimsenin psikolojik desteğini beklemeyin,siz karar verin ve eşinizin bu konuda fiziksel yardımına ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Ben öncelikle üç dört gün azalttım özellikle akşamı, zaten gündüz işteyim ve kapıdan girer girmez memeye sarılıyorduk.Gecede 3 defa kalkıyordu bire indiridim,ağlamalarında dışarı çıkardık, başka uğraşlar bulduk gecede babası ilgilendi. Dört günün sonunda kızımdaki tiksinme reflexinin kuvvetli olmasını da fırsat bilerek kırmızı ruj süürdüm gördükçe kusma reflxi yaptı. Çok ağladım üzüldüm, bana daha  çok zor geldi. Kıtlık 40 gün derler ya bir ay mememde uyudu okşadı, mızırdandı.Ama tahmin ettiğimden kolay bitti. Karar verin ve uygulayın. Ben bıraktıysam herkes bırakır.


metelikatu

Oğlum 25 ay bir fiil emdi, ne zaman istese verdim. Memeden kesmeden 3-4 ay önce psikolojik destek sağlamak, yüreklendirmek adına uygun zamanlarda çok üstelemeden "sen büyüdün,baksana boyuma yaklaşmaya başladın,çok güçlüsün,çok güzel konuşuyorsun" gibi cümleler kurup sen artık bebek değil çocuk oldun havası verdik.Çalışan anneyim o yüzden gündüzleri emmiyor ama eve geldikten sonra ilk işimiz meme emmek oluyordu ve benimle yatıp sabaha kadar emiyordu. Bir cuma akşamı oğlumu okuldan aldım ve eve gelince meme faslına geçmeden önce banyoda hızlı küçük bir hazırlık yaptım (göğüs ucuma sirke sürüp üstüne makyaj temizleme pamuğu kapatıp yara bandıyla X şeklinde bantladım) sonra oğluma biraz konuşabilirmiyiz deyip sakin,samimi, sıcak bir konuşma yaptım. Ona "annecim ben bugün çok hasta oldum, memeler çok acıdı ve doktora gittim,doktor memelere baktı,iyileştirmeye çalıştı,bana ilaç verdi ama hemen iyileşmeyeceği söyledi, artık sütün tadı acı olacakmış" gibi gibi cümleler kurdum tabi kıyamam yavrum şaşkın şaşkın baktı anlamaya çalıştı, "aç bakiim" dedi:) tabi dedim ve gösterdim görünce çok üzüldü uf olmuş diye sevdi istersen bide tadına bak bakalım acı olmuş mu dedim ağzına alması bırakması bir oldu acı olmuş kokuyo dedi.

ve o gece bana sarılarak memesiz uyudu.Sonra da her aklına geldiğinde "anne meme acıyo öpiiiim" dedi.


doulabahcesehir

Metelikutu ah kıyamam kuzuya.. Benim bebeğimde 20 aylık ve çalışan anneyim işten geldiğimde emiyor gecede hep memede.Benim için çok yorucu ama genede edebildiği kadar emsin diyorum evet sanırım ben hazır degilim😉 her bebeğin süreci farklı olduğu gibi tercihlerde farklı evet bir test olsada hazırmiyiz deneyebilseydik iyiydi


metelikatu

doulabahcesehir biraz daha dayan bence, sonrasında da kararlı bir şekilde kararını bebeğine anlat (tabi gerekçelerle, çünkü o küçük kafasında neden meme ememediğini görerek,duyarak ve dokunarak somutlaştırabilsin) Memeden kesme zamanının güzel bir zamanda planlarsanır bide planlarınız tutarsa inanın çok kolay oluyor gözünüzde büyütmeyin, siz kararlı olursanız çocuğunuz sizi daha net anlar ve karşılık verir.Bol şans diliyorum;)


mutluannelif

Naçizane tavsiyem kışın yaklaştığı şu günlerde kesmemeniz. Hastalıklar başlıyor ve anne sütü çok değerli. Hazır olduğunuzu da düşünmedim yazdıklarınızdan.
Azaltarak ve konuşarak kesmiştim ben. Kızım 22 aylıktı, hedefim 2 yaşı beklemekti ama çok bunaltmıştı. Önce gündüz emmelerini, sonra da gece az eme eme gece emmesini kesmiştik. Kararlı olmanız önemli.
Yerinizde olsam hem eve geçmeyi hem de kışı atlatmayı beklerim.Cevaplamak için Üye ol