Bıreysel emeklılık sıstemıne dahıl olan var mı?

pinarsultan soruyor: 4

Selamlar, bıreysel emeklılık sıstemıne dahıl olan var mı? Odemelerınız ne kadar ve sonucunda on yıl sonra falan herhalde kac para alabıleceksınız? Bu konuda bılgılerınızı paylaşır mısınız?

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


Cansu88

aylik 100oduyoruz garantide bizim 10yil sonra 25filan dediler yuzde yuz kazandiriyormus


opposition

aylık 60 usd ödüyoruz, bu şekilde az ödendiğinde sadece para biriktirmeye yarıyor bence :)

10 yıl sonra kayıpsız, kesintisiz birikmişini alabiliyorsun, ileride çocukları evlendirirken falan ullanırız heralde, başka türlü tasarruf edeceğimiz yok :)

açıkçası düzgün bir emekli maaşı yerine birikmiş para olarak görüyorum ben.


zeyfe

100 ödüyoruz, çocuklar için yaptırdık. Bankacı kardeşime danıştım uzun vadede en iyi yatırımın bu olduğunu söyledi. Ben de zorunlu tasarruf olarak görüyorum bireysel emekliliği. Yoksa her ay maaştan 100 lira kenara koyayım desen olmuyor, düzenli ayıramıyoruz. 10 yıl sonra birikmiş parayı almam sanırım ama öyle emeklilik olsun maaş bağlansın diye de beklemem. Dilhan gibi ya üniversite eğitimlerinde, ya da evlendirirken kullanırız diye düşündük.


Elcino_mutluatolye

Şu anda uzun uzun yazacak vaktim yok ama kısaca bireysel emeklilik sigortalarının yatırım açısından pek mantıklı olmadığını söyleyebilirim. Tek avantajı para biriktirmenizi sağlamak. Onun yerine de benim bulduğum ve genelde insanların bilmediği bir ürün önermek istiyorum. En son baktığımda Garanti ve Finansbank'da vardı. Bir çeşit biriktiren hesap. Kredi kartınızdan istediğiniz tutarı çekmeleri için talimat veriyorsunuz. Bankanın açıklanan faiz oranlarından faiz veriyor. Her ay hesaba ekliyor. Eğer yıl sonu gelmeden çekerseniz o yılki faizi kaybediyorsunuz sadece. Yani acil durumlarda da kullanabiliyorsunuz. Nedense fazla tanıtımını yapmıyorlar bu hesabın. Sevgiler...

ElçinCevaplamak için Üye ol